Streda, 21. apríla, 2021Meniny má Ervín
Petra Vlhová a Mikaela Shiffrinová. (Autor: TASR/AP)
Juraj Berzedi|6. mar 2021 o 15:30

Slovenka skončila v slalome druhá.

JASNÁ. Keď Petra Vlhová prišla do cieľa druhého kola slalomu Svetového pohára v Jasnej, všetko na pár sekúnd stíchlo.

Zopár desiatok ľudí v cieľovom priestore malo neutrálny výraz.

Slovenská lyžiarka bola tiež trochu sklamaná, keď uvidela červené číslo pri svojom mene. Skončila druhá. Na víťaznú Mikaelu Shiffrinovú stratila 34 stotín sekundy.

Tretia bola Švajčiarka Wendy Holdenerová.

Pozitívne je, že Vlhová znížila náskok v celkovom hodnotení Svetového pohára na Laru Gutovú-Behramiovú o 80 bodov. Momentálne je medzi nimi rozdiel 107 bodov.

Vlhová: Rodina je najviac 

Po chvíľke sa už Vlhová v cieľovom priestore usmievala. Zopár desiatok divákov kričalo zborovo: "Petra, Petra."

Slovenka im viackrát zamávala.

Najväčšiu radosť mala, keď sa mohla zvítať so svojimi najbližšími. Bolo to vôbec prvýkrát v aktuálnej sezóne Svetového pohára, ktorú poznačili prísne protipandemické opatrenia.

„To, že sú tu, znamená pre mňa veľa, keďže celú sezónu neboli nikde so mnou. Veľmi som sa tešila, že si užili atmosféru, videli ma naživo a boli pri mne. Pre mňa je rodina najviac,“ priznala Vlhová.

Za bežných okolností by ju na tlačovej konferencii počúvali naživo desiatky novinárov. A následne by ešte v malom klbku ochotne odpovedala aj na ďalšie otázky.

Tentoraz ju novinári mohli vidieť len prostredníctvom videa. Približne pol hodinu po pretekoch bolo na Slovenke vidieť miernu úľavu.

„Doma to neboli jednoduché preteky. Viaceré dievčatá chceli vyhrať a Mikaela dnes bola lepšia,“ naznačila 25-ročná Liptáčka.

Vlhová sa teší, ale je aj smutná 

Po úvodných jazdách bola najrýchlejšia. Aj preto v druhom kole štartovala ako posledná. A jej cieľom bolo udržať si túto pozíciu.

„Prvé kolo ide človek naplno a dá do toho všetko. V druhom kole nie je jednoduché stáť doma ako posledná na štarte,“ potvrdila Vlhová.

„Doma je doma. Vyrastala som tu odmalička a chcela v Jasnej zvíťaziť. Bohužiaľ sa to nepodarilo. Taký je šport,“ doplnila.

Kým zo svojej prvej jazdy mala výborný pocit, v druhom kole urobila podľa svojich slov viaceré drobné chybičky.

„Teším sa, že som druhá, ale zároveň som aj smutná, že som nedokázala zvíťaziť a potvrdiť pozíciu z prvého kola," priznala.

Na preteky Svetového pohára do Jasnej sa vrátila po piatich rokoch. Vtedy v slalome skončila deviata. Druhá bola Veronika Velez-Zuzulová.

Teraz striebornú pozíciu brala Vlhová.

„Doma sa mi súťažilo veľmi dobre. Bolo to iné ako pred piatimi rokmi. Keď som stále na štarte, tešila som sa. Užila som si to,“ vravela Slovenka.

Vlhová: Trénujem aj moju hlavu 

V cieli sa na chvíľu objala aj so svojimi najväčšími súperkami. Američanka Shiffrinová ju pochválila i povzbudila.

„Mikaela povedala, že ju to veľmi mrzí, že som nevyhrala. Vie, aké je to veľmi náročné vyhrať doma. Potom mi povedala, že išla tak, že nemá čo stratiť,“ referovala Vlhová.

Slovenská lyžiarka však už má spôsoby, ako sa vyrovnať s tlakom. „Trénujem aj moju hlavu,“ zdôraznila Vlhová.

V sobotu mala ísť pôvodne obrovský slalom, ale pre počasie sa išiel najskôr slalom.

„Keby som bola mladšia, vnímam to náročnejšie. Keď niečo zmenia, tak hneď prepnem a sústredím sa na to, čo ma čaká,“ dodala.

Už v nedeľu to bude obrovský slalom (1. kolo o 9.30 h, 2. kolo o 12.30 h), v ktorom sa jej v posledných týždňoch príliš nedarilo.

„Vydarený slalom povzbudí moju hlavu. Do zajtrajších pretekov môžem ísť s pokojom a dať do toho všetko,“ vyhlásila Vlhová.

„Idem si oddýchnuť do izby, čo najlepšie zregenerovať a načerpať sily na nedeľu,“ dodala.


Juraj Berzedi píše o futbale, ktorý dlhé roky hrával, hokeji, lyžovaní, atletike a vodnom slalome. Ako reportér sa zúčastnil na EURO 2016 vo futbale, aj na zimných olympijských hrách v Pjongčangu 2018. Reportérsky zachytil dianie na troch majstrovstvách sveta v hokeji (2017, 2018, 2019), pravidelne cestuje na Svetové poháre v alpskom lyžovaní a bol aj na dvoch svetových šampionátoch (2017, 2019).

Súvisiace články