Lašák: Chcem, aby sme hrali takto. Ak vyletíme aj na Lotyšov, máme veľkú šancu

Ján Lašák.
Ján Lašák. (Autor: Andrej Galica/SZĽH)
Ján Lašák|12. máj 2023 o 19:35

Zápas Slovensko - Česko na MS v hokeji 2023 hodnotí pre Sportnet Ján Lašák.

RIGA. Česko a Slovensko. Derby. V tomto rozsahu sa deje väčšinou maximálne raz za rok. Každý chceme vyhrať, veď takmer všetci máme polovicu rodiny v druhej polovici bývalého Česko-Slovenska.

Každý by chcel podpichnúť druhú stranu otázkou: "Ako ste dnes hrali?" Skrátka, toto je zápas, ktorý je pre fanúšikov v Česku či na Slovensku vždy veľmi zaujímavý.

S Lašákom bez masky

Bol prvý slovenský brankár, ktorý nastúpil na zápas v NHL a z MS má kompletnú sadu medailí. JÁN LAŠÁK ponúkne po každom zápase slovenskej reprezentácie v Rige na Sportnete svoje postrehy a názory.

Dnes sme prehrali 2:3, ale ja som optimista. V hodnotení duelu hľadám radšej svetlejšie stránky.

Bolo tam veľa dobrého - psychická odolnosť Škorvánka, Chromiakov presilovkový gól po Kňažkovej prihrávke, Pánikova výborná strela, ktorá stretnutie takmer poslala do predĺženia.

Hrali sme nebojácne. Ukázali sme rýchly hokej, žiadny betón. Na konci sme Čechov zavreli. Videl som veľa dobrých a prínosných vecí.

Výsledok je, aký je. Spravodlivý? Nespravodlivý? Na takéto veci sa v hokeji nehrá. Človek si v živote musí všetko zaslúžiť.

Musím povedať, že prvú tretinu sme hrali najlepšie. Dostávali sme sa do šancí, boli sme nebezpeční pred bránou. Áno, dali sme náhodný druhý gól, no napriek tomu si myslím, že sme v prvom dejstve boli oveľa lepší ako Česi.

Aj tak sme ju prehrali. Škoda. Táto tretina predsa rozhodla. Ale - ak si predstavím, ako sme hrali v príprave - podali sme skvelý výkon.

V bránke stál Stano Škorvánek. V prvej tretine dostal tri góly, v ďalších ani jeden.

Jeho výkon môžeme vnímať z dvoch pohľadov. Na jednej strane mal problém s krosovými prihrávkami. Je to brankár, ktorý má nízko ťažisko a takéto tempo ešte nikdy nezažil. Pri prvom a treťom góle bolo vidno, že mu v presunoch chýba rýchlosť. Ale to by som mu nezazlieval. Potreboval sa zorientovať.

Na druhej strane mu musím vzdať veľkú pochvalu, ako celú situáciu psychicky ustál. Dostať tri góly v úvodnej dvadsaťminútovke a potom kryť niekoľko čistých šancí, a tak dať svojmu tímu šancu bodovať? Tu sa ukazuje kvalita brankára.

Brankár Stanislav Škorvánek v zápase Slovensko - Česko na MS v hokeji 2023.
Brankár Stanislav Škorvánek v zápase Slovensko - Česko na MS v hokeji 2023. (Autor: TASR)

Ani výkon Šimona Hrubca nebol ideálny. Poznám ho, viem, ako dokáže zachytať. Dnes by z desiatich bodov dostal takú šestku. Vie to aj lepšie.

Bol otrasený, najmä po druhom góle. Takéto vlastné góly sa však stávajú. To tréner brankárov nemusí rozoberať, brankár vie, kde spravil chybu.

Skôr by som zdôraznil strely, ktoré mu vypadávali, čím nám ponúkal šance na dorážky. Chlapci ho mali naštudovaného. Najviac gólov dostáva na lapačku a práve tam ho naši strelci preverili najviac.

A či sme mu mali dať viac gólov? Na to sa nedá odpovedať inak, než áno. Avšak to je skôr fanúšikovská otázka. Človek, ktorý stál na ľade, vie, že nič nie je takto jednoduché.

Zápas zlomila päťminútovka oslabovka. Keď som videl, ako rozhodcovia skúmajú video, nádejal som sa, že Rosandičovi odpustia päťminútový trest.

Z môjho pohľadu išiel naširoko už z modrej čiary. Pozeral sa na puk. V poslednej chvíli mu zo strany prišiel hráč a následne sa stala tá nešťastná kolízia.

Neviem, či rozhodcovia dbali skôr na fakt, že by český hráč - ak by bol prešiel - mohol založiť prečíslenie. Ale ja si myslím, že sa Rosandič díval na puk a nemal primárny úmysel nedovolene zastaviť protihráča.

Mislav Rosandič odchádza do šatne po vylúčení na 5 minút plus do konca zápasu v derby Slovensko - Česko na MS v hokeji 2023. (Autor: TASR)

Ťažko toto rozhodnutie hodnotiť. S analyzovaním majstrovstiev sveta už mám skúsenosti a veľakrát naozaj nevieme rozlúsknuť, podľa čoho rozhodcovia posudzujú situácie, najmä góly. Tu sa ukázala jedna vec - ak človek presvedčí rozhodcu, napríklad skrz výzvu, aby sa pozrel na ten-ktorý moment, nikdy nevie dopredu, ako to dopadne.

Ďalším sporným momentom bol Kochov bodyček. Pri tomto zákroku som čakal, že si ho arbitri pôjdu prezrieť, napokon ho posúdili ako čistý hit.

Keďže po prvých dvadsiatich minútach už góly nepadli, môžeme konštatovať fakty zo záveru stretnutia. Jedna skutočnosť je, že po dnešku máme nula bodov. Druhá, že sme boli vyrovnaným súperom nášmu hlavnému rivalovi a podarila sa nám hromada skutočne výborných momentov.

Zajtra nás čakajú Lotyši. Počas zápasu som sa sám seba pýtal: Ako to bude vyzerať, keď s takýmto elánom nastúpime proti nim?

Lotyšskú súpisku som videl. Podľa nej usudzujem, že ak takto nastúpime v zajtrajšom stretnutí, máme veľkú šancu zobrať všetky tri body. Chcem, aby sme hrali takto. Chcem, aby sme tento nesmierne dôležitý zápas vyhrali.

Craig Ramsay v zápase základnej B-skupiny Slovensko - Česko na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji.
Boris Vanya12.05.20238
RamsayRamsay videl na výkone Slovákov veľa pozitív.
Brankár Stanislav Škorvánek v zápase Slovensko - Česko na MS v hokeji 2023. rozhovor
Stanislav Benčat12.05.20238
ŠkorvánekAtmosféra bola úžasná, zapamätám si ju veľmi dlho.
Ján Lašák.
12.05.2023
LašákZápas Slovensko - Česko na MS v hokeji 2023 hodnotí pre Sportnet Ján Lašák.
12.05.2023
Obranca Patrik Koch blokuje strelu českého hráča.
Nikola Baďová12.05.20233
Valábik a GáboríkO prehre Slovenska rozhodla prvá tretina.
Český útočník Filip Chytil v súboji so slovenským obrancom Patrikom Kochom na MS v hokeji 2023.
Boris Vanya12.05.2023
ČesiŠimon Hrubec si dal kuriózny vlastný gól.
Radosť slovenského útočníka Martina Chromiaka po góle v zápase proti Česku.
12.05.2023
GólySlovenskí reprezentanti hrali prvý zápas na MS v hokeji 2023, v derby nestačili na Čechov 2:3. Pozrite si všetky góly.
12.05.2023
Filip Chlapík ostal po hite od Patrika Kocha v zápase majstrovstiev sveta otrasený.
Miloslav Šebela12.05.202317
Ohlasy médiíNaozaj drsný začiatok MS, píšu Fíni.
Českí reprezentanti sa tešia po strelenom góle v zápase Slovensko - Česko na MS v hokeji 2023.
12.05.2023
ZnámkovanieSlováci na MS v hokeji 2023 v úvodnom dueli podľahli Česku 2:3.
12.05.2023
Slovenskí hokejisti po zápase Slovensko - Česko na MS v hokeji 2023.
12.05.20231
TabuľkaPozrite si, ako vyzerá aktuálna tabuľka skupiny B na MS v hokeji 2023. Na ktorom mieste je Slovensko?
12.05.20231
Patrik Koch a brankár Stanislav Škorvánek v zápase Slovensko - Česko na MS v hokeji 2023.
12.05.2023
VideoVideo, zostrih a góly zo zápasu skupiny B Slovensko - Česko na MS v hokeji 2023 dnes.
12.05.2023
František Gajdoš (vpravo) a David Tomášek v zápase Slovensko - Česko na MS v hokeji 2023.
12.05.20233
FOTOPozrite si fotogalériu zo zápasu Slovensko - Česko v skupine B na MS v hokeji 2023.
12.05.20233
Domov»MS v hokeji 2023»Lašák: Chcem, aby sme hrali takto. Ak vyletíme aj na Lotyšov, máme veľkú šancu