Amatérsky futbal spoznal dôležité rozhodnutia. Kľúčovú odpoveď stále nie

Futbalové tímy od tretej ligy nižšie stále nemôžu trénovať.
Futbalové tímy od tretej ligy nižšie stále nemôžu trénovať. (Autor: Róbert Andrejov)
Daniel Dedina|3. mar 2021 o 14:15

Z tretej ligy budú môcť postúpiť len tímy z prvých miest.

V tejto chvíli už mali prebiehať aj mnohé amatérske futbalové súťaže na Slovensku. Pre nedohratú jesennú časť sa s ich rozbehnutím po zimnej prestávke rátalo o mesiac skôr, než je zvykom.

Dnes je veľmi pravdepodobné, že sa tak nestane ani v klasickom termíne, to znamená v marci, respektíve začiatkom apríla.

Mužstvá pre nepriaznivú epidemickú situáciu stále nemôžu ani trénovať a o ďalších krokoch nemajú prakticky žiadne informácie.

Na utorkovom zasadnutí Výkonného výboru Slovenského futbalového zväzu (SFZ) rezonovala aj táto téma.

„Vývoj nám nehrá do karát,“ hovorí prvý viceprezident SFZ a predseda Východoslovenského futbalového zväzu RICHARD HAVRILLA.

Zaoberal sa Výkonný výbor SFZ tým, ako sa dohrá sezóna v amatérskom futbale?

Áno, bol to jeden z bodov rokovania. Dôležitá je najmä otázka, ktorú sa pýtajú všetci hráči, funkcionári i fanúšikovia - kedy sa začne konečne trénovať a hrať? A viacerých zaujíma aj to, aké kroky vyvíjame, aby sa futbal začal hrať aj na tejto úrovni.

Čo konkrétne pre to robíte?

Všetci predsedovia regionálnych futbalových zväzov na Slovensku sme sa dohodli na spoločnom postupe, ktorým sme poverili prezidenta SFZ Jána Kováčika a generálneho sekretára Petra Palenčíka, aby v tejto veci rokovali s príslušnými orgánmi štátnej správy.

Zástupcovia SFZ boli aj účastníkmi rokovania, na ktorom vznikol športový Covid automat. Ten určuje spôsob ako postupovať, v závislosti od epidemickej situácie.

Kedy by sa podľa vás mohlo opäť hrať?

Na naše otázky dostávame stále tie isté odpovede: Pozrite, koľko ľudí denne zomiera a koľko nových pacientov pribúda každým dňom v nemocniciach.

Dnes (v stredu 3. marca, pozn. red.) sa má uskutočniť ďalšie kolo rokovaní so štátnym tajomníkom pre šport a dúfame, že sa pohneme ďalej.

Termín na dohratie futbalového ročníka 2020/2021 je do konca júna.
Termín na dohratie futbalového ročníka 2020/2021 je do konca júna. (Zdroj: facebook FC Lokomotíva Košice)

Ak však mám byť úprimný - bez toho aby som sa staval do polohy odborníka - situácia a jej predpokladaný vývoj nám nehrá do karát.

Viete v tejto chvíli povedať viac k prípadnému reštartu súťaží?

Keďže nevieme, kedy budeme môcť začať, išli sme na to z opačného konca. Dohodli sme sa, že súťaže budú ukončené do 30. júna. S tým, že prípadné dohrávky je možné uskutočniť do 4. júla.

Potrebujeme v prvom rade dohrať odložené stretnutia z jesennej časti, a následne dokončiť minimálne polovicu ročníka. V našom regióne ide o tri kolá. Je to dôležité z hľadiska toho, aby bolo možné určiť postupujúcich a zostupujúcich.

V tomto smere je dôležité čerstvé rozhodnutie Výkonného výboru SFZ.

Aké?

Ak nebude dohraný kompletný súťažný ročník, do druhej ligy budú môcť postúpiť len víťazi tretej ligy.

V nižších súťažiach bude môcť postúpiť aj mužstvo umiestnené na druhom mieste tabuľky.

Musí mať postupujúci tím v prípade nedohratia kompletnej sezóny nedostihnuteľný náskok?

Nie. Tento nezmyselný článok súťažného poriadku bude zrušený. Dôležité bude to, aby tímy, medzi ktorými sa rozhoduje o postupe alebo zostupe, mali rovnaký počet odohraných zápasov.

To môže byť problém, pretože ak budú jednotlivé okresy v rozdielnych farbách, niektorí budú môcť hrať a iní nie.

Je už definitívne, že reorganizácia regionálnych súťaží sa po skončení sezóny 2020/2021 konať nebude?

Výkonný výbor SFZ odporúča delegátom konferencie SFZ, ktorá je naplánovaná na 30. apríla, odložiť reorganizáciu v rovnakom modeli o rok. Týka sa to aj druhej dorasteneckej ligy.

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbalnet»Amatérsky futbal spoznal dôležité rozhodnutia. Kľúčovú odpoveď stále nie