Útok na anglické esá: Nemôžete sedieť a nechať kopať dieťa

Chiellini ťahá Saku za dres. (Autor: SITA/AP)
Pavol Spál|12. júl 2021 o 16:22

Odmietli anglické hviezdy kopať penalty?

BRATISLAVA. Ešte v aréne Wembley im hrali možno už trošku zabudnutú pieseň s názvom: ´Un'estate Italiana.´

Oficiálna hymna majstrovstiev sveta vo futbale 1990 bola v tom čase globálnym hitom a niekoľko mesiacov najhranejšou skladbou v Taliansku.

A teraz frčí opäť. Rovnako ako talianska hymna, ktorú tak hráči s vášňou spievajú. A to nielen pred zápasom.

Taliani sú majstrami Európy. Vo finále zdolali Anglicko 3:2 na penalty. V riadnom hracom čase i v predĺžení bol stav 1:1.

Giorgio Chiellini vystúpil na taliansku pôdu a promenádoval sa s kráľovskou korunou na hlave. Kapitán Talianov na konci zápasu zaujal aj iným momentom.

V poslednej minúte predĺženia ho predbiehal anglický mladík Bukayo Saka a Talian ho nešetrne potiahol za dres. Doslova ho zdrapol.

Chiellini pykal, dostal žltú kartu.

Práve devätnásťročný Saka sa stal smoliarom zápasu, keď zahodil v rozstrele rozhodujúcu penaltu.

Mnohí sa čudujú, že prečo zahrával penaltu neskúsený tínedžer. Tréner Anglicka Gareth Soutghgate vyhlásil, že rozhodol on.

V Anglicku sa však špekuluje o tom, že viaceré anglické hviezdy odmietli kopnúť penaltu. Báli sa?

"Ak ste Raheem Sterling alebo Jack Grealish, nemôžete tam len tak sedieť a nechať dieťa, aby kopalo za vás,“ vravel pre ITV legendárny Roy Keane.

„Nemôžete tam len tak sedieť. Musíte sa postaviť pred toto malé dieťa a povedať: Počúvaj, idem to kopnúť ja,“ dodal Keane.

Podobný názor má aj tréner José Mourinho.

„Kde bol Raheem Sterling? Kde bol John Stones? Kde bol Luke Shaw? Prečo nezostali Jordan Henderson alebo Kyle Walker na ihrisku? Ale aby Saka mal na svojich pleciach osud krajiny... Myslím, že je to príliš veľa. Saka je mi veľmi ľúto,“ dodal Mourinho.

Grealish však prezradil, že z jeho strany bol záujem prevziať zodpovednosť. "Povedal som, že chcem ísť na penalty. Nechcem, aby ľudia hovorili, že som odmietol, keď to bolo naopak," uviedol Grealish na twitteri.

Mladík Saka nedal penaltu.
Mladík Saka nedal penaltu. (Autor: SITA/AP)

Taliani titulom majstrov Európy zarobili na prémiách od UEFA maximálnu možnú sumu 28,25 milióna eur, pretože turnajom prešli bez prehry.

Každý z talianskych futbalistov dostane po 250– tisíc eur.

Víťazný tím vo finále získal prémiu osem miliónov eur, zatiaľ čo zdolaný finalista päť miliónov.