MICHALOVCE. Športový Kickbox klub (ŠKK) Michalovce si v tomto roku pripomína menšie jubileum.
V decembri uplynie päť rokov od toho, čo sa Zemplínčania odčlenili od ŠKP Košice, s ktorým úzko spolupracovali a zároveň aj pod jeho hlavičkou štartovali od roku 2008.
Pretekári ŠKK svojimi výsledkami robia mestu Michalovce v posledných rokoch výborné meno, a to nielen doma, ale aj v zahraničí.
Začiatočníci a pokročilí
„S myšlienkou osamostatniť sa sme sa začali pohrávať niekedy v roku 2009, no k rozdeleniu napokon došlo až o tri roky neskôr. Spolupráca s ŠKP nám dala veľa, získali sme množstvo skúseností, ktoré teraz využívame pri práci v našom klube,“ rozhovoril sa predseda ŠKK Ľuboš Takáč, ktorý je zároveň aj hlavným trénerom v michalovskom oddiele.
Počas piatich rokov samostatného fungovania klubu prešla jeho rukami približne stovka pretekárov.
„Každý rok sa naša základňa obmieňa, ale to gro ostáva. Aktuálne máme v klube 36 členov, ktorí sú rozdelení na dve skupiny. Jedni sú začiatočníci, ktorí zatiaľ iba trénujú a učia sa základy kickboxu. V druhej skupine sú pokročilí, ktorí boxujú už dlhšie a zúčastňujú sa aj súťaží,“ prezradil Takáč.
Ľudia chcú boxovať
Už takmer dva roky borci ŠKK trénujú v priestoroch posilňovne R+R, kde majú k dispozícii päťkrát do týždňa telocvičňu.
„V priemere chodí na tréningy do dvadsať ľudí. Dva roky dozadu sme trénovali na SOŠ technickej a ešte predtým v telocvični III. ZŠ,“ uviedol 39-ročný lodivod.
Podľa neho má klub perspektívu aj do budúcnosti.
„U mládeže vidno progres. Každý rok získavame na rôznych súťažiach doma i za hranicami množstvo medailí. Stále sa nájdu ľudia, ktorí sa chcú naučiť boxovať, či už pri sebaobrane alebo súťažne.“
Klub ročne absolvuje približne desiatku turnajov, teda súťaží v priemere raz za mesiac.
„Zúčastňujeme sa podujatí, ktoré organizuje Slovenský zväz kickboxu, teda Open Liga SZKB a Slovak Open, ale cestujeme aj do zahraničia na súťaže ako sú Polish Open, Czech Open či majstrovstvá Európy,“ hovoril Takáč.
Talentov je dostatok
Medzi najväčšie úspechy klubu patrí víťazstvo Františka Lukáča na ME v roku 2013 v poľskej Krynici. O rok neskôr zase Juraj Gavala získal v Taliansku titul vicemajster sveta v kategórii juniorov.
Aj teraz majú Michalovčania vo svojich radoch niekoľko veľmi šikovných pretekárov, ktorí môžu v budúcnosti tieto úspechy napodobniť.
„Napríklad taký Karel Svobodník. To je supertalent, ktorý zbiera úspechy na každom kroku. Na území Slovenska a Česka sú možno ešte dvaja kickboxeri, ktorí s ním dokážu rovnocenne boxovať. Má 14 rokov a onedlho vstúpi do tretej sezóny. Zlepšuje sa každým rokom a už teraz je veľmi dobrý,“ chválil svojho zverenca Takáč.
Ďalším talentom je podľa jeho slov Timea Hamariková.
„Klobúk dole pred týmto dievčaťom. Neskutočne sa dokáže popasovať so svojim hendikepom. Napriek tomu, že je nízka, nedávno porazila aj o hlavu vyššiu súperku, čo je dosť veľký úspech, lebo výška v kickboxe robí veľmi veľa. Šikovná je aj Emka Sabadošová, Marko Babuka, Martin Hospodár a mnoho ďalších. Teší ma, že všetci sa z roka na rok zlepšujú a výsledky idú hore.“
Nie je to drahý šport
Keď chce niekto vstúpiť do tímu ŠKK, dvere má stále otvorené. Klub prijíma nových členov počas celého roka, a to bez ohľadu na vek.
„Zvyčajne začínajú od desiatich rokov, ale máme aj sedemročných. Niektorí chlapci prvýkrát boxujú aj v sedemnástich rokoch. Deväťdesiat percent pretekárov máme v kategórii kadetov a juniorov. Máme aj zopár seniorov, ale tí sa tomu venujú skôr len kvôli sebe, aby sa udržiavali v kondícii.“
Ľuboša Takáča, ktorému od decembra minulého roka v tréningovom procese pomáha aj jeho bývalý zverenec Matúš Bazger, mrzí, že po skončení strednej školy často dochádza k odchodu Michalovčanov do iných klubov.
„Niektorí skončia aj úplne, poväčšine však pokračujú s kickboxom. Napríklad František Lukáč je v ŠKP Košice, Vasyľ Klevľanyk v Bratislave, Peter Knapo teraz odchádza na vysokú školu do Prešova a tam by chcel trénovať a súťažiť.“
Kickbox nie je finančne náročný šport.
„Po pár týždňoch začiatočného tréningu potrebujú borci rukavice, bandáže a chrániče na zuby. Postupne sa dokupujú chrániče holení, chodidiel, prilba či suspenzor. Úplne celá výstroj aj s nohavicami sa dá zohnať aj do 120 eur. Keď chodíme na súťaže, pomáha nám sponzor, ale aj mesto Michalovce, začo im patrí naša veľká vďaka,“ podotkol Takáč.
Zápasy kickboxu sa odohrávajú v ringu alebo na tatami.
„Ringové disciplíny sú plnokontaktné, kde nemusí byť kontrolovaná tvrdosť úderu. Súťaží sa v troch kategóriách – low kick, full contact a K1. Na tatami sa bojuje v ďalších troch disciplínach – semi contact (alebo points fighting), light contact, kick light. Tam je však už dovolený len obmedzený kontakt a menšia intenzita úderov.“