Taliani oslavovali v otvorenom autobuse. Úspech venovali aj zosnulému kolegovi

Talianske oslavy po výhre na EURO 2020.
Talianske oslavy po výhre na EURO 2020. (Autor: TASR/AP)
Sportnet, TASR|12. júl 2021 o 21:13 (aktualizované 12. júl 2021 o 22:01)

Víťazstvo oslavovali ľudia vo viacerých talianskych mestách.

"Sme šťastní, že sme po náročnom období priniesli ľuďom šťastie a nádej," dodal podľa agentúry AFP Chiellini.

Tridsaťšesťročný stopér venoval úspech fanúšikom i obrancovi Fiorentiny Davidemu Astorimu, ktorý pred troma rokmi zomrel v hoteli pred ligovým zápasom na zlyhanie srdca.

"Nie sme tu preto, že sme premenili o jednu jedenástku navyše. Sme tu, pretože sme verili v hodnoty priateľstva. Toto je tímový úspech a dosiahli sme ho spoločne," vyhlásil Chiellini počas audiencie u prezidenta.

Oslavy počas EURO však mali aj svojich kritikov. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozornila, že zábery tisícov futbalových fanúšikov počas finále ME nevyslali pozitívny signál do sveta.

Riaditeľ programu WHO pre núdzové situácie Michael Ryan pripomenul, že kým v Európe už dostalo vakcínu relatívne veľké množstvo ľudí, v iných oblastiach očkovanie viazne.

A práve preto by mal byť vyspelý svet solidárny. Podľa jeho názoru sa budú opatrenia presadzovať zložitejšie, keď ľudia uvidia "bujarú zábavu" v Európe. "Realita väčšiny sveta je taká, že sa nevracia do normálu. Je naozaj dôležité, aby sme ukázali solidaritu," povedal Ryan podľa agentúry DPA.

Finále vo Wembley videlo naživo 60-tisíc divákov, ďalšie tisíce vyšli do ulíc. "Svet by mal bojovať spoločne, delta variant sa rozmáha a prináša stále nové prípady a smrť," dodal šéf WHO Adhanom Ghebreyesus.

Oslava Talianov po výhre na EURO .
Oslava Talianov po výhre na EURO . (Autor: SITA/AP)
Taliansky premiér Mario Draghi, tréner Roberto Mancini, kapitán Giorgio Chiellini, útočník Federico Chiesa, člen tímu Gabriele Oriali a obranca Leonardo Bonucci po výhre na EURO 2020.
Taliansky premiér Mario Draghi, tréner Roberto Mancini, kapitán Giorgio Chiellini, útočník Federico Chiesa, člen tímu Gabriele Oriali a obranca Leonardo Bonucci po výhre na EURO 2020. (Autor: SITA/AP)
Talianski futbalisti pri oslavách titulu z EURO 2020.
Talianski futbalisti pri oslavách titulu z EURO 2020. (Autor: TASR/AP)
Leonardo Spinazzola počas osláv po výhre na EURO 2020.
Leonardo Spinazzola počas osláv po výhre na EURO 2020. (Autor: TASR/AP)
Radosť talianskych futbalistov po výhre na EURO 2020.
Radosť talianskych futbalistov po výhre na EURO 2020. (Autor: SITA/AP)
Radosť talianskych futbalistov po výhre na EURO 2020.
Radosť talianskych futbalistov po výhre na EURO 2020. (Autor: TASR/AP)

Súvisiaci obsah