Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Dobšinská zima 2018 z pohľadu spôsobilých vozidiel

Dobšinská zima 2017. (Autor: Peter Podolinský)
Peter Podolinský|Publikované 24. jan 2018 o 23:00

Súťažné autá musia byť v súlade s technickými predpismi.

DOBŠINÁ. Súťažné vozidlá musia byť v súlade s technickými predpismi pre skupiny A, N, R, H, NH, A/SK, N/SK, F/SK, pričom tieto vozidlá môžu byť testované a mať platný preukaz športového vozidla.

Súťažné vozidlá v rámci Regionálneho Rally Pohára (RRP) musia byť v súlade s technickými predpismi pre skupiny A, N, R, H, NH, A/SK, N/SK, F/SK, pričom tieto vozidlá môžu byť testované a mať platný preukaz športového vozidla.

Všetky podrobnosti o výbave spomínaných vozidiel sú k dispozícii na webovej stránke SAMŠ ASN.

Z dôvodu, že automobilový šport musí byť v prvom rade bezpečný, aj pre seriál RRP sú predpísané minimálne bezpečnostné požiadavky vozidiel.

To znamená, že súťažné vozidlo musí mať bezpečnostnú klietku. Tá musí byť zhotovená podľa prílohy JMŠP FIA.

Jej minimálne prevedenie musí byť pre vozidlá do objemu dva litre ako pre skupinu P NTP, v prípade objemu motora nad dva litre podľa prepisov pre skupinu F NTP.

V prípade sedadiel majú byť podľa štandardu FIA, môžu byť po skončení životnosti, respektíve môže byť použité sedadlo „športové“ s integrovanou opierkou hlavy.

Bezpečnostné pásy sú požadované podľa štandardu FIA, pričom môžu byť aj po skončení životnosti.

Samozrejme, nesmú vykazovať akékoľvek známky poškodenia.

V závislosti od charakteru súťaže musí organizátor v ZU uviesť, či sú prípustné aj vozidlá bez EČV. V prípade, ak je to povolené, musí byť uvedené, za akých podmienok.

Toto boli najzákladnejšie informácie o tom, s akými vozidlami sa môžu prihlásiť potencionálni súťažiaci do seriálu RRP, ktorého sezóna odštartuje práve na podujatí Dobšinská zima 2018.

Samozrejme, všetky vozidlá budú rozdelené do jednotlivých tried podľa objemu ich motora nasledovne: trieda X1 – do 1300 ccm, trieda X2 – od 1300 do 1600 ccm, trieda X3 – od 1600 do 2000 ccm vrátane dieselových vozidiel, trieda X4 – s objemom nad 2000 ccm.

Vozidlá s preplňovaným motorom budú započítané do objemových tried na základe ich prepočítaného objemu, ktorý sa vynásobí koeficientom 1,7. V prípade dieselových motorov budú vozidlá zaradené podľa nominálneho objemu motora.

Do štartu prvého tohtoročného podujatia zaradeného do seriálu Regionálny Rally Pohár, ale aj Minirally Cup ostávajú ešte dva týždne.

Napriek tomu organizátor podujatia Dobšinská zima 2018 Autoklub EHC Dobšinský kopec a mesto Dobšiná naplno pripravujú nielen trate, ale zverejňujú aj tohtoročné predpisy pre jednotlivé seriály.

V rámci seriálu Regionálny Rally Pohár sa na stránke organizátora http://zima.dobsinskykopec.com/ objavujú stále nové a nové dokumenty. Jedným z nich je aj žiadosť o registráciu do seriálu RRP 2018.

Okrem tohto veľmi dôležitého dokumentu zverejnil organizátor aj najnovšie predpisy pre seriál RRP 2018, ktoré boli rely komisiou SAMŠ odsúhlasené iba pred pár dňami.

Inak na tom nie je ani seriál Minirally Cup, ktorého registrácia rovnako prebieha, pričom odkaz na registračnú stránku rovnako nájdete na stránke organizátora podujatia Dobšinská zima 2018.

Informoval Miroslav Majláth.

REGIONÁLNY RALLY POHÁR 2017

Absolútnymi víťazmi RRP 2017 zo 145 bodmi sa stala posádka, ktorá sa divákom predstavila s vozidlom LADA VAZ 2107, Roland Pecúch a Viktória Dudášová. Okrem celkového víťazstva tejto dvojici patrilo aj víťazstvo v triede X2.

Druhá priečka a zisk 97 bodov v absolútnom poradí patrila posádke Rudolf Domby – Katarína Dombyová, ktorí zároveň v spolupráci s vozidlom BMW 318 Ti E36 Compact brali aj celkové víťazstvo v triede X3.

Trojicu najúspešnejších posádok so ziskom 82 bodov v rámci RRP 2017 uzatvárala posádka Ján Ďurej – Adam Žigo jazdiaca na vozidle Škoda Fabia. Okrem spomínaného ocenenia im zároveň patrila aj druhá priečka v triede X3.

V triede X1 bodovala iba jediná posádka, Mário Tóth s Attilom Szakalom na Škode 120 LS a v triede X4 rovnako iba jedna posádka – František Blaščík s Matúšom Lukáčom na vozidle BMW M3.

V rámci seriálu RRP bojovala aj posádka, v ktorej sa za volantom predstavila žena. Tou bola Jaroslava Schmiedtová, ktorú vo vozidle Peugeot 206 navigoval Ján Balogh.

MINIRALLY CUP 2017

Absolútnymi víťazmi seriálu sa stala s počtom bodov 140, dvojica Minarovič – Španko, jazdiaca na vozidle Subaru Impreza WRX STi. Zároveň si pripísala aj víťazstvo v rámci hodnotenia triedy A4.

Druhé miesto celkového poradia so stratou 39 bodov na víťaza seriálu patrilo v roku 2017 v seriáli MRC posádke Bartošík – Pecník, ktorá si nakoniec odviezla zo seriálu aj druhé miesto v triede A4.

Nielen víťazstvo v triede A3, ale aj tretie miesto absolútneho poradia patrilo po sezóne 2017 v rámci seriálu MR posádke Polovka – Turczányi.

Víťazom triedy A1 sa v sezóne 2017 stala dvojica Schwarzbacher – Schmidtová.V A2-kách dominovala posádka Turanský – Turanský, v Z5-kách to boli Andrišek s Husenicom a v Z6-kách najlepšie zajazdil Valas.

Autor: Peter Podolinský

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.