Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Košický maratón už má malého brata. V Prešove sa prvýkrát bežal polmaratón

Štart 1. ročníka Prešovského polmaratónu. (Autor: jozom.rajce.idnes.cz)
Jaroslav Vrábeľ|Publikované 16. sep 2018 o 06:04

Naše jednotky Tibora Sahajdu ani Eriku Ondrijovú Keňania na pódium nepustili.

Takto vyzeral 1. ročník Prešovského polmaratónu: fotogaléria

16.9.2018

PREŠOV. Najlepším Slovákom sobotňajšieho premiérového ročníka Prešovského polmaratónu bol s časom 1:11:14 hod. na štvrtej priečke Tibor Sahajda.

Všetky cenné kovy si rozdelili Keňania (1. Kimaiyo Hillary 1:05:30, 2. Tanvi Evans 1:05:42, 3. Mark Rotich 1:08:06).

Náš 28-ročný pretekár s polmaratónskym osobným rekordom 1:06:26 síce reprezentuje klub BMSC Bratislava, ale pochádza z Raslavíc, obce pri Prešove, takže sa predstavil v takmer domácom prostredí a prišla ho povzbudiť aj rodina.

Tibor Sahajda úplne vľavo s číslom 1. (Autor: jozom.rajce.idnes.cz)

Nešlo to, tak si aspoň zatrénoval

„Sľúbil som organizátorom, že prídem, hoci som práve ukončil náročné sústredenie v Tatrách a ešte cítim únavu. Minulý týždeň sa mi v Bratislave bežalo dobre (nočný mestský beh bol zároveň cestnými majstrovstvami SR na 10 km – Sahajda ich vyhral za 30:18), ale teraz som sa tu veľmi trápil, vôbec mi to nešlo, tak som to poňal aspoň ako taký dobrý tréning,“ povedal Tibor Korzáru v cieli.

Pochválil organizátorov prvého Prešovského polmaratónu za nové podujatie i divákov za atmosféru.

Dodal, že kľukatý mestský okruh aj s pár kopcami nepatrí k tým ľahkým, takže bežci dostali zabrať.

Mapa trate. (Autor: PREŠOV HALF MARATHON)

O tri týždne sa Sahajda chystá na košický Medzinárodný maratón mieru, no ešte predtým plánuje účasť na českom šampionáte na 10 km alebo na inom zahraničnom behu s dobrou konkurenciou.

Posledný maratón na augustových majstrovstvách Európy v Berlíne nedokončil, hoci aj tento rok tvrdo trénoval v Keni.

Aké má ciele na MMM? „Natrénované mám, tak prečo by som sa nepokúsil zlepšiť si osobný rekord z minulého roka (02:18:44)?“

Zaspomínala si na žiacke časy

Medzi ženami patrilo tiež celé pódium i všetky medaily Afričankám (1. Christine Oigo 1:16:30, 2. Ruth Mbatha 1:17:03, 3. Kimutai Hellen 1:20:06).

Za nimi s časom 1:33:00 nasledovala najrýchlejšia domáca bežkyňa, 44-ročná Erika Ondrijová vo farbách MTC Vyšná Šebastová.

„Hoci osobák mám pod 1:30, s časom som spokojná. Bola to náročná trať so zákrutami a kopčekmi, ale páčila sa mi a bežalo sa mi fajn. Mne taká živá mestská trať vyhovuje, hoci možno nie je taká rýchla, ale pocitovo mi ubieha rýchlejšie napríklad oproti takému polmaratónu Košice – Seňa,“ zhodnotila Erika.

Ako Prešovčanka si v sobotu aj zaspomínala na časy, keď ešte ako žiačka s ďalšími 250 dievčatami súperila na nočnom behu po meste.

„Som rada, že konečne aj v Prešove teraz vznikol takýto beh, veď každé veľké mesto na Slovensku má svoj polmaratón alebo maratón. Takže už teraz sa teším na Prešovský polmaratón 2019 a iste i moja rodina a známi, že ma prídu povzbudiť tak, ako mi tu fandili dnes.“

Ondrijová je tiež prihlásená na košický maratón a ak všetko vyjde, rada by sa pokúsila o zlepšenie svojho osobného rekordu 3:19:26.

„V Košiciach sa dá zabehnúť pekný čas. Špeciálne sa na maratóny nepripravujem, skôr mi vyhovuje polmaratón, ale MMM láka každého bežca, takže uvidíme...“

Erika Ondrijová v strede s číslom 39. (Autor: jozom.rajce.idnes.cz)
Autor: Jaroslav Vrábeľ

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.