Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Popradské hokejistky sa museli uspokojiť s bronzom

Pre statočnú prácu bol pre Milana Skokana (v strede) v uplynulej sezóne odmenou bronz. (Autor: archív)
Marián Dic|Publikované 10. apr 2018 o 22:00

Tréner Skokan: Aj keď končím, kolektívu budem vždy na pomoci.

POPRAD. Medzi popredné športy v meste Poprad patrí nepochybne aj ženský hokej, ktorý si dokázal na slovenskej hokejovej scéne za posledné roky vytvoriť pevné miesto.

Postarala sa o to hlavne dominancia v extralige, v ktorej Popradčanky preukazujú suverenitu, čo potvrdilo trojnásobné dosiahnutie vytúženého prvenstva za sebou, ako aj zisk strieborných či bronzových medailí.

Na týchto triumfoch sa podpísal vynikajúco zohratý kolektív. Na skvalitňovaní ich herných a výkonnostných kvalít ako i hokejového umenia sa veľkou mierou podpísal aj skúsený kormidelník Milan Skokan. Práve on dokázal tímu odovzdávať množstvo trénerských poznatkov.

S koučom sme sa zhovárali nielen o úspechoch z minulého obdobia, ale aj zhodnotili nedávno ukončenú sezónu a nazreli do blízkej budúcnosti.

Máte za sebou so svojimi líškami úspešnú sezónu, no v porovnaní s vlaňajším rokom to stačilo tentokrát iba na zisk bronzových medailí. Ste z tohto pohľadu s nedávno ukončeným ročníkom spokojný?

„Určite by som klamal, keby sme boli s celkovým výsledkom v tohtoročnej sezóne spokojní. Chceli sme hrať finále, no napokon to bol pre nás žiaľ Prešov, ktorý bol v rozhodujúcom zápase o niečo šťastnejším družstvom. Treba si však uvedomiť, že v športe to už tak chodí a patria k nemu nielen výhry, ale i prehry. Jedna z nich neobišla ani nás, čím sa nám sen o dosiahnutí prvenstva rozplynul. Na druhej strane si však myslím, že negatívny podiel na tomto neúspešnom finiši v lige mal aj čiastočný pokles formy, ktorá sa v najnevhodnejšej chvíli preukázala pri našom výkone vo vyvrcholení ligy. Napriek tejto skutočnosti neznižujem hru družstva z Prešova, pretože v oboch semifinálových súbojoch predviedlo vysokú hernú kvalitu a našim hráčkam bol veľmi vyrovnaným súperom.“

Priebeh ligy preukázal, že je z roka na rok čoraz kvalitnejšia a náročnejšia. Potvrdilo sa to aj vo vyvrcholení, keď elitnejšie kolektívy v rozhodujúcich dueloch siahali až na dno svojich síl. Aj vy ste v semifinálových dueloch play-off proti Prešovu ťahali za kratší koniec povrazu. V čom vidíte najhlavnejšie dôvody tohto zaváhania pred bránami finále?

„O celkovej kvalite ženskej hokejovej ligy na Slovensku je v súčasnosti dozaista veľa rôznych úvah. Som si istý, že zvyšujúca sa vyspelosť a kvalita hráčok nebola vo väčšine tímov takmer vôbec zreteľná. V súťaži sa tento problém podľa mňa netýkal iba troch kolektívov, ktoré mali patričnú úroveň a priebeh súťaže dokázali zvládnuť k spokojnosti. O ostatných družstvách sa to bohužiaľ povedať nedá, lebo v lige zaostávali za očakávaním, nepredviedli ani žiadne prednosti a pre favoritov súťaže boli ľahkým sústom. Na dôsledky a príčiny nešťastného vypadnutia v semifinále s Prešovom sa pozerám z iného uhla pohľadu, pretože v ňom už bolo v maximálnej možnej miere vidieť hernú a výkonnostnú vyspelosť hráčok oboch družstiev, ktoré sa postarali aj o hodnotný športový zážitok pre milovníkov ženského hokeja.“

Nevydarený záver súťaže vás po úspešnom priebehu ligy spolu s vašimi dievčatami mrzí, ale keď si uvedomíme, že vynaložené úsilie líšok počas súťažného obdobia bolo od nich preukazované na tréningoch aj v zápasoch, treba im poďakovať za odvedenú prácu počas roka, ktorú odvádzali nielen pre vás, ale aj celé mesto. Súhlasíte s týmto názorom?

„Nepochybne. Všetkých, či už v kolektíve hráčok, ale aj v realizačnom tíme, nás môže mrzieť, že sme nedokázali znova nadviazať na brilantnú minulosť. V nej sa nám podarilo tri roky po sebe radovať sa zo zisku majstrovskej trofeje, čo bolo pre popradský ženský hokej výnimočným úspechom a významným krokom k zvýšeniu popularity nášho mena na slovenskej hokejovej scéne. Po-pritom som si istý, že tieto úspechy dokázali naše dievčatá nabudiť k dosahovaniu ďalších cenných triumfov, no ako nám ukázala táto sezóna, jeden z najhlavnejších nám tohto roku utiekol medzi prstami. Preukázalo sa, že sklamanie z nedosiahnutého vrcholu v tomto ročníku akoby ovplyvnilo do určitej miery myslenie dievčat. Napriek tomuto rozčarovaniu verím, že v nastávajúcom období už moje zverenky na tieto nešťastné chvíle zabudnú a do prípravy na novú sezónu pôjdu s odhodlaním a vervou po dosahovaní úspechov. Tento rok nám potvrdil staré známe pravidlo, že titul je ťažšie obhájiť ako získať. Verím, že budúcnosť pri koučingu hokejistiek jasne potvrdí moje slová.“

Od sezóny 2010/11 líšky ani raz nechýbali v play-off, čo jasne potvrdzuje, že patríte medzi najlepšie popradské tímy. Ste presvedčený, že táto skutočnosť a zisk toľkých medailí počas deviatich rokov je tou najsprávnejšou odmenou za poctivo vynakladanú činnosť, ktorú presadzujete a kladiete na ňu veľký dôraz?

„Pred piatimi rokmi, keď sme družstvo spoločne s mojim kolegom Ivanom Bednárom prebrali, sme sa rozhodli odvážnym spôsobom vykročiť po čo najlepšej ceste, ktorá by nás dokázala priviesť k úspechom a dosahovaniu najvyšších cieľov. Tieto plány sme predostreli aj dievčatám, a ako sa ukázalo, zobrali si ich k srdcu. Postupom času to dokázali výsledkami v lige, čo napomohlo nielen k silnému kolektívnemu duchu, ale aj výbornej hernej pohode, a to nielen na klzisku, ale aj v kabíne. Najviac sa to premietlo na zisku troch majstrovských trofejí, ako i na dosiahnutí strieborných a bronzových medailí, čo potvrdzuje našu dominanciu v tejto súťaži.“

Ženský hokej na Slovensku nie je taký populárny ako mužský, ale každý z fanúšikov hokejistiek potvrdí, že pre napredovanie v tomto športe dokážu vynaložiť množstvo síl s veľkou túžbou a odhodlaním pre dosiahnutie skalpu. Veríte, že v budúcnosti sa aj vďaka týmto faktorom podvihne popularita ženského hokeja v našej krajine na ešte vyššiu úroveň, než na akej sa nachádza?

„V tomto smere nie som príliš veľkým optimistom. Tento druh kolektívnej ženskej hry na Slovensku totiž už dlhodobejšie trpí na nedostatok financií, pričom zároveň dopláca aj na veľmi slabú základňu talentovaných hráčok. Popritom je všeobecne málo nádejných dievčat, ktoré by hokejová práca a napredovanie v nej dokázali zaujať. Nesmieme zabúdať ani na to, že veľkým problémom pre rozvoj hokeja na Slovensku je aj nedostatočné množstvo tréningových hál. Práve tento fakt v podstatnej miere bráni tomu, že dievčatá musia často absolvovať tréningové jednotky v neskorých nočných hodinách, čo je zo zdravotného hľadiska zarážajúce. Jedným z ďalších bremien je aj slabá, ba až neviditeľná propagácia ženského hokeja v masovokomunikačných prostriedkoch. Problémov, ktoré bránia k vylepšeniu a vzostupu ženského hokeja, je ešte veľa, čo značí, že teraz je už len na kompetentných, aby sa im konečne už podarilo dostať ženský hokej na požadovanú výšku, vďaka ktorej by dokázal spĺňať všetky kritériá, ktoré sa od neho očakávajú.“

Priaznivci líšok dobre vedia, že skvelé ligové účinkovanie potvrdzuje aj vaše množstvo bohatých trénerských skúseností, ktoré odovzdávate vašim zverenkám. Pociťujete prejavované uznanie od hokejovej verejnosti v klube aj mimo neho až natoľko, že vás to každoročne dokáže motivovať k ďalšiemu koučingu v tomto tíme a pokusu o zisk cenného kovu?

„Každý tréner, ktorý sa rozhodne vydať na túto náročnú cestu, musí mať predovšetkým hokej veľmi rád, a pritom mu aj odovzdávať množstvo svojho voľného času. Vždy by mal vedieť prijať prehry i neúspechy, ale na opačnej strane ho zároveň dosiahnuté triumfy musia čo najviac motivovať do jeho ďalšej práce. Pri tejto práci by sa mal mať stále na pozore, aby nezaspal na vavrínoch, pretože práve tento fakt by bol preňho najväčšou zradou a pádom v trénerskej kariére. Túto výstrahu mám neustále na pamäti a držím sa jej počas celej mojej kariéry kormidelníka.“

Každý kolektívny šport v Poprade potrebuje nielen zvýšenú pozornosť od vedenia klubu, ale aj dôležitú podporu a prísun finančných prostriedkov na úspešné účinkovanie v samotnej súťaži. Preukazuje sa podľa vás každým rokom vytváranie kvalitných a spoľahlivých podmienok klubu pre vaše mužstvo natoľko, že tie sa postupne dokážu prejavovať na výborne vynakladanej práci zvereniek nielen v tréningových jednotkách, ale aj v súťažných meraniach síl?

„Finančné problémy sú pre rozvoj popradského ženského hokeja veľkou prekážkou, čo si už všimla širšia verejnosť, ako aj fanúšikovia. Znamená to, že práve tento druh kolektívneho športu žien v Poprade ich potrebuje ako soľ. Dievčatá si totiž svojimi predvedenými výkonmi čoraz viac podmaňujú osobnosti v meste a širšom okolí. Tento jav nás postupom času presvedčil o tom, že mesto sa konečne začína po finančnej stránke starať už o čosi viac, ako to bolo na začiatku nášho spoločného účinkovania. Neostáva mi preto spoločne aj s našim klubom všetkým tým, ktorí sa rozhodli podať ženskému hokeju v Poprade, pomocnú ruku, veľmi pekne poďakovať.“

Sezóna 2017/18 síce už dala za sebou bodku, no poctivá výchova a prístup nielen senioriek, ale aj vekovo mladších hokejistiek v nastávajúcom období neutíchne. Dúfate, že zaužívaný trend výchovy mladších dievčat v klube bude naďalej prinášať vytúžené ovocie až natoľko, že ho dokážete čo najlepšie využiť na ešte výraznejší vzostup a zveľadenie vášho mena nielen do nastávajúcej sezóny, ale aj ďalších rokov pôsobenia na extraligovej scéne?

„Pevne verím, že aj v nadchádzajúcej sezóne budeme v nastolenej práci pokračovať a robiť všetko preto, aby popradské líšky opäť čo najzodpovednejšie pristupovali k svojim povinnostiam. Dúfam, že chuť a herný elán za získavaním ďalších triumfov sa z nich nevytratí a naďalej zotrvajú na úspešnej ceste vedúcej k vytúženým vrcholom. Z tohto hľadiska by som im chcel teraz naplno poďakovať za spoločne prežité chvíle a zisk bronzových medailí. Taktiež dúfam, že aj môj trénerský kolega Ivan Bednár pri nich dokáže udržať latku výkonnosti, v čom mu určite budem držať palce. Ak bude potrebné pomôcť mu v náročných situáciach, vždy mu rád pomôžem. Napriek tomu, že v súčasnosti s touto aktívnou prácou trénera končím, od diania okolo popradského ženského hokeja neodstúpim a pravidelne ho budem aj naďalej pozorne sledovať.“

Autor: Marián Dic

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.