Získala medailu, hrozí jej väzenie. Boxerka sa nemôže vrátiť do rodnej krajiny

Boxerka Cindy Ngambová
Boxerka Cindy Ngambová (Autor: TASR/AP)
SITA|5. aug 2024 o 18:00

Olympijský tím utečencov má historicky prvú medailu.

BRATISLAVA. Boxerka Cindy Ngambová, ktorá v nedeľu získala na OH v Paríži pre Olympijský tím utečencov historicky prvú olympijskú medailu, povedala, že sa nemôže vrátiť do svojej rodnej krajiny, pretože je lesbička a v Kamerune je homosexualita kriminalizovaná.

„V Kamerune neostalo veľa mojich blízkych, ale myslím si, že by to bolo pekné sa aj s nimi podeliť o tento úspech. Škoda,“ povedala 25-ročná pästiarka pre web Outsport.com.

Ngambová triumfovala v nedeľňajšom štvrťfinále hmotnostnej kategórie do 75 kg nad domácou Francúzkou Davinou Michelovou jednoznačne 5:0 a postúpila do semifinále, v ktorom narazí na Bibeichi Bylonovú z Panamy.

V olympijskej súťaži boxerov znamená postup do semifinále automaticky istotu zisku bronzovej medaily.

„Je to najkrajší deň v mojom živote. Chcem odkázať všetkým utečencom, aby pokračovali v tvrdej práci, pretože potom je možné dosiahnuť čokoľvek,“ povedala so slzami rodáčka z kamerunského hlavného mesta Douala.

Ngambová pred štrnástimi rokmi spolu s rodičmi utiekla z Kamerunu, kde v tom čase prebiehali ozbrojené konflikty. Usídlili sa v britskom meste Bolton a tam sa začala venovať boxu.

„Cindy je jedna z najinšpiratívnejších osôb, s akými som sa stretol. Poviem to tak, že filmy sa natáčajú aj o osobách, ktoré nedokázali ani z polovice to, čo moja zverenkyňa,“ povedal jej anglický kouč Nick Rayer.

„Nič nedostala zadarmo. Bojovala v ringu, bojovala o občianstvo, bojovala s ľuďmi, ktorým prekáža jej sexuálna orientácia. Čelila mnohým prekážkam, prakticky vždy jej hovorili, čo nemôže robiť,“ doplnil.

Volejbalisti Poľska sa tešia v zápase na OH v Paríži 2024.
dnes 12:15
Poliaci zlomili štvrťfinálovú smolu, o medaily zabojujú po 44 rokoch Od Atén 2004 skončil Poliaci zakaždým na 5. mieste.
dnes 12:15
Gabriela Gajanová (vpravo) počas semifinále behu na 800 m na OH v Paríži 2024.
dnes 09:55
Gajanová mala dva odvážne ciele. Splnila jeden a svoj rekord chce výrazne zlepšiťGabriela Gajanová obsadila na OH v Paríži jedenáste miesto.
dnes 09:55
Slovenská strelkyňa Vanesa Hocková počas OH 2024.
dnes 12:30
Progres Hockovej? Verím, že sa zaradí do užšej svetovej špičky, vraví trénerVo finále skeetu obsadila na OH štvrté miesto.
dnes 12:30
Kishane Thompson a Noah Lyles čakajú na výsledky finále behu na 100 m na OH 2024.
dnes 13:50
Je to asi tvoje, vravel víťaz stovky súperovi. Lyles chce po tesnom triumfe viacUSA sa dočkali víťaza stovky na OH po 20 rokoch.
dnes 13:50
ONLINE: Jakub Grigar vo semifinále kajak krosu na OH v Paríži 2024 dnes.online
dnes 16:101
ONLINE: Grigar je stále v hre o medailu, bojuje v semifinále kajak krosuSledujte s nami online prenos z kajak krosu na OH 2024. V semifinále sa predstaví aj Jakub Grigar.
dnes 16:101
Jakub Grigar (druhý zľava) vo štvrťfinále kajak krosu na OH 2024
dnes 16:04
Pomohlo mu zlyhanie súpera. Grigar postúpil do semifinále kajak krosuGrigar finišoval vo štvťfinálovej jazde tretí.
dnes 16:04
ONLINE: Jakub Grigar vo štvrťfinále kajak krosu na OH v Paríži 2024 dnes.online
dnes 13:002
ONLINE: Kajak kros na OH 2024, Jakub Grigar dnes LIVE (štvrťfinále)Sledujte s nami online prenos z kajak krosu na OH 2024. Vo štvrťfinále sa predstaví aj Jakub Grigar.
dnes 13:002
Noah Lyles.
Miloslav Šebeladnes 08:0012
Vytetoval si nápis Ikona a chce vymazať Bolta. Lyles tvrdí, že je najrýchlejší muž Američan chce v Paríži získať 4 zlaté medaily aj svetový rekord.
Matej Beňuš s bronzovou medailou.
ne 23:43
Veľmi si to užívam a som veľmi šťastný, hovorí Beňuš. Svoj cieľ v Paríži splnilSlovenský reprezentant získal na OH bronzovú medailu v C1.
ne 23:43
Domov»Olympiáda Paríž 2024»Získala medailu, hrozí jej väzenie. Boxerka sa nemôže vrátiť do rodnej krajiny