Pravidlá, systém a formát turnaja MS v hokeji

Pravidlá, systém a formát turnaja MS v hokeji 2023.
Pravidlá, systém a formát turnaja MS v hokeji 2023. (Autor: TASR)
Sportnet|8. apr 2023 o 10:15

Pozrite si kompletné pravidlá, systém a formát turnaja MS v hokeji 2023.

Formát turnaja na MS v hokeji 2023

Na MS v hokeji 2023 vo Fínsku a v Lotyšsku sa zúčastňuje šestnásť krajín, ktoré sú rozdelené do dvoch osemčlenných skupín.

V základnej skupine hrá každý s každým jeden zápas. Každá krajina teda v skupine absolvuje sedem stretnutí.

Prvé štyri tímy z oboch skupín postúpia do štvrťfinále, pričom krajina na prvej pozícii bude čeliť mužstvu na štvrtej priečke z druhej skupiny a druhý nastúpi proti tretiemu z druhej skupiny (1A - 4B, 2A - 3B, 3A - 2B, 4A - 1B).

V prípade, ak by vo štvrťfinále na seba narazili tímy hostiteľských krajín, Fínsko a Lotyšsko, zmení sa formát štvrťfinále a zápasy budú hrať proti sebe tímy v rámci jednotlivých skupín. Víťaz A skupiny bude hrať proti poslednému tímu A skupiny, atď (1A - 4A, 2A - 4A, 1B - 4B, 2B - 3B).

Víťazi štvrťfinále postúpia do semifinále.

V ňom sa najvyššie nasadený tím - podľa kritérií: a) umiestnenie v skupine, b) počet bodov v skupine, c) lepšie skóre v skupine, d) vyšší počet gólov v skupine, 5.) rebríček IIHF - stretne s najnižšie nasadeným tímom.

Úspešní semifinalisti idú do finále, zdolané mužstvá si zahrajú o bronz.

Pre mužstvá na piatom až ôsmom mieste v základných skupinách sa účasť na šampionáte končí.

Mužstvá, ktoré skončia na posledných dvoch priečkach záverečného poradia turnaja, zostúpia do nižšej kategórie majstrovstiev sveta.

Na turnaji sa nezúčastnia hokejisti Ruska ani Bieloruska. IIHF ich zo šampionátu vzhľadom na vojnu na Ukrajine vyradila.

Pravidlá bodovania v skupine na MS v hokeji 2023

3 body - mužstvo, ktoré vyhrá zápas v riadnom hracom čase.

2 body - mužstvo, ktoré vyhrá zápas po predĺžení alebo po samostatných nájazdoch.

1 bod - mužstvo, ktoré prehrá zápas po predĺžení alebo samostatných nájazdoch.

0 bodov - mužstvo, ktoré prehrá zápas v riadnom hracom čase.

Kritéria pri rovnosti bodov na MS v hokeji 2023

Ak po odohraní všetkých duelov v skupine budú mať totožný počet bodov dva tímy, o postavení v skupine rozhodne vzájomný duel.

Ak po odohraní všetkých duelov v skupine bude mať totožný počet bodov tri a viac tímov, vytvorí sa minitabuľka zložená z týchto tímov a podľa pravidiel o postavení rozhodnú tieto kritériá:

 • vyšší počet bodov v minitabuľke,
 • lepšie skóre v minitabuľke,
 • vyšší počet strelených gólov v minitabuľke,
 • lepší vzájomný zápas proti najbližšiemu vyššie umiestnenému tímu mimo minitabuľky (napr. ak sú v minitabuľke tímy na 4. - 6. mieste, rozhodne vzájomný zápas proti tretiemu tímu skupiny),
 • lepší vzájomný zápas proti druhému najbližšiemu vyššie umiestnenému tímu mimo minitabuľky (napr. ak sú v minitabuľke tímy na 4. - 6. mieste, rozhodne vzájomný zápas proti druhému tímu skupiny),
 • lepšie postavenie v rebríčku IIHF pred začiatkom turnaja.

Pravidlá pri predĺženiach a nájazdoch na MS v hokeji 2023

Základná skupina

Ak sa duel v skupine skončí v riadnom hracom čase nerozhodne, nasleduje päťminútové predĺženie, pričom platí pravidlo o tzv. rýchlej smrti. Znamená to, že tím, ktorý strelí gól, je víťazom stretnutia.

Predĺženie v skupinách sa hrá formátom traja proti trom + brankári.

Ak v predĺžení gól nepadne, o víťazovi stretnutia rozhodnú samostatné nájazdy. Pravidlá MS určujú, že sa v nich na oboch stranách predstavia piati rôzni hráči, pričom nájazdy pôjdu obe mužstvá striedavo.

Ak by nebolo rozhodnuté ani po prvých piatich nájazdových sériách, bude sa pokračovať ďalej v opačnom poradí už po jednej sérii.

V každej z nasledujúcich sérií môže byť exekútorom samostatného nájazdu ten istý hráč. Série budú pokračovať až do momentu, kým jeden tím nevyhrá.

Exekútorom nájazdu nemôže byť hráč, ktorého trest z predĺženia nevypršal (ostane na trestnej lavici), ani hráč, ktorý dostal trest do konca stretnutia.

Oba tímy môžu meniť brankárov po každom nájazde.

Štvrťfinále, semifinále a zápas o bronz

Ak sa duel vo štvrťfinále, semifinále alebo v stretnutí o bronz skončí v riadnom hracom čase nerozhodne, bude nasledovať desaťminútové predlženie, pričom platí pravidlo o tzv. rýchlej smrti. Tím, ktorý strelí gól, postupuje do ďalšieho kola.

Predĺženie v týchto stretnutiach sa hrá formátom traja proti trom + brankári.

Ak v predĺžení gól nepadne, o víťazovi stretnutia rozhodnú samostatné nájazdy. V nich sa na oboch stranách predstavia piati rôzni hráči, pričom nájazdy pôjdu obe mužstvá striedavo.

Ak by nebolo rozhodnuté ani po prvých piatich nájazdových sériách, bude sa pokračovať ďalej v opačnom poradí už po jednej sérii.

V každej z nasledujúcich sérií môže byť exekútorom samostatného nájazdu ten istý hráč. Série budú pokračovať až do momentu, kým jeden tím nevyhrá.

Exekútorom nájazdu nemôže byť hráč, ktorého trest z predĺženia nevypršal (ostane na trestnej lavici), ani hráč, ktorý dostal trest do konca stretnutia.

Oba tímy môžu meniť brankárov po každom nájazde.

Finále MS v hokeji

Ak sa finálový duel skončí v riadnom hracom čase nerozhodne, nasleduje dvadsaťminútové predĺženia, pričom sa bude hrať až dovtedy, kým jeden z tímov nestrelí gól.

Predĺženie vo finále sa hrá formátom traja proti trom + brankári.

Konečné poradie na MS v hokeji 2023

O prvých štyroch tímoch rozhodne finálový duel a stretnutie o tretie miesto.

O poradí tímov, ktoré vypadnú vo štvrťfinále alebo nepostúpia do vyraďovacej fázy, rozhodnú podľa pravidiel tieto kritériá:

 • lepšie umiestnenie v základnej skupine,
 • vyšší počet bodov,
 • lepšie skóre,
 • vyšší počet strelených gólov,
 • lepšie postavenie v rebríčku IIHF pred začiatkom turnaja.

Rebríček IIHF

Rebríček IIHF je zostavený podľa umiestnenia mužstiev na posledných štyroch majstrovstvách sveta v hokeji všetkých divízií a umiestnenia na posledných zimných olympijských hrách (vrátane kvalifikácie na ne).

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»MS v hokeji 2023»Pravidlá, systém a formát turnaja MS v hokeji