Sobota, 19. júna, 2021Meniny má Alfréd

Blíži sa reštart amatérskeho futbalu? Nehrá sa už takmer pol roka

Vráti sa na slovenské futbalové trávniky znova ruch? (Autor: Ivan Mriška)
Daniel Dedina|30. mar 2021 o 14:45

Tréningy by mohli byť povolené po Veľkej noci.

Trvá to už takmer šesť mesiacov. Futbalové súťaže amatérov a mládežníkov sú kvôli pandémii koronavírusu pozastavené od októbra minulého roka.

Po mimoriadne nepriaznivom období sa v poslednom období začína situácia zlepšovať. Počet nakazených i ľudí hospitalizovaných v nemocnici klesá.

Navyše prichádza jarné oteplenie a preto svitá nádej, že by sa futbalové dianie na Slovensku mohlo čoskoro opäť naplno rozbehnúť.

Spomína sa 12. apríl

Po prerušení súťaží bolo ešte istý čas povolené trénovať v šesťčlenných skupinách. Od začiatku kalendárneho roka 2021 môže prebiehať len individuálna forma prípravy, čo pre väčšinu amatérskych klubov znamená úplne zastavenie činnosti.

Hráči, tréneri, funkcionári i fanúšikovia netrpezlivo čakajú na informácie ohľadom obnovenia kolektívnej formy tréningu.

„Konkrétny dátum neexistuje. Plán je začať trénovať po Veľkej noci a následne, ak to situácia dovolí, by sme chceli spustiť aj súťaže," hovorí tlačová hovorkyňa a riaditeľka PR SFZ Monika Jurigová.

V takejto rovine to Slovenský futbalový zväz konzultoval na úrovni ministerstva školstva so štátnym tajomníkom pre šport Ivanom Husárom a riaditeľom sekcie športu Petrom Dedíkom,“ poznamenala.

Napríklad v prípade ženského futbalu sa ako možný termín spustenia tréningov spomína 12. apríl.

Reštart najvyššej ženskej súťaže, v ktorej sa hrá nielen o majstrovský titul, ale aj o miestenku do Ligy majstrov, by sa mohol uskutočniť 1. alebo 8. mája.

„Ženský futbal je zaradený pod amatérsky futbal a keď sa podľa športového Covid automatu spustia tréningy amatérov a mládeže, rovnako budú môcť začať trénovať aj ženy,“ skonštatovala Jurigová. 

Budú zväzy postupovať spoločne?

Základnou otázkou je v tejto chvíli to, kedy sa futbalové súťaže znova rozbehnú. Predtým než sa tak stane, je však potrebné vyriešiť aj ďalšie zásadné veci.

Je prakticky nemožné dohrať ročník v plnom znení. Ako bude vyzerať jeho skrátená forma?

Bude o nej rozhodovať každý regionálny či oblastný futbalový zväz samostatne alebo bude tento postup koordinovať Slovenský futbalový zväz?

Nižšie futbalové súťaže sú prerušené od októbra minulého roka. (Autor: Ivan Mriška)

„SFZ má rozpracovaných viacero variantov, ako súťaže dohrať, resp. ukončiť na základe stupňa dohratia ročníka. Regionálne futbalové zväzy sa v tomto smere snažia dohodnúť a uplatniť spoločný postup,“ priblížila Jurigová.

Slovenský futbal pozostáva v aktuálnej sezóne zo 411 organizovaných súťaží mužov, žien a mládeže. Aktuálne prebiehajú len dve mužské - Fortuna liga a II. liga.

Daniel Dedina sa venuje širokej škále športov, najčastejšie píše o slovenskom a svetovom futbale. V roku 2019 reportérsky pôsobil na majstrovstách sveta v hokeji i hokejbale, informoval o dianí na štyroch Medzinárodných maratónoch mieru.

Súvisiace články