Správy

Po 100 rokoch seneckého futbal: aby bol senecký futbal vždy senecký

Peter Šurin|4. sep 2019 o 13:25
Zástupca generálneho sekretára SFZ Peter Dedík a viceprezident SFZ Juraj Jánošík odovzdali primátorovi Senca Dušanovi Badinskému pamätný slovenský dres s číslom 100.
Zástupca generálneho sekretára SFZ Peter Dedík a viceprezident SFZ Juraj Jánošík odovzdali primátorovi Senca Dušanovi Badinskému pamätný slovenský dres s číslom 100. (Zdroj: SFZ, Autor: DAGMAR MIČEKOVÁ)

SENEC (SFZ) – Futbal v Senci má 100 rokov (a už aj nejaké týždne). V utorok sa stretli súčasníci, aby si pripomenuli bohatú minulosť. Pripomienkové podujatie, ktoré ale nebolo nostalgickou spomienkou, zastrešil primátor mesta Senec Dušan Badinský. “Môj svet bol futbal,“ priznal prvý muž mesta v jednom zo svojich rečníckych vystúpení, ktorými preletel seneckou futbalovou históriou.

Nemohol obísť onen ominózny zápas s Humenným zo sezóny 1992/93, keď Senčania držali v rukách postupové tromfy, ale na konci bili vyššie karty východniarov, ktorí po víťazstve 3:1 šli do I. ligy. “Ja som mal rozčapované pivo v prázdnom areáli, pretože všetci boli na futbale. Tritisíc ľudí na tribúnach a vtedy sa ešte Senec do I. ligy nedostal,“  aj po rokoch sa senecké srdcia zovreli smútkom.
Radostnejších spomienok však bolo viac. Pretože 20-tisícové mesto si napokon najvyššiu súťaž zahralo, všetci sa dokonca tešili z víťazstva v Slovenskom pohári, senecký dres si obliekli hráči, ktorí viac ako dobre nadviazali na priekopníkov futbalu z tejto lokality.
Storočné jubileum bolo ideálnou príležitosťou pripomenúť si mená i skutky Vojtecha Csimaziu, ktorý s najbližšími spolupracovníkmi založili prvú telovýchovnú jednotu, Szenci Atlétikai Club – Senecký atletický klub, známy SZAC, v strede ktorého 4. augusta vznikol futbalový oddiel. A potom sa už nikdy futbalová lopta zo Senca neodkotúľala. Zoznam ďalších významných ľudí, ktorých podpis je zaznamenaný v histórii tunajšieho futbalu, nech sa klub volal SZTK, Sport Club Meteor, Bratstvo, Čerevná hviezda, ŠK, RSDMlyn, Sokol Spojené závody Energia, Monostroj, ŠK SFM, VTJ či MŠK, by bol veľmi, veľmi dlhý. Hoci história futbalu v meste nekráčala priamo, vzťahové a všakovaké dejinné zákruty vytvárali prekážky a nutnosť hľadať a nachádzať východiská, aby stále platilo, že „futbal v Senci žije.“ Aspoň niektoré: Štefan Csanó, Anton Piacsek, Anton Fürstenzeller, Ján Morócz, Martin Varga, Michal Haffner, Ladislav Rezsnák, Jozef Bondor, Július Szabados, Ján Janko, Ján Matejka, Matej Szehér...
Futbal v Senci prežil, žije a keď primátor  Dušan Badinský prevzal z rúk predsedu Bratislavského futbalového zväzu Juraja Jánošíka ocenenie za podporu rozvoja futbalu v meste, vyslovil želanie: „Aby senecký futbal navždy ostal seneckým. Aby sa šíril patriotizmus nielen ku klubovým farbám, ale aj k mestu Senec.”
Prítomní počúvali, tlieskali, usmievali sa a potom voľne debatovali. Desiatky ľudí, ktorí sa dotkli seneckého futbalu a zanechali v ňom svoju stopu. Bez nároku na kompletný zoznam, s ospravedlnením, že nie je možné všetkých vymenovať: pani Borodáčová a páni tréneri a hráči Slezák, Mrva, Radolský, Šuran, Valovič, Molnár, Kriška, Kolembus, Tibenský, Štellár, Polgár...
Spomienkovou minútou ticha si prítomná uctili pamiatku zosnulých seneckých osobností futbalu.

Oslavy vzniku 1. futbalového klubu v Senci sa uskutočnia v sobotu 7. septembra  od 13:00 do cca 21:00 v areáli NTC.
Súčasťou osláv bude tematická výstava v mestskom múzeu s názvom Storočnica organizovaného futbalu v Senci, ktorej vernisáž je naplánovaná na 3. októbra 2019 o 18:00.


Nachádzate sa tu: