Piatok, 17. septembra, 2021Meniny má Olympia

V Košiciach pobežia Kuzminová aj osobnosti. Chcú pomôcť ľuďom v núdzi

Anastasia Kuzminová. (Autor: Sme - Gabriel Kuchta)
TASR|24. jún 2020 o 14:43

Štafetu rozbehne maratónsky rekordér Róbert Števko.

KOŠICE. Skupina slovenských športovcov sa v nedeľu 28. júna na Hlavnej ulici v Košiciach pokúsi štafetovým spôsobom symbolicky prekonať slovenský rekord v maratóne.

Pôjde o charitatívny projekt Podeľme sa! s cieľom pomôcť rodinám v núdzi.

Smeruje k finančnej podpore organizácií Úsmev ako dar a Oáza - nádej pre nový život, ktoré sa dlhodobo venujú starostlivosti o najohrozenejšie skupiny obyvateľstva.

Cieľom je prekonať maratónsky rekord

Projekt vznikol z iniciatívy košického Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v súvislosti s dôsledkami pandémie nového koronavírusu na tých najchudobnejších, ako je strata práce, či dokonca strechy nad hlavou.

"Hľadali sme spôsob, ako športovci môžu pritiahnuť pozornosť a vyzvať ľudí, aby sa podelili a pomohli tým v núdzi. Zvolili sme to, čo je nám blízke a čomu hádam rozumieme, a to je šport a beh. Takže podeľme sa o pár eur aj o športový výkon," priblížil riaditeľ MMM Branislav Koniar.

Platný slovenský maratónsky rekord vytvoril Róbert Štefko ešte v roku 1998 s hodnotou 2:09:53.

Prekonať ho je pre súčasných slovenských bežcov zatiaľ nedosiahnuteľné, myšlienkou nedeľňajšieho behu je aj podeliť sa o zdolanie tejto méty.

Na 42 úsekoch sa podľa organizátorov vystriedajú známe osobnosti i mladé talenty z rôznych športových odvetví.

Rozbehne ju rekordér Števko

Prvý úsek začne držiteľ rekordu Róbert Štefko a do cieľa dobehne najväčšia hviezda podujatia, trojnásobná olympijská víťazka v biatlone Anastasia Kuzminová.

Zapoja sa aj ďalší atléti vrátane aktuálne najlepšieho slovenského vytrvalca Tibora Sahajdu, orientační bežci či hokejisti.

Štart bude v nedeľu o 16.00 h a trasa je tiež symbolická. Povedie od Dolnej brány, spod krídiel anjela stvárneného v bronzovej podobe erbu mesta, k morovému stĺpu Immaculata, ktorý je pripomienkou obetí pandémie z rokov 1709 až 1710, kde sa bežci otočia naspäť.

Súčasťou podujatia, ktoré budú limitovať opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu, je aj hudobný program.

Pomôcť ohrozeným rodinám, ktorým sa venujú organizácie Úsmev ako dar a Oáza - nádej pre nový život v Bernátovciach, je možné prispením cez darcovský portál www.podelmesa.org.

Súvisiace články