Nedeľa, 19. septembra, 2021Dnes je Deň prvého verejného vystúpenia Slovenskej národnej rady, Meniny má Konštantín

Nadal na Roland Garros neprehral proti Federerovi. Švajčiar to môže zmeniť

Roger Federer a Rafael Nadal. Tenisoví rivali ale aj dobrí priatelia. (Autor: TASR/AP)
SITA|5. jún 2019 o 09:07

Diváci uvidia v semifinále legendárnu dvojicu.

PARÍŽ. Tenisová rivalita medzi Švajčiarom Rogerom Federerom a Španielom Rafaelom Nadalom má prívlastok legendárna, ale na antuke zároveň aj jednoznačná.

Nadal je už štvrťstoročie kráľom antuky a tento fakt sa výrazne odráža aj v bilancii s najlepším tenistom štvrťstoročia Federerom. V semifinále Roland Garros 2019 na nich čaká 39. vzájomný duel a šestnásty na antuke.

Nadal vedie v celkovej bilanciu 23:15 a na antuke 13:2. Na najpomalšom povrchu v metropole Francúzska sa stretnú po šiesty raz. Všetky doterajšie súboje odohrali v semifinále či finále a netreba dodávať, že sa skončili triumfom Nadala.

Federerov vydarený návrat po štyroch rokoch

"Proti každému hráčovi existuje šanca. Nikto sa predsa nepríde pozrieť na zápas, ktorý je vopred rozhodnutý. Nikdy neviete, čo sa môže stať. Súper môže byť chorý, alebo náhle inak indisponovaný.

Možno práve vystihnete svoj skvelý deň a on ten slabší. Možno bude fúkať príliš silný vietor, zápas prerušia desaťkrát pre dážď a vám to môže zahrať do karát. Nikdy neviete, čo príde," zamyslel sa Federer po postupe do semifinále.

Legendárny Švajčiar vo svojom návrate na najcennejšiu antuku po štyroch rokoch už teraz dosiahol viac ako si pred turnajom predsavzal. Svoj jediný titul v Paríži získal v roku 2009, keď vo finále zdolal švédskeho dlháňa Robina Söderlinga.

Ten mu však predtým odpratal z cesty najväčšieho súpera Nadala. Na Federera čaká 44. semifinále na turnaji veľkej štvorky v jeho úchvatnej kariére, ale v tom parížskom chýbal od roku 2012.

Federer: Nadal je ten najsilnejší

Teraz je vo veku 37 rokov a 310 dní najstarší semifinalista Roland Garros v jeho histórii. Stále však túži aj po najvyššej odmene.

"Som šťastný, že som sa ocitol v tejto pozícii, stále však nie je koniec. Päť solídnych zápasov mám za sebou, ale ak chcem na antuke skutočne niečo dosiahnuť, potom musím zdolať Rafu.

On je predsa ten najsilnejší a postaví sa proti mne. Ak by som mal pri svojom návrate na antuku v hlave, že sa mu chcem automaticky vyhnúť, radšej by som na nej vôbec nehral," dokončil svoje predsemifinálové zamyslenie rodák z Bazileja.

Za všetky dychvyrážajúce štatistiky Nadala na antuke v areáli Rolanda Garrosa stačí spomenúť, že v semifinálovej a finálovej fáze tam dosiaľ neprehral ani raz.

Jeho neskutočná bilancia obsahuje 22 víťazných zárezov v 11 rokoch, päťkrát si na ňom v rozhodujúcej fáze turnaja "vylámali zuby" aj Federer a Novak Djokovič.

Nadal: Bude to vzrušujúci a výnimočný zápas

Pre poriadok treba dodať, že práve Djokovič a už spomenutý Söderling sú jediní dvaja hráči, ktorí zdolali Nadala na parížskej antuke od začiatku jeho kraľovania v roku 2005.

Štatisticky Nadal prehral aj v 3. kole v roku 2016, vtedy však pre zranenie nenastúpil na súboj proti krajanovi Marcelovi Granollersovi-Pujolovi.

Aktuálne Nadal "presvišťal" do semifinále okolo unaveného Japonca Keia Nišikoriho, ktorému dovolil uhrať iba 5 gemov. Na zavŕšenie 12. titulu mu chýbajú dve zápasové víťazstvá. Dosiaľ ich má na konte 91.

"Doteraz mám veľmi dobrý pocit zo svojej hry. Som šťastný, že sa mi dosiaľ tak darilo. Najbližšia prekážka je však Roger a to je vždy niečo extra.

Spolu sme toho veľa preskákali a čaká nás ďalšia kapitola vzájomných súbojov. Bude to určite opäť veľmi vzrušujúci a výnimočný zápas. Tak poďme na to," cituje Nadala oficiálny portál ATP World Tour.

Súvisiace články