Pondelok, 2. augusta, 2021Meniny má Gustáv
Ilustračná fotografia. (Zdroj: TASR, Autor: TASR)
Sportnet|13. máj 2021 o 12:00

Pozrite si kompletné pravidlá, systém a formát turnaja MS v hokeji 2021.

Formát turnaja na MS v hokeji 2021

Na MS v hokeji 2021 v Lotyšsku sa zúčastňuje šestnásť krajín, ktoré sú rozdelené do dvoch osemčlenných skupín.

V základnej skupine hrá každý s každým jeden zápas. Každá krajina teda v skupine absolvuje sedem stretnutí.

Prvé štyri tímy z oboch skupín postúpia do štvrťfinále, pričom krajina na prvej pozícii bude čeliť mužstvu na štvrtej priečke z druhej skupiny a druhý nastúpi proti tretiemu z druhej skupiny (1A - 4B, 2A - 3B, 3A - 2B, 4A - 1B).

Víťazi štvrťfinále postúpia do semifinále.

V ňom sa najvyššie nasadený tím - podľa kritérií: a) umiestnenie v skupine, b) počet bodov v skupine, c) lepšie skóre v skupine, d) vyšší počet gólov v skupine, 5.) rebríček IIHF - stretne s najnižšie nasadeným tímom.

Úspešní semifinalisti idú do finále, zdolané mužstvá si zahrajú o bronz.

Pre mužstvá na piatom až ôsmom mieste v základných skupinách sa účasť na šampionáte končí. Pre pandémiu koronavírusu tento rok nevypadáva z elitnej kategórie nikto.

Budúcoročného šampionátu sa teda zúčastní všetkých šestnásť krajín, ktoré sa tento rok predstavia v Rige.

Pravidlá bodovania v skupine na MS v hokeji 2021

3 body - mužstvo, ktoré vyhrá zápas v riadnom hracom čase.

2 body - mužstvo, ktoré vyhrá zápas po predĺžení alebo po samostatných nájazdoch.

1 bod - mužstvo, ktoré prehrá zápas po predĺžení alebo samostatných nájazdoch.

0 bodov - mužstvo, ktoré prehrá zápas v riadnom hracom čase.

Kritéria pri rovnosti bodov na MS v hokeji 2021

Ak po odohraní všetkých duelov v skupine budú mať totožný počet bodov dva tímy, o postavení v skupine rozhodne vzájomný duel.

Ak po odohraní všetkých duelov v skupine bude mať totožný počet bodov tri a viac tímov, vytvorí sa minitabuľka zložená z týchto tímov a podľa pravidiel o postavení rozhodnú tieto kritériá:

 • vyšší počet bodov v minitabuľke,
 • lepšie skóre v minitabuľke,
 • vyšší počet strelených gólov v minitabuľke,
 • lepší vzájomný zápas proti najbližšiemu vyššie umiestnenému tímu mimo minitabuľky (napr. ak sú v minitabuľke tímy na 4. - 6. mieste, rozhodne vzájomný zápas proti tretiemu tímu skupiny),
 • lepší vzájomný zápas proti druhému najbližšiemu vyššie umiestnenému tímu mimo minitabuľky (napr. ak sú v minitabuľke tímy na 4. - 6. mieste, rozhodne vzájomný zápas proti druhému tímu skupiny),
 • lepšie postavenie v rebríčku IIHF pred začiatkom turnaja.

Pravidlá pri predĺženiach a nájazdoch na MS v hokeji 2021

ZÁKLADNÁ SKUPINA

Ak sa duel v skupine skončí v riadnom hracom čase nerozhodne, nasleduje päťminútové predĺženie, pričom platí pravidlo o tzv. rýchlej smrti. Znamená to, že tím, ktorý strelí gól, je víťazom stretnutia.

Predĺženie v skupinách sa hrá formátom traja proti trom + brankári.

Ak v predĺžení gól nepadne, o víťazovi stretnutia rozhodnú samostatné nájazdy. Pravidlá MS určujú, že sa v nich na oboch stranách predstavia piati rôzni hráči, pričom nájazdy pôjdu obe mužstvá striedavo.

Ak by nebolo rozhodnuté ani po prvých piatich nájazdových sériách, bude sa pokračovať ďalej v opačnom poradí už po jednej sérii.

V každej z nasledujúcich sérií môže byť exekútorom samostatného nájazdu ten istý hráč. Série budú pokračovať až do momentu, kým jeden tím nevyhrá.

Exekútorom nájazdu nemôže byť hráč, ktorého trest z predĺženia nevypršal (ostane na trestnej lavici), ani hráč, ktorý dostal trest do konca stretnutia.

Oba tímy môžu meniť brankárov po každom nájazde.

ŠTVRŤFINÁLE, SEMIFINÁLE A ZÁPAS O BRONZ

Ak sa duel vo štvrťfinále, semifinále alebo v stretnutí o bronz skončí v riadnom hracom čase nerozhodne, bude nasledovať desaťminútové predlženie, pričom platí pravidlo o tzv. rýchlej smrti.

Predĺženie v týchto stretnutiach sa hrá formátom traja proti trom + brankári.

Ak v predĺžení gól nepadne, o víťazovi stretnutia rozhodnú samostatné nájazdy. V nich sa na oboch stranách predstavia piati rôzni hráči, pričom nájazdy pôjdu obe mužstvá striedavo.

Ak by nebolo rozhodnuté ani po prvých piatich nájazdových sériách, bude sa pokračovať ďalej v opačnom poradí už po jednej sérii.

V každej z nasledujúcich sérií môže byť exekútorom samostatného nájazdu ten istý hráč. Série budú pokračovať až do momentu, kým jeden tím nevyhrá.

Exekútorom nájazdu nemôže byť hráč, ktorého trest z predĺženia nevypršal (ostane na trestnej lavici), ani hráč, ktorý dostal trest do konca stretnutia.

Oba tímy môžu meniť brankárov po každom nájazde.

FINÁLE MS V HOKEJI

Ak sa finálový duel skončí v riadnom hracom čase nerozhodne, budú nasledovať dvadsaťminútové predĺženia, pričom sa bude hrať až dovtedy, kým jeden z tímov nestrelí gól.

Predĺženie vo finále sa hrá formátom traja proti trom + brankári.

Konečné poradie na MS v hokeji 2021

O prvých štyroch tímoch rozhodne finálový duel a stretnutie o tretie miesto.

O poradí tímov, ktoré vypadnú vo štvrťfinále alebo nepostúpia do vyraďovacej fázy, rozhodnú podľa pravidiel tieto kritériá:

 • lepšie umiestnenie v základnej skupine,
 • vyšší počet bodov,
 • lepšie skóre,
 • vyšší počet strelených gólov,
 • lepšie postavenie v rebríčku IIHF pred začiatkom turnaja.

Rebríček IIHF

Je zostavený podľa umiestnenia mužstiev na posledných štyroch majstrovstvách sveta v hokeji všetkých divízií a umiestnenia na posledných zimných olympijských hrách (vrátane kvalifikácie na ne).

Súvisiace články