Objavil ho Moravčík, vyberal si z veľkoklubov. Talent nie je všetko, hovorí

Veľký talent slovenského futbalu Martin Šviderský pôsobí v Manchestri United už vyše dva roky.
Veľký talent slovenského futbalu Martin Šviderský pôsobí v Manchestri United už vyše dva roky. (Autor: archív M. Š.)
Róbert Andrejov|28. okt 2020 o 17:45

Šviderský nosí v Manchestri United kapitánsku pásku.

VRANOV NAD TOPĽOU. Iba nedávno dovŕšil plnoletosť, ale za sebou už má toho toľko, čo iní nezažijú počas celého života. Futbalový príbeh Martina Šviderského (narodený 2. októbra 2002) je nevšedný. Bez preháňania.

Vďaka veľkému talentu už ako dieťa vyletel do sveta a absolvoval skúšky v mnohých európskych veľkokluboch. Celtic Glasgow, Arsenal Londýn, Manchester United, Chelsea Londýn – to je len časť z jeho zastávok.

Futbalista Martin Šviderský: fotogaléria

28.10.2020

Pred pár mesiacmi rodák z Vranova nad Topľou podpísal s 20-násobným anglickým šampiónom Manchestrom United trojročný profesionálny kontrakt.

„Som veľmi vďačný za podporu klubu, ale prináša to aj veľký tlak,“ povedal 18-ročný mladík, ktorý to má na svoj vek v hlave až neskutočne dobre usporiadané.

Prvýkrát za hranice ako 10-ročný

Šviderského priviedol k futbalu otec, ktorý ho ako päťročného začal brávať na ihrisko. O rok neskôr už trénoval v prípravke vranovského klubu, odkiaľ sa však zakrátko presunul do Michaloviec, kde strávil poldruha roka. Odtiaľ ako 9-ročný zamieril do prešovského Tatrana.

Vždy hrával so staršími chlapcami. Aj medzi nimi vynikal. Až tak, že si jeho talent všimol Ľubomír Moravčík. K legende slovenského futbalu sa dostali videá, na ktorých drobizg zo Zemplína predvádza na svoj vek úchvatné kúsky.

Keď mal desať, vďaka Moravčíkovi sa dostal na skúšky do francúzskeho Saint-Étienne a škótskeho Celticu Glasgow, teda do klubov, kde počas úspešnej kariéry niekdajší skvelý tvorca hry pôsobil.

„Bolo veľkým zážitkom trénovať v takýchto podmienkach. Naďalej som však hrával za Prešov, kde som bol do dvanástich rokov,“ vraví Šviderský.

Následne na veľkom medzinárodnom turnaji Fragaria Cup v Prešove upútal skautov slávneho Arsenalu Londýn.

„Odišiel som do Solúnu, kde mal londýnsky klub vybudovanú akadémiu pre celú juhovýchodnú Európu. Tam som bol dva roky,“ dopĺňa.

Druhý Slovák v United

V ďalších mesiacoch striedal jednu lukratívnu adresu za druhou. Bol v Tottenhame, Chelsea Londýn, West Hame United, Liverpoole či manchesterských kluboch United a City.

V niektorých sa zastavil aj viackrát. Mohol si vyberať, do ktorej akadémie pôjde. Napokon voľba padla na United. Nie však preto, že je to odmalička jeho obľúbený tím.

Dočítajte tento článok
s predplatným sportnet.sk

Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

Máte už konto alebo predplatné? Prihláste sa
Nachádzate sa tu: