Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Košická rely v novom termíne na klasických tratiach

Sportnet|Publikované 14. okt 2002 o 22:00

Košice - Oproti predchádzajúcim ročníkom Rallye Košice sa ten 28. uskutoční v októbrovom termíne a rovnako aj na novom mieste. Kým v predchádzajúcich

rokoch rozložili organizátori svoj stan v priestoroch hotela Slovan a štart i cieľ súťaže situovali na Hlavnú ulici, teraz sa celé dianie presťahuje na Festivalové námestie a samotné riaditeľstvo bude v priestoroch Stavebnej fakulty na Vysokoškolskej ulici. Rovnako zvolili organizátori aj nový termín, keď z pôvodného júnového sa presunul do druhej polovice októbra. Ako povedal včera riaditeľ pretekov Igor Bednařík, dôvodom zmeny termínu bola niekoľkomesačná spolupráca s maďarskými organizátormi z Miškolca na príprave spoločného podujatia. Maďarský národný motoristický zväz (obdoba SAMŠ) však nebol priaznivo naklonený tejto myšlienke. "Pôvodne sme rátali s tým, že jedna etapa by sa jazdila v Maďarsku a druhá na Slovensku. Maďarský partner však dostal od svojho zväzu také podmienky, ktoré nemohol splniť a tak do spolupráce odstúpil. Je to škoda, lebo v jednom termíne sa pôjdu v okruhu 50 km dve súťaže. Nám ale nakoniec zostal októbrový termín, ktorý z hľadiska počasia nie je najlepší, a v ďalšom ročníku by sme sa radi vrátili k pôvodnému," povedal I. Bednařík.

Povestnou bodkou za tohtoročnou motoristickou sezónou v súťažiach rallye bude teda v Košiciach v dňoch 18. a 19. októbra. Dá ju 28. ročník Rallye Košice, ktorý sa zaratúva do majstrovstiev Slovenska s koeficientom 2, majstrovstiev Európy s koeficientom 2, Pohára Slovenska a pohára východnej Európy. Podľa slov riaditeľa súťaže I. Bednaříka je prihlásených 45 posádok, ktoré budú bojovať o body v hlavnej súťaži. Súbežne s touto súťažou budú štartovať aj historické vozidla a automobily zaradené do hobby rallye. V tejto kategórii je prihlásený tucet posádok. Už pred posledným zvonením je o majstrovskom titule rozhodnuté, keď pred štrnástimi dňami na šiestom podujatí v Bratislave vyhrala dvojica Václav Pech a Petr Uhel na automobile Ford Focus WRC z AMK Mikona Slovnaft RT. Bolo to ich piate víťazstvo v slovenskom šampionáte, ktoré znamenalo aj celkové prvenstvo v celom seriáli majstrovstiev Slovenska. O poradí na ďalších miestach sa však ešte bude na tratiach košickej rallye bojovať tento piatok a sobotu.

K favoritom súťaže okrem spomínanej dvojice patrí aj prešovsko-košická posádka Tibor Cserhalmi Karol Bodnár na Škode Octavia WRC Evo II. Hoci v domácom šampionáte veľa vody nenamútili, keď z piatich podujatí videli cieľ len v Rimavskej Sobote. "Na poslednú súťaž sa intenzívne pripravujeme, trať vzhľadom na momentálneho počasia bude náročná a verím, že sa nám bude dariť lepšie ako doposiaľ," prezradil T. Cserhalmi. Jeho spolujazdec Karol Bodnár neskrýval sklamanie nad absenciou atraktívneho mestského okruhu, ktorý je pre divákov a sponzorov zaujímavý. "Neviem či propagácii motoristického športu v našom meste prospeje presťahovanie štartu a cieľa z hlavnej ulice na Festivalové námestie. Predsa len štart spred hotela Slovan bola istou tradíciou, na ktorú boli obyvatelia mesta zvyknutí. Na druhej strane môžem povedať, že najkrajšie rýchlostné skúšky sa idú na východnom Slovensku. Je to nielen členitosťou terénu, ale aj krásnou prírodnou scenériou," neskrýval uznanie K. Bodnár.

Počas dvoch dní absolvujú posádky 520 km dlhú trať, na ktorej ich bude čakať 18 rýchlostných skúšok v celkovej dĺžke 190 km. Štart podujatia je v piatok o 14.00 h na Festivalom námestí a cieľ o 20.45 h. V sobotu sa jazdci vydajú na trať ráno o 7.00 h a v cieli najrýchlejšiu budú organizátori z Automotoklubu Košice očakávať o 16.00 h.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.