Franco Colapinto

Argentína

Williams

+ 1:11,979 m

AUSTIN. Monacký jazdec formuly 1 Charles Leclerc sa stal víťazom Veľkej ceny USA. Pretekár Ferrari ovládol okruh v Austine pred tímovým kolegom Carlosom Sainzom.

Tretí finišoval Brit Lando Norris na McLarene, no v záverečnom kole dostal 5-sekundovú penalizáciu za predbehnutie Holanďana Maxa Verstappena z Red Bullu mimo trate, ten tak napokon obsadil tretie miesto.

Fotogaléria z Veľkej ceny USA 2024 (formula 1)

Leclerc dosiahol v USA svoje ôsme víťazstvo v kariére a jubilejné 40. pódiové umiestnenie. V prebiehajúcej sezóne už triumfoval aj v Monaku a Taliansku.

Priebeh Veľkej ceny USA 2024

Bezprostredne po štarte sa pôvodne druhý Verstappen pokúsil zaútočiť na Norrisa, oboch to zdržalo a vyťažili z toho Ferrari.

Leclerc sa dostal do čela, za neho sa zaradili Verstappen so Sainzom. Norris sa prepadol až na štvrté miesto.

Sainz sa pokúsil predbehnúť Verstappena, ktorého v ľavotočivej zákrute vytlačil z trate. Výborný štart absolvoval Hamilton, ktorý si polepšil až o päť priečok, no už v 3. kole sa pre neho skončili preteky, keď skončil v štrku.

Poradie Veľkej ceny USA 2024 vo formule 1.
Poradie Veľkej ceny USA 2024 vo formule 1. (Autor: SofaScore)

Na trať vyšiel safety car a poradie na čele Leclerc, Vestappen, Sainz sa dlho nezmenilo. V 22. kole prezul práve Sainz v snahe dostať sa pred Verstappena.

Po návrate na trať bol siedmy za Perezom. Priebežný líder Leclerc šiel do boxov v 27. kole. Po návrate bol pred Sainzom.

Návrat z boxov naopak nevyšiel Verstappenovi, ktorý sa zaradil za Sainza na piate miesto. Po tom, čo išli prezuť aj Piastri s Norrisom sa čelo poradia ustálilo v zložení Leclerc, Sainz, Verstappen.

Za nimi však jazdili McLareny, pričom Norris mal rýchlosť a postupne sťahoval manko na Verstappena. Holanďan sa od 47. kola úporne bránil Norrisovi, ktorý mal o šesť kôl čerstvejšie pneumatiky.

V 52. kole to Norrisovi vyšlo, no predbehol ho mimo trať a v záverečnom kole dostal 5-sekundový trest.

Na výbornom 6. mieste prišiel do cieľa Brit George Russell z Mercedesu, ktorý štartoval až z 20. pozície.

Výrazný posun zaznamenal aj Austrálčan Liam Lawson z RB, ktorý obsadil 9. miesto, hoci na trať vyšiel z 19-teho.

Do konca šampionátu ostávajú ešte päť súťažných víkendov. Nasledujúce preteky sú na programe v nedeľu 27. októbra v Mexiku. Sezóna vyvrcholí 8. decembra v Abú Zabí.

Hlasy po pretekoch

Charles Leclerc, víťaz: "Som veľmi šťastný, pretože to nebol jednoduchý víkend. Mal som čo robiť, aby som sa dnes cítil komfortne. Napokon sme však v šprinte, ktorý nebol optimálny, získali sebavedomie. Dnes bolo dôležité mať pod kontrolou pneumatiky. Klobúk dolu pred našimi inžiniermi, ktorí odviedli skvelú prácu vrátane výborných zastávok v boxoch. Je to pre nás skvelý začiatok obdobia, v ktorom absolvujeme troje preteky počas nasledujúcich troch víkendov."

Carlos Sainz, 2. miesto: "Takýto výsledok sme potrebovali. Vedel som, že dnes bude mimoriadne dôležitý štart, ktorý veľa napovie. Vlani sme sa trápili s manažovaním pneumatík, teraz je to oveľa lepšie."

Max Verstappen, 3. miesto: "Dnes sme nemali tempo na ofenzívu, navyše som cítil nedostatočné dotáčanie na brzdách. Na situáciu s Landom (Norrisom) v závere pretekov mám svoj názor, no nepotrebujem ho verejne prezentovať."