Nedeľa, 25. júla, 2021Meniny má Jakub, Timur

Boli dva návrhy, prijali tretí. Definitíva v prešovskom futbale? Ale kdeže

Situácia okolo 1. FC Tatran Prešov je stále nejasná. (Autor: Viktor Zamborský)
Daniel Dedina|18. jún 2021 o 14:30

Podávanie prihlášok do novej sezóny končí o polnoci z 21. na 22. júna.

PREŠOV. Neistota okolo budúcnosti najstaršieho slovenského futbalového klubu pokračuje.

Bude momentálne treťoligový 1. FC Tatran Prešov pokračovať ďalej alebo zmizne z futbalovej mapy? Ak bude pokračovať, tak v Prešove, či v inom meste?

V úvode júna sa konalo valné zhromaždenie spoločnosti 1. FC Tatran, a.s. Následne väčšinový akcionár Miroslav Remeta a primátorka Prešova Andrea Turčanová (mesto vlastní 8,69 percenta akcií) informovali o dvoch scenároch.

Buď mesto preberie všetky akcie klubu - tretím akcionárom je spoločnosť Just s.r.o., vlastniaca 4,35 percent akcií - a stane sa jeho stopercentným vlastníkom, alebo opačne.

Akcie mesta prejdú na Remetu. V takom prípade by však hrozilo, že Tatran by síce možno pokračoval, ale nemusel by už hrať v Prešove.

Jasnejšie v tejto veci malo byť v stredu 16. júna, kedy bolo naplánované zasadnutie mestskej rady.

Mestská rada zasadla, ale k zásadnému posunu nedošlo...

Kúpiť majú za trhovú cenu

„Úrad pripravil dve uznesenia. Buď kúpime akcie za jedno euro, plus zaplatíme nominálnu hodnotu 336-tisíc eur.

Alebo my predáme naše akcie za jedno euro, plus vyplatí sa 33-tisíc eur s tým, že tieto peniaze by boli použité na úhradu záväzkov klubu. Klub tento rok hospodáril s dosť vysokou stratou, vyše milión eur,“ uviedla Turčanová, cituje ju denník Korzár.

Bude značka 1. FC Tatran Prešov pokračovať ďalej? (Autor: Daniel Dedina)

Mestská rada nepodporila ani jedno z týchto uznesení. Prijala napokon iné. Také, podľa ktorého má mesto kúpiť akcie 1. FC Tatran Prešov za trhovú cenu.

O akú výšku pôjde by mal určiť posudok audítorskej spoločnosti.

„Nakladáme s verejnými financiami a tento návrh je objektívny. Dáva šancu na to, aby sme futbal v Prešove nepochovali,“ tvrdí Turčanová.

Téma 1. FC Tatran bude aj predmetom najbližšieho mestského zastupiteľstva, ktoré je na programe 23. júna.

Avšak uzávierka na podávanie prihlášok do III. ligy Východ vyprší o polnoci z 21. na 22. júna.

Remeta: Môže to byť viac než milión

Miroslav Remeta tvrdí, že tomuto kroku nerozumie. Pri vyčíslení trhovej ceny hráčov i ďalších položiek sa môže podľa neho stať, že trhová cena klubu bude vyššia než milión eur.

„Mestu ponúkam klub za jedno euro, tak nerozumiem, či im ide o vyššiu cenu, alebo čo si chcú dokázať,“ vyhlásil šéf prešovského futbalového klubu.

To, či sa za týchto podmienok podá Tatran prihlášku do súťaže, nekonkretizoval.

„Neviem, čo mám povedať. Zatiaľ som nedostal vysvetlenie, že čo má znamenať trhová cena, ako sa s tým poslanci vysporiadajú a či bude prijaté uznesenie, ktoré bude reflektovať ponuku, ktorú sme im dali. Som presvedčený, že to, čo prijala mestská rada, je pre nich oveľa horšie,“ povedal podľa Korzára Remeta.

Ním prezentovaná ponuka hovorí o prevode za jedno euro a sume v hodnote základného imania (spomínaných 336-tisíc eur).

Tieto peniaze by mali byť prevedené do klubu, ktorého majoritným akcionárom sa v takom prípade stane mesto.

Remeta ponúkal prevod svojich akcií už pred rokom. Mesto to vtedy podmienilo vykonaním právneho a ekonomického auditu, ten sa ale napokon neuskutočnil.

Vznikne nový klub?

Špekuluje sa aj o tom, že by v Prešove mohol vzniknúť nový futbalový klub.

Primátorka to ešte v úvode mesiaca označila za krajnú možnosť. Nastať by vraj mohla vtedy, „ak by sa pán Remeta rozhodol s 1. FC Tatran odísť niekde inde. Potom by asi nebolo iné východisko,“ vravela Turčanová.

Najnovšie sa vyjadrila nasledovne: „Vždy je všetko možné, ale pracujeme na alternatíve.“

Korzár uvádza, že momentálne prebiehajú aj rokovania s potencionálnymi investormi, ktorí by mohli prísť, ak bude majiteľom klubu mesto.

Kluby sa s prihláškami neponáhľajú

Napriek tomu, že sa čas kráti, obsadenie III. ligy Východ v ročníku 2021/2022 sa plní len veľmi pomaly. Zdá sa, že väčšina klubov si to necháva na poslednú chvíľu.

V piatok krátko popoludní, to znamená zhruba tri a pol dňa pred uzávierkou, bola prihlásená len polovica účastníkov. To znamená osem klubov.

Sú medzi nimi Stropkov, Poprad, Vranov nad Topľou, Rudňany, Spišské Podhradie, Snina, TU Košice a Krompachy.

Právo štartu v najvyššej regionálnej súťaži na východe Slovenska majú ešte Lipany, Prešov, Kalša, Plavnica, Spišská Nová Ves, Sobrance, Giraltovce a Raslavice.

Daniel Dedina sa venuje širokej škále športov, najčastejšie píše o slovenskom a svetovom futbale. V roku 2019 reportérsky pôsobil na majstrovstách sveta v hokeji i hokejbale, informoval o dianí na štyroch Medzinárodných maratónoch mieru.

Súvisiace články