Správy

Peter Šurin|3. jún 2022 o 22:45
Je tam! Strelec gólu Tomáš Suslov v objatí kapitána Škriniara, pribiehajú ďalší gratulanti. (Zdroj: SFZ, Autor: ROMAN FERSTL)

NOVI SAD (SFZ) – V prvom zápase novej edície Ligy národov UEFA vyhralo Slovensko na neutrálnom ihrisku v Srbsku nad „hostiteľským“ Bieloruskom. Smutné však boli úplne prázdne tribúny, futbal si nezaslúži predstavenia bez divákov.

Nebola to ani herná hitparáda. Proti dvojvalovému obrannému systému Bielorusov – pri bránení hrali úplne učebnicový blok 5 – 4 – 1 – sme držali loptu, točili prihrávky, kombinovali okolo poliacej čiary do šírky a hoci Schranz sprava a Weiss zľava sa ikskrát rozbiehali dopredu, loptu nedostali. Poriadna kolmica, ako potvrdenie správnosti tohto receptu na urobenie diery do bieloruskej steny, prišla v poslednej minúte I. polčasu. Narysoval ju Weiss Dudovi a bola z toho šanca. Lebo prišla aj strela z hranice šestnástky, na našu smolu vedľa, Pavľučenko nemal nárok zasiahnuť, ak by šla k žrdi z vnútornej strany bránky.

Réžiu sme držali v rukách od 1. minúty, loptu sme kontrolovali výraznú časť hracieho času, lenže málo nápadito a vôbec nie nebezpečne. Streleckú pozíciu mal za polčas trikrát Kucka – najprv po rohu napálil odrazenú loptu nie zle, ale mimo (9.), potom z pripravenej pozície vyprášil súperovmu brankárovi rukavice (ešte raz v 9.) a neskôr si zbehol z ľavej strany do stredu, vyrobil si potrebný priestor, ale strela mu nesadla.

Almási na hrote drel do úmoru, no náznak koncovky to prinieslo len raz, v 42. min po centri zľava sa položil v páde do strely, blokovaný však nenamieril dobre.

Nemá zmysel horekovať za Hamšíkom, spomínať, ako v takýchto chvíľach jeho prvý dotyk zrýchľoval ako žuvačka sa naťahujúcu hru, treba nájsť spôsob, ako máme byť efektívni v roku 2022.

Bielorusi  si nás prečítali, hrali svoje „zozadu“ a občas, ak už fakt mali pred sebou diaľnicu, skúsili. Veľké šance z toho tiež neboli, ale držali nás v latentnej obave, že raz takúto hrozbu využijú. Napríklad Ebong v nadstavenom čase I. polčasu alebo Judenkov na začiatku druhého.

Skúšali sme to z rohových kopov, po prestávke vyzerali dobre tie z ľavej strany, po nich šli hlavičky Almásiho i De Marca kúsok od čierneho. Ak by sme v tej chvíli už viedli o gól-dva, dal by sa tento úsek našej hry chváliť. Ešte Weiss si narazil s Kuckom a De Marco zahrozil v šestnástke, Kucka zakončil nenápadný závar priťuknutím lopty tesne vedľa, ale stav bol stále bezgólový. A tak sme striedali, do hry prišli Suslov a Rusnák.

Podarilo sa! Bol dve minúty na ihrisku a Suslovovi vyšla prvá myšlienka, prvá akcia, lopta z pravej strany mala potrebnú silu, výšku, smer aj prekvapenie pre bieloruskú obranu či najmä brankára, tých zmiatol nabiehajúci, číhajúci a obťažujúci Almási. Pavľučenko reagoval neskoro a zle, uvedomil si to, až keď mal loptu za chrbtom – 0:1. A o štyri minúty si druhý striedajúci Rusnák vypýtal loptu dopredu, vypelašil pred šestnástku a natiahol Pavľučenka ako gumu jedovkou, ako sa patrí. Fajn, druhý gól nedal, ale tak sa to hrá!

Stav sa našim súperom nepáčil, vytiahli sa viac z ulity, v 82. min sme v teplej noci takmer zamrzli, keď jeden z výpadov zakončil Ševčenko krížnou strelou a len tak-tak, že neuložil loptu k ľavej žrdi Rodákovej brány.

Nedokráčali sme k víťazstvu s ľahkosťou baletných majstrov, ale aj 1:0 je výsledok za tri body. O tie nám šlo a tie máme. A nad hrou sa musíme nielen zamyslieť, ale aj konať.

Priebeh stretnutia

0'
MUŽI A – Víťazstvo nad Bieloruskom: tesné, vydreté, ale za tri body. Tarkovič si ho veľmi cení | SPORTNET
Začiatok - 1. polčas
20:45
4'
Ondrej Duda
Muži A
Faul
Roman Begunov
Bielorusko
Faul
25'
NaN'
Koniec - 1. polčas
21:30
45'
Začiatok - 2. polčas
21:45
59'
Ivan Schranz
Muži A
Striedajúci hráč: Tomáš Suslov
60'
Ondrej Duda
Muži A
Striedajúci hráč: Albert Rusnák
61'
Tomáš Suslov
Muži A
Gól z hry
Evgeni Yablonski
Bielorusko
Striedajúci hráč: Artem Bykov
61'
Ivan Bakhar
Bielorusko
Striedajúci hráč: Andrei Solovei
71'
Vladislav Klimovich
Bielorusko
Striedajúci hráč: Dmitri Bessmertny
71'
Max Egbong
Bielorusko
Striedajúci hráč: Vladislav Malkevich
72'
74'
Juraj Kucka
Muži A
Striedajúci hráč: Patrik Hrošovský
74'
Ladislav Almási
Muži A
Striedajúci hráč: Róbert Boženík
Valery Bacharou
Bielorusko
Striedajúci hráč: Denis Grechikho
82'
86'
Róbert Boženík
Muži A
Faul
89'
Stanislav Lobotka
Muži A
Striedajúci hráč: Christián Herc
Bielorusko
NS
90+5'

HLASY PO ZÁPASE

ŠTEFAN TARKOVIČ (tréner Slovenska): „Veľmi si vážim toto víťazstvo. Nezrodilo sa po najlepšom výkone, ale spomenul som si na obdobnú situáciu v Rusku, no s opačným garde - dobrý výkon a prehra 0:1... Hralo sa vo veľkom dusne, súperovi hráči sú v pravidelnom zápasovom rytme, naši niektorí mali už dlhšiu pauzu po sezóne. Prvopolčasový zámer hrať po krídlach nám nevychádzal, chýbala nám drzosť a ochota ísť do rizika, skúsiť súboj jedného proti jednému. Po prestávke to bolo lepšie, mali sme tlak, z neho šance a napokon to, čo predviedol Suslov, dalo zmysel našej ofenzívnej hre. Som rád, že striedajúci hráči priniesli zmenu a zlepšenie. Pravdou je, čo hovoríme a vieme, že veci si musia sadnúť, že mužstvo si musí vytvoriť svoju tvár a práve takéto víťazstvá tomu veľmi pomáhajú. S kolegom Kentošom z dvadsaťjednotky budem hovoriť, rád by som doplnil náš káder hlavne v útočnej fáze.“

TOMÁŠ SUSLOV (autor víťazného gólu): „Bol to veľmi dôležitý gól, môj prvý reprezentačný, lebo bol víťazný. Chcel som to streliť pred bránku, na teč a ak nie, tak presne ako to dopadlo, že lopta padne do bránky. Nebol to náš najlepší výkon, ale ťažko sa hrá proti takémuto koncentrovanému bloku. Bol som zranený, mal som 6-týždňovú pauzu, ale už som späť. Je to tak, dám ešte trikrát 90 minút a potom už nič...“

GEORGI KONDRATIEV (tréner Bieloruska): „Súperovi gratulujem k víťazstvu. Bol to pre oba tímy ťažký zápas, oba mali šance, Slováci jednu využili a preto vyhrali.“