Nedeľa, 18. apríla, 2021Meniny má Valér
Igor Vlha a Petra Vlhová. (Autor: TASR)
Juraj Berzedi|6. mar 2021 o 16:48

Hlavný cieľ? Nech je Petra zdravá.

JASNÁ. Bol to pocit, ktorý túto sezónu zažil prvýkrát. Všetky doterajšie preteky svojej dcéry totiž sledoval len v televízii.

Zmenilo sa to až v Jasnej. V stredisku, kde Petra Vlhová začínala s lyžovaním.

Kým doteraz ju po pretekoch videl len prostredníctvom kamery na telefóne, teraz sa jej mohol konečne dotknúť a vystískať ju.

„Veľmi nám to chýbalo. Byť s tímom je iné, ako sedieť doma pred televízorom. Aj Petra to cíti rovnako,“ priznal Vlhovej otec Igor.

Čím viac sa blížil Svetový pohár v Jasnej, tým viac sa stupňovalo jeho napätie. A najviac vygradovalo počas sobotňajšieho slalomu.

„Mám pocit, že zábradlie mali viac ukotviť. Ide o moje dieťa, je to emotívne. Krútenie žalúdku je veľké, chodíte ako tiger v klietke,“ opisoval Vlha.

Babské reči aj grilovaná ryba 

Má v sebe zakódovanú víťaznú povahu. Podobne ako jeho dcéra. Ale s druhým miestom zo sobotňajšieho slalomu bol tentoraz spokojný.

„Klobúk dole pred tým, ako Mikaela zvládla spodnú štvrtinu trate. Bola dobrá. Naše druhé miesto je zaslúžené,“ poznamenal Vlha.

Dôležité rozhodnutie urobili podľa neho členovia Medzinárodnej lyžiarskej federácie už v piatok, keď pre predpoveď počasia vymenili poradie disciplín.

„Je fantastické, že sa ako prvý jazdil slalom. Sme druhí, hlava Petry sa vyčistí a zajtra sa máme na čo tešiť,“ doplnil.

Posledné dni, ktoré jeho dcéra strávila doma, jej podľa neho výrazne pomohli.

„Peťa je doma, je medzi svojimi. So Zuzkou (Vlhovej mama, pozn. red.) mali babské reči, ugrilovali sme si rybku, vidím, že jej to pomohlo,“ skonštatoval.

Rodičia nechceli ísť do bubliny 

Za bežných okolností za svojou dcérou cestujú na preteky po celom svete. Pre pandémiu koronavírusu sa to však zmenilo.

A to všetci niesli ťažko.

„Pätnásť rokov ju vidíte každý druhý týždeň. Teraz sme ju nevideli dva a pol mesiaca. Nemohli sme sa objať. Toto je zadosťučinenie,“ priznal Vlha.

So svojou dcérou strávili zopár dní počas vianočných sviatkov v Taliansku. Po nich sa však vrátili späť na Slovensko, kým Vlhová cestovala z jedného strediska do druhého.

„Nechceli sme vstúpiť do bubliny a riskovať. Tak sme sa dohodli s Liviom Magonim (Vlhovej tréner, pozn. red.), že ju uchránime pred covidom. Klobúk dole, ako to celý tím zvláda,“ chváli Vlha.

Vlha: Body už neriešime

V posledných pretekoch Svetového pohára sa to však zmení. Vlhovci pôjdu podporiť svoju dcéru do švédskeho Aare, aj na finále Svetového pohára do švajčiarskeho Lenzerheidu.

„Do konca sezóny nevypustíme žiadne preteky. Keď jej to má pomôcť, chceme byť všade. Vieme, že sme jej celú sezónu chýbali," prezradil.

Od začiatku sezóny je Vlhovej cieľom zisk veľkého glóbusu. Aj preto všetci prepočítavajú body vo Svetovom pohári. Aktuálne ich stráca na Laru Gutovú-Behramiovú 107.

„Body už neriešime,“ prekvapil Vlha.

„Po nedeľňajšom super-G vo Val di Fassa som si povedal, že Peťa musí byť zdravá a dokončiť sezónu. Je jedno, či budeme prví, druhí alebo tretí,“ pokračoval Vlha.

Petra je rodinné striebro 

Slovenka je jediná pretekárka, ktorá v aktuálnej sezóne odjazdila vo Svetovom pohári všetky preteky.

A neustále strieda technické disciplíny s rýchlostnými.

„Petra je rodinné striebro. Netlačíme na pílu, nech to dopadne akokoľvek. Obdivujem ju, urobila maximum. Verím, že celé Slovensko bude na ňu hrdé, aj keď skončí druhá alebo tretia,“ doplnil.

Vôbec to však neznamená, že Vlhovci teraz skladajú zbrane. Už v nedeľu majú v obrovskom slalome v Jasnej veľké ambície.

Aj preto, že Petra jazdí doma.

„To, že prehodili disciplíny, môže Petru naštartovať. Začne si veriť. Dúfam, že zajtra to bude kľúčový obrák sezóny,“ praje si Vlhovej otec.


Juraj Berzedi píše o futbale, ktorý dlhé roky hrával, hokeji, lyžovaní, atletike a vodnom slalome. Ako reportér sa zúčastnil na EURO 2016 vo futbale, aj na zimných olympijských hrách v Pjongčangu 2018. Reportérsky zachytil dianie na troch majstrovstvách sveta v hokeji (2017, 2018, 2019), pravidelne cestuje na Svetové poháre v alpskom lyžovaní a bol aj na dvoch svetových šampionátoch (2017, 2019).

Súvisiace články