Piatok, 6. augusta, 2021Meniny má Jozefína

Obranca Vavro má covid. Čo to znamená pre ďalšie zápasy Slovákov?

Denis Vavro s asistentom trénera Marekom Mintálom. (Autor: TASR)
Miloslav Šebela|17. jún 2021 o 18:40

Tím musí mať k dispozícii aspoň 13 hráčov.

BRATISLAVA. Deň pred zápasom proti Švédsku v slovenskom tíme potvrdili testy ochorenie Covid-19. Pozitívny test mal obranca Denis Vavro a jeden člen realizačného tímu (zväzový kameraman).

Testy podstúpili všetci členovia slovenského tímu v stredu popoludní. Ich výsledky určujú, kto môže nastúpiť v piatok proti Švédsku.

Štart hráčov s negatívnym výsledkom tak nie je ohrozený a mužstvo môže nastúpiť v piatok na svoj druhý zápas v E-skupine.

Denis Vavro aj člen realizačného tímu sú v izolácii. Sú to prvé pozitívne nálezy v mužstve, ktoré už na turnaji odohralo svoj úvodný zápas.

Covid hlási viacero tímov

Viacero tímov už hlásilo pozitívne testy na ochorenie covid - Španielsko, Škótsko, Švédsko, Portugalsko aj Rusko.

Tieto tímy však mohli hráčov, ktorí ochoreli, nahradiť na šampionáte novými posilami. Napríklad Portugalčana Joaa Cancela v tíme nahradil Diogo Dalot.

Švédi mali v karanténe dvoch hráčov – Dejana Kulusevského a Mattiasa Svanberga. Hráč Juventusu Kulusevski by však už proti Slovákom mohol nastúpiť. 

Čo bude teraz so slovenskou reprezentáciou?

Pokiaľ sa v tíme objaví hráč s covidom, musí ísť do karantény. Počas turnaja už nemôže miesto neho mužstvo povolať náhradníka. UEFA však práve z tohto dôvodu rozšírila súpisky na majstrovstvách Európy z 23 na 26 hráčov.

Môže covid vyradiť mužstvo z ME?

Na zápas môže nastúpiť tím v prípade, že má k dispozícii aspoň 13 hráčov, z ktorých je aspoň jeden brankár. V prípade, že na zápasovej súpiske nie je 13 futbalistov (príčinou nemusí byť len ochorenie covid-19), nemôže tím nastúpiť.

Ak mužstvo nemá k dispozícii 13 hráčov môže organizátor presunúť zápas o 48 hodín, pokiaľ to nenaruší program turnaja a mužstvo v novom termíne bude mať k dispozícii aspoň 13 futbalistov.

Druhou alternatívou je kontumácia 0:3.

Ďalšie testovanie má slovenská výprava naplánované až po zápase proti Švédsku.

Tréner Štefan Tarkovič na online tlačovej konferencii vo štvrtok popoludní potvrdil, že pozitívny test na covid malo viacero členov organizačného tímu, ktorý sa o slovenskú reprezentáciu v Petrohrade stará. Je medzi nimi aj šofér autobusu, ktorý vozí Slovákov.

Viac o EURO 2020 / 2021

Súvisiace články