Maroko nezahodilo postupové karty, čierny Peter zostal favoritovi

Gólová radosť Youssefa En-Nesyriho.
Gólová radosť Youssefa En-Nesyriho. (Autor: TASR/AP)
Sportnet, TASR|1. dec 2022 o 17:56 (aktualizované 1. dec 2022 o 18:55)

Maroko dnes zdolalo Kanadu v zápase MS vo futbale 2022, pozrite si priebeh a konečný výsledok.

MS vo futbale 2022 - skupina F

Kanada - Maroko 1:2 (1:2)

Góly: 40. Aguerd (vlastný) - 4. Ziyech, 23. En-Nesyri

ŽK: Hoilett, Osorio, Adekugbe, Vitoria (všetci Kanada)

Rozhodovali: Claus - Henrique Correa, Simon (všetci Brazília)

Diváci: 43 102

Kanada: Borjan - Johnston, Vitoria, Miller, Adekugbe (60. Kone) - Davies, Osorio (65. Laryea), Kaye (60. Hutchinson), Buchanan - Hoilett (76. Wotherspoon), Larin (60. David)

Maroko: Bono - Hakimi (85. Jabrane), Aguerd, Saiss, Mazraoui - Ounahi (76. El Yamiq), Amrabat, Sabiri (65. Amallah) - Ziyech (76. Hamdallah), En-Nesyri, Boufal (65. Aboukhlal)

DAUHA. Reprezentácia Maroka postúpila do osemfinále na MS vo futbale 2022 v Katare. Vo svojom záverečnom zápase v skupine F zdolala Kanadu 2:1.

Africký tím dal od úvodného hvizdu najavo, že nemieni nechať nič na náhodu. Už v 4. minúte potrestal Hakim Ziyech obrovské zaváhanie kanadskej obrany na čele s brankárom Milanom Borjanom - 1:0.

O 19 minút neskôr už bolo 2:0 pre Maroko, keď Youssef En Nesyri presnou strelou zakončil rýchlu akciu z pravého krídla.

Marockým sebavedomím otriasla situácia zo 40. minúty, keď Nayef Aguerd zrazil kanadskú strelu za chrbát bezmocného brankára Yassina Bounoua.

V druhom polčase dostali Kanaďania súpera pod tlak, ale gól sa im streliť nepodarilo.

Maroko postúpilo do osemfinále po 36 rokoch. Na MS 1986 v Mexiku ako prvý africký tím v dejinách vyhralo základnú skupinu, teraz úspech zopakovalo.

Kanaďania skončili na turnaji bez bodu, ale zanechali dobrý dojem v úvodnom zápase s Belgickom (0:1) a Alphonso Davies strelil proti Chorvátsku (1:4) historický prvý gól "javorových listov" na MS.

V súbežne hranom európskom šlágri skupiny Chorvátsko - Belgicko gól nepadol, čo posunulo Maročanov na prvé miesto tabuľky. Z druhého idú ďalej Chorváti.

V osemfinále si Maroko v utorok 6. decembra o 16.00 SEČ v Al Rajáne zmeria sily s druhým tímom E-skupiny.

Tabuľka skupiny F

Z = zápasy, V = Výhry, R = Remízy, P = Prehry, B = Body

Priebeh zápasu Kanada - Maroko

I. polčas:

Maroku stačil na postup aj nerozhodný výsledok, v prípade víťazstva by však bolo reálne v hre o prvenstvo v skupine.

Pre Kanadu sa šampionát v Katare skončil duelom s africkým tímom, v ktorom sa usilovala zmazať nulu na bodovom konte.

Tieto ambície však veľmi rýchlo nabúrala hrúbka jej vlastného brankára. Borjan v 4. minúte vybehol za šestnástku a prihral loptu priamo na nohu Ziyecha, ktorý ponúknutú príležitosť chladnokrvne využil - 0:1.

Kanaďania zostali dlžní svojej povesti z predošlých dvoch zápasov, proti Maroku pôsobili zakríknutým dojmom a v 23. minúte pykali druhýkrát. En-Nesyri si nabehol na Hakimiho dlhý pas a nedôrazne bránený prestrelil Borjana - 0:2.

Štatistiky zápasu Kanada - Maroko na MS vo futbale 2022.
Štatistiky zápasu Kanada - Maroko na MS vo futbale 2022. (Autor: SofaScore)

Africký tím nabral osemfinálový kurz, neuspokojil sa však s dvojgólovým náskokom a pokračoval v aktívnej hre.

V 34. minúte bol na konci priamočiarej akcie Sabiri, ktorého strelu Kanaďania v poslednej chvíli zblokovali.

"Javorový list" mal šťastie aj v 40. minúte, keď po ojedinelej akcii strelil kontaktný gól. Adekugbeho krížny pokus tečoval Aguerd a pomýlil vlastného brankára, ktorý nedokázal zareagovať na zmenu smeru lopty - 1:2.

Posledné slovo v prvom polčase patrilo En-Nesyrimu, jeho gól v nadstavenom čase však neplatil pre ofsajd.

Štatistiky hráča zápasu Kanada - Maroko na MS vo futbale 2022 Hakima Ziyecha.
Štatistiky hráča zápasu Kanada - Maroko na MS vo futbale 2022 Hakima Ziyecha. (Autor: SofaScore)

II. polčas:

Kanaďania sa po prestávke prezentovali v lepšom svetle a dokázali hroziť. V 56. minúte chýbali Larinovi dva kroky, aby v sklze zakončil.

O chvíľu sa dostal do zakončenia Davies, volejom netrafil bránu. Maročanom akoby zodpovednosť zväzovala nohy, v útoku už neboli takí nebezpeční a sústredili sa viac na bránenie najtesnejšieho náskoku.

V 71. minúte sa im táto striktne defenzívna taktika takmer vypomstila. Striedajúci Hutchinson po rohu hlavičkoval do brvna, odkiaľ lopta spadla na bránkovú čiaru a následná dorážka Vitoriu tesne minula cieľ.

Maroko si už v závere nenechalo vziať triumf a vďaka paralelnej bezgólovej remíze Chorvátska s Belgickom obsadilo prvé miesto v skupine.

Hlasy po zápase:

/zdroj: DPA/

Hakim Ziyech, útočník Maroka: "Je to niečo nádherné. Cítim obrovskú hrdosť na to, čo sme dnes dokázali. Hrali sme ako jeden tím."

Romain Saiss, kapitán Maroka: "Vložili sme do hry srdce a bojovali za našu krajinu. Pre takéto momenty hráme všetci futbal. Dúfam, že ľudia doma oslavujú. Dobre si oddýchneme a pripravíme sa na ďalšieho súpera."

John Herdman, tréner Kanady: "Neboli sme ďaleko od zisku bodu. Škoda nepremenenej šance Hutchinsona, no napriek prehre môžeme ísť domov hrdí na to, akým spôsobom sme reprezentovali Kanadu."

Domov»MS vo futbale 2022»Maroko nezahodilo postupové karty, čierny Peter zostal favoritovi