Utorok, 13. apríla, 2021Dnes je Deň nespravodlivo stíhaných, Meniny má Aleš

Žampa skončil mimo top 20, no zrejme si zaistil finále Svetového pohára

Adam Žampa. (Zdroj: TASR/AP)
Sportnet|28. feb 2021 o 12:00

Sobotný víťaz Filip Zubčič skončil na 14. mieste.

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní - Bansko (Bulharsko)

Obrovský slalom - muži - 2. kolo

1.

Mathieu Faivre

Francúzsko

2:25,29 min

2.

Marco Odermatt

Švajčiarsko

+ 0,75 s

3.

Alexis Pinturault

Francúzsko

+ 0,81 s

4.

Thibaut Favrot

Francúsko

+ 1,08 s

5.

Stefan Brennsteiner

Rakúsko

+ 1,14 s

6.

Žan Kranjec

Slovinsko

+ 1,59 s

21.

Adam Žampa

Slovensko

+ 3,33 s

AKTUALIZOVANÉ o 21:14

BANSKO. Francúzsky lyžiar Mathieu Faivre suverénne vyhral nedeľný obrovský slalom Svetového pohára.

V bulharskom Bansku triumfoval s náskokom 75 stotín sekundy pred Švajčiarom Marcom Odermattom, tretí skončil ďalší Francúz Alexis Pinturault (+0,81), ktorý naďalej vedie celkové poradie SP a udržal sa aj na čele hodnotenia disciplíny. Slovenský reprezentant Adam Žampa obsadil 21. miesto, za víťazom zaostal o 3,33 s.

V priebežnej klasifikácii obráku Adam Žampa figuruje na 21. pozícii a je na najlepšej ceste ako prvý slovenský mužský lyžiar kvalifikovať sa do finále SP. Nárok štartovať v ňom má najlepších 25 pretekárov za disciplínu a pred finálovým týždňom je už iba jeden obrovský slalom.

Miestenka do Lenzerheide mu nemusí uniknúť, ani keby 13. marca v Kranjskej Gore nebodoval, v prípade štandardného výsledku ju potvrdí. V tejto zime bodoval v šiestich pretekoch.

"Dnes nakoniec skvelé 21. miesto. Chyba, ktorú som v prvom kole urobil, bola extrémna a som rád, že to môj chrbát a telo zvládli. Bolo z toho 15. miesto. V druhom kole som išiel naplno, no v strednej časti trati mi to nevyšlo podľa plánu.

Najdôležitejšie je bojovať a nevzdávať sa, ten level v mužskom obráku je extrémny. Ešte Kranjska Gora a verím, že to dám premierovo pre Slovensko do finále 'sveťáku'," uviedol Adam Žampa na Facebooku.

Jeho bratovi Andreasovi tesne unikol postup do 2. kola, v prvom kole obsadil s odstupom 3,98 s 31. priečku.

Faivre potvrdil výbornú formu a nadviazal na druhé miesto zo sobotňajšieho obrovského slalomu v Bansku. Dosiahol svoje druhé víťazstvo v pretekoch SP, predtým triumfoval vo Val d'Isere v decembri 2016.

V bulharskom rezorte sa po sobote išiel druhý obrovský slalom, trať bola ešte zatočenejšia a podložka tvrdšia. V 1. kole bolo potrebné držať tempo a ideálnu líniu, čo skvele vyšlo Faivremu. Dvojnásobný majster sveta z Cortiny d'Ampezzo, kde okrem obráku triumfoval aj v paralelných pretekoch, sa s číslom 3 dostal do vedenia, na druhého Švajčiara Loica Meillarda mal náskok 42 stotín.

Priebežne tretí bol Faivreho krajan Pinturault. Ten predviedol agresívnu jazdu, ešte na prvom medzičase bol v zelených číslach, no potom jeho strata narástla až na 79 stotín.

Sobotný víťaz Filip Zubčič išiel v polovici svahu priamo na jednu z bránok, stratil rovnováhu, vyhol sa síce pádu, ale nabral vyše trojsekundovú stratu.

Do jednej sekundy sa zmestili v 1. kole iba štyria pretekári, štvrtý bol Slovinec Žan Kranjec (+0,86).

Adam Žampa po 19. mieste v sobotnom obráku sa predstavil o deň neskôr so štartovým číslom 18. Na prvom medzičase zaostával za Faivrem iba o 11 stotín, no krátko na to urobil obrovskú chybu a spravil takmer celé "hodiny".

Pretočilo ho v oblúku, nabral veľké manko, ale pokračoval. Zaváhanie ho nevykoľajilo, naopak, v dolnej polovici predviedol dynamickú, technicky výbornú jazdu a so stratou 2,70 s sa bez problémov dostal medzi elitnú tridsiatku.

V 2. kole sa dokázal Zubčič posunúť vo výsledkovej listine mierne dopredu, po svojej jazde sa dostal na druhú priečku za Švajčiara Danieleho Setteho.

Adam Žampa nedokázal Švajčiara zosadiť z líderskej pozície, nebol taký uvoľnený ako v prvom kole, viackrát stratil líniu a v cieli mal na Setteho manko 1,08 s. Zaradil sa na priebežnú ôsmu pozíciu, potom ho predbehlo ešte 13 pretekárov.

Zaistil si však účasť vo finále SP v Lenzerheide, kde sa predstaví spoločne s krajankou Petrou Vlhovou.

Poradie Svetového pohára (po 29 z 38 pretekov)

1.

Alexis Pinturault

Francúzsko

1034 bodov

2.

Marco Odermatt

Švajčiarsko

824 bodov

3.

Marco Schwarz

Rakúsko

718 bodov

64.

Adam Žampa

Slovensko

101 bodov

129. 

Andreas Žampa

Slovensko

11 bodov

Poradie Svetového pohára v obrovskom slalome (po 8 z 10 pretekov)

1.

Alexis Pinturault

Francúzsko

550 bodov

2.

Marco Odermatt

Švajčiarsko

525 bodov

3.

Filip Zubčič

Chorvátsko

486 bodov

21.

Adam Žampa

Slovensko

101 bodov

45.

Andreas Žampa

Slovensko

11 bodov

ONLINE PRENOS: Adam Žampa dnes - obrovský slalom, 2. kolo, Bansko (zjazdové lyžovanie, LIVE, NAŽIVO, výsledky)

Zjazdové lyžovanie
28.02.2021 o 13:00
Obrovský slalom mužov, 2. kolo, Bansko
Prenos
Z mé strany je to vše! Děkuji Vám za pozornost a těším se u sledování dalších přenosů. Pěkný den!
Vítězem druhého obřího slalomu v bulharském Bansku se nakonec stal Mathieu Faivre z Francie, který si udržel vedení z prvního kola. Na druhém místě dojel Marco Odermatt, který byl po prvním kole šestý. Bronzovou příčku si pak udržel lídr Světového poháru Alexis Pinturault. Henrik Kristoffersen ve druhém kole o něco vylepšil svůj výsledek a posunul se na deváté místo. Adam Žampa si pak o něco pohoršil a skončil dvacátý první.
Konečné pořadí

1. Mathieu Faivre (FRA) 2:25.29
2. Marco Odermatt (SUI) +0.75
3. Alexis Pinturault (FRA) +0.81
4. Thibaut Favrot (FRA) +1.08
5. Stefan Brennsteiner (AUT) +1.14
6. Žan Kranjec (SLO) +1.59
7. Loïc Meillard (SUI) +1.80
8. Justin Murisier (SUI) +2.11
9. Henrik Kristoffersen (NOR) +2.15
10. Marco Schwarz (AUT) +2.25
11. Daniele Sette (SUI) +2.29
12. Gino Caviezel (SUI) +2.42
13. Luca De Aliprandini (ITA) +2.42
14. Filip Zubčić (CRO) +2.49
15. Giovanni Borsotti (ITA) +2.52
16. Roland Leitinger (AUT) +2.65
17. Ivan Kuzněcov (RUS) +3.10
18. Riccardo Tonetti (ITA) +3.16
19. Stefan Luitz (GER) +3.19
20. Manuel Feller (AUT) +3.20
21. Adam Žampa (SVK) +3.33
22. Hannes Zingerle (ITA) +3.45
23. Manfred Mölgg (ITA) +3.52
24. Mattias Rönngren (SWE) +3.74
25. Leif Kristian Nestvold-Haugen (NOR) +4.06
26. Alex Hofer (ITA) +4.15
27. Victor Muffat-Jeandet (FRA) +4.22
28. Samu Torsti (FIN) +4.66
29. Aleksandr Andrijenko (RUS) +4.83
Alexander Schmid (GER) druhé kolo nedokončil
Druhé kolo skončilo.
1
ONLINE: Adam Žampa dnes - obrovský slalom, 2. kolo (zjazdové lyžovanie) | Sportnet.skMathieu Faivre měl jako vítěz prvního kola náskok vteřinu a dvě desetiny. Horní část druhého kola zvládl velmi dobře a na druhém mezičase vedl o osmdesát čtyři setin. Ve spodní pasáži ještě přidal a slaví triumf!
2
Loïc Meillard měl na startu k dobru už sedmdesát osm setin. Na druhém mezičase se jeho vedení zmenšilo na jedinou setinu! Ve spodní pasáži pak přišla ještě větší ztráta a Švýcar je v cíli až šestý se ztrátou vteřiny a pěti setin.
3
ONLINE: Adam Žampa dnes - obrovský slalom, 2. kolo (zjazdové lyžovanie) | Sportnet.skTřetí příčku držel po prvním kole vedoucí muž Světového poháru Alexis Pinturault. Francouzský závodník na druhém mezičase vedl o dvacet pět setin. Ve spodní části musel bojovat na patách lyžích a v cíli je o šest setin druhý!
4
Žan Kranjec ze Slovinska přišel o svůj náskok třiceti čtyř setin už na prvním mezičase. Slovinec se poté dále propadal a po několika menších chybičkách dojel do cíle na průběžné čtvrté pozici.
5
Thibaut Favrot v prvním kole porazil Odermatta o jedinou setinu. V úvodu druhého kola něco málo ztratil. Na posledním mezičase však vedl o tři setiny, jenže dole udělal chybičku a ztratil třicet tři setin.
6
Marco Odermatt měl na startu k dobru náskok devíti desetin. Švýcarský závodník předvedl vynikající jízdu bez výrazných chyb a v cíli vede o třicet devět setin!
7
Alexander Schmid měl na vedoucího závodníka k dobru padesát setin. Jeho náskok se postupně zmenšoval. Němec však udělal obrovskou chybu, která jej stála rychlost a druhé kolo vůbec nedojel.
8
Justin Murisier držel po prvním kole osmou pozici. Švýcarský závodník v polovině sjezdovky nabral ztrátu padesáti osmi setin a v cíli je s takřka vteřinovou ztrátou druhý.
Průběžné pořadí

1. Stefan Brennsteiner (AUT) 2:26.43
2. Henrik Kristoffersen (NOR) +1.01
3. Marco Schwarz (AUT) +1.11
4. Daniele Sette (SUI) +1.15
5. Gino Caviezel (SUI) +1.28
9
Roland Leitinger přišel už na prvním mezičase o svůj náskok a ztrácel už šedesát jedna setin. V cíli se ztráta rakouského závodníka vyšplhala na vteřinu a padesát jedna setin, což jej řadí až na devátou pozici.
10
ONLINE: Adam Žampa dnes - obrovský slalom, 2. kolo (zjazdové lyžovanie) | Sportnet.skStefan Brennsteiner měl po prvním kole na vedoucího Kristoffersena k dobru jedinou setinu. Brennsteiner však zajel nejlepší jízdu druhého kola a vede o vteřinu a jednu setinu!
11
Henrik Kristoffersen určitě nebyl spokojený s jedenáctou pozicí po prvním kole dnešního obřího slalomu. Kristoffersen však ve druhém kole zajel vynikající jízdu a v cíli vede o jedinou desetinu.
12
Luca De Aliprandini byl po delší době dalším italským závodníkem na startu druhého kola. De Aliprandini na prvním mezičase dokonce navýšil svůj náskok na půl sekundy. Ital v cíli ztratil sedmnáct setin a je až třetí.
13
Gino Caviezel ze Švýcarska měl po prvním kole naprosto stejný čas jako zatím vedoucí Marco Schwarz. Švýcarský závodník zajel velmi povedenou jízdu, ještě na posledním mezičase vedl, ale v cíli je se ztrátou sedmnácti setin až třetí.
14
ONLINE: Adam Žampa dnes - obrovský slalom, 2. kolo (zjazdové lyžovanie) | Sportnet.skMarco Schwarz už měl na vedoucího Setteho k dobru devadesát tři setin. Na druhém mezičase měl k dobru ještě čtyři desetiny. Rakušan svůj náskok nakonec udržel a o čtyři setinky vede!
15
Hned po přestávce se na start postavil slovenský závodník Adam Žampa, který měl po prvním kole k dobru šedesát osm setin. Slovák jel velmi agresivní jízdu, ale jeho náskok se pomaličku zmenšoval. Na posledním mezičase Žampa po velké chybě ztrácel čtyřicet devět setin. V cíli je Slovák až osmý.
Průběžné pořadí

1. Daniele Sette (SUI) 2:27.58
2. Filip Zubčić (CRO) +0.20
3. Giovanni Borsotti (ITA) +0.23
4. Ivan Kuzněcov (RUS) +0.81
5. Riccardo Tonetti (ITA) +0.87
16
Posledním závodníkem před televizní přestávkou byl Stefan Luitz z Německa. Luitz na prvním mezičasu ztrátil velkou část náskoku z prvního kola. Vysoký závodník navíc přidal další chyby, podjel branku a v cíli je až šestý se ztrátou devíti desetin.
17
Giovanni Borsotti už na prvním mezičase ztratil čtyři desetiny z náskoku z prvního kola. V dalších částech sjezdovky navíc nedokázal zrychlit a v cíli je třetí se ztrátou třiadvaceti setin.
18
Riccardo Tonetti také nedokázal napodobit jízdu vedoucího Setteho. Tonetti ztratil celkem osmdesát sedm setin a je čtvrtý. Ani Zubčičova jízda nakonec nebyla tak špatná.
19
Manuel Feller z Rakouska měl na startu k dobru třicet jedna setin. Rakušan v horní pasáži bojoval, ale poté přišla obrovská chyba a ztráta rychlosti. Feller ztratil devadesát jedna setin a je čtvrtý.
20
Filip Zubčić se včera radoval z celkového triumfu. V prvním kole se mu ale vůbec nevedlo. Chorvatský závodník se ve druhém kole snažil bojovat, ale na Setteho nestačil. Zubčić je o dvě desetiny druhý.
21
Leif Kristian Nestvold-Haugen z Norska nebyl s jízdou v prvním kole spokojený. Hned v úvodu druhého kola nabral na vedoucího závodníka ztrátu. Nor navíc předvedl další chyby a po velmi nečisté jízdě jde na průběžnou šestou pozici.
22
Mattias Rönngren se do druhého kola dostal s vysokým startovním číslem padesát dva. Ve druhém kole však na Setteho už na druhém mezičasu ztrácel takřka sekundu. V cíli činí ztráta švédského závodníka vteřinu a čtyřicet pět setin, což mu stačí na páté místo.
23
Daniele Sette měl po prvním kole stejný čas jako Kuzněcov, ale Sette vyšvihl ve druhém kole takřka bezchybou jízdu a dává si k narozeninám krásný dárek v podobě průběžného vedení.
24
Ivan Kuzněcov měl na startu k dobru náskok patnácti setin. O ten ale přišel zhruba v polovině sjezdovky, kde udělal menší chybu. Ve spodní pasáži však zrychlil a o třicet pět setin vede. Zejména spodní část druhého kola je velmi rychlá.
25
Hannes Zingerle byl dalším závodníkem z Itálie, který se postavil na startu druhého kola dnešního obřího slalomu. Ve včerejším závodě získal čtyři body. Dnes v polovině tratě přišel o svůj náskok, ale v cíli je nakonec o sedm setin první! Výborný výkon!
26
Manfred Mölgg byl dalším italským závodníkem na startu druhého kola. Na svého krajana měl na startu k dobru dvacet dva setin. Zkušený závodník ve spodní pasáži ještě zrychlil a v cíli vede o šedesát tři setin.
27
Victor Muffat-Jeandet z Francie měl na vedoucího Hofera po prvním kole k dispozici jedenáct setin. Francouz o náskok přišel už na prvním mezičase. V dalších pasážích ještě bojoval, ale je o sedm setin druhý.
28
Alex Hofer z Itálie předvedl nejlepší horní pasáž druhého kola. Italský závodník však ve spodní pasáži udělal chybu a přišel o nějakých pět desetin. V závěru však znovu zrychlil a o padesát jedna setin vede!
29
Aleksandr Andrijenko z Ruska měl na finského závodníka k dobru devět setin. Andrijenko o svůj náskok přišel už na druhém mezičase. Ve spodní pasáži navíc přišly další chybičky a Rus je druhý o sedmnáct setin.
30
Jako první se na start druhého kola postavil Samu Torsti z Finska, který byl posledním postupujícím z prvního kola. Finský závodník zajel velmi svižnou jízdu na trati, na kterou už takřka nesvítí slunce. Fin stanovil výsledný čas 2:29.95.
Druhé kolo právě odstartovalo.
Po prvním kole obřího slalomu mužů v Bansku má nejlepší pozici Mathieu Faivre z Francie, který má k dobru čtyřicet dva setin na Loic Meillarda. Alexis Pinturault pak z třetí příčky ztrácí osm desetin. Z patnácté pozici postoupil do druhého kola Adam Žampa, ale jeho ztráta činí už dvě sekundy a sedm desetin.
Pořadí po 1. kole

1. Mathieu Faivre (FRA) 1:11,45
2. Loïc Meillard (SUI) +0,42
3. Alexis Pinturault (FRA) +0,79
4. Žan Kranjec (SLO) +0,86
5. Thibaut Favrot (FRA) +1,19
6. Marco Odermatt (SUI) +1,20
7. Alexander Schmid (GER) +1,59
8. Justin Murisier (SUI) +1,79
9. Roland Leitinger (AUT) +2,03
10. Stefan Brennsteiner (AUT) +2,09
11. Henrik Kristoffersen (NOR) +2,10
12. Luca De Aliprandini (ITA) +2,21
13. Gino Caviezel (SUI) +2,45
13. Marco Schwarz (AUT) +2,45
15. Adam Žampa (SVK) +2,70
16. Stefan Luitz (GER) +2,78
17. Giovanni Borsotti (ITA) +2,82
18. Riccardo Tonetti (ITA) +3,05
19. Manuel Feller (AUT) +3,07
20. Filip Zubčić (CRO) +3,10
21. Leif Kristian Nestvold-Haugen (NOR) +3,35
22. Mattias Rönngren (SWE) +3,37
23. Daniele Sette (SUI) +3,38
23. Ivan Kuzněcov (RUS) +3,38
25. Hannes Zingerle (ITA) +3,53
26. Manfred Mölgg (ITA) +3,56
27. Victor Muffat-Jeandet (FRA) +3,67
28. Alex Hofer (ITA) +3,78
29. Aleksandr Andrijenko (RUS) +3,87
30. Samu Torsti (FIN) +3,96
31. Andreas Žampa (SVK) +3,98 – nepostoupil
Průběžné pořadí SP v obřím slalomu (7/10)

1. Alexis Pinturault (FRA) 490
2. Filip Zubčić (CRO) 468
3. Marco Odermatt (SUI) 445
4. Loïc Meillard (SUI) 277
5. Tommy Ford (USA) 200

21. Adam Žampa (SVK) 91
41. Andreas Žampa (SVK) 11
Průběžné pořadí SP (28/38)

1. Alexis Pinturault (FRA) 974
2. Marco Odermatt (SUI) 744
3. Marco Schwarz (AUT) 692
4. Matthias Mayer (AUT) 604
5. Loïc Meillard (SUI) 594

65. Adam Žampa (SVK) 91
127. Andreas Žampa (SVK) 11
Dobrý den všem fanynkám a fanouškům lyžování! Vítejte u sledování textového přenosu z utkání 2. kola obřího slalomu mužů v Bansku.
Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 13:00.


Súvisiace články