BRATISLAVA (SFZ) - Pred siedmimi rokmi napísali prvú kapitolu a odvtedy sa každoročne schádzajú desiatky mužských a ženských amatérskych družstiev na najmasovejšom a najpopulárnejšom turnaji v malom futbale na Slovensku, na turnaji Prengo Cup v Trnave. Organizačne turnaj zastrešuje partia futbalových nadšencov z ŠK Prednádražie Trnava, v prvý marcový deň prevzal ocenenie za Grassroots aktivitu roka 2019, počas slávnostného galavečera, riaditeľ turnaja Martin Michalík.
Ako vnímate ocenenie za grassroots aktivitu roka 2019?
„Tak ako som povedal na pódiu počas slávnostného večera, sme vďační, že zástupcovia SFZ oceňujú aj takéto amatérske projekty. Pre nás organizátorov je to zadosťučinenie a sme radi, že okrem každoročných návštevníkov ocenila našu snahu aj odborná futbalová obec.“
Čo všetko sa skrýva za prípravou najmasovejšieho turnaja na Slovensku?
„Ako zvykneme hovoriť každoročne po skončení turnaja, v sobotu večer jeden ročník končí a v nedeľu ten nasledujúci začína. Príprava trvá celý rok, od tých banálnych vecí až po dolaďovanie detailov. Čerešničkou na torte je potom pekné počasie v deň turnaja a spätná väzba od účastníkov turnaja.“
Čo je na príprave turnaja najťažšie a najdôležitejšie?
„Počasie si nevyberiete, takže to ovplyvniť nemôžete. My si stanovujeme každoročne skôr výzvu priniesť niečo nové a posúvať turnaj čoraz vyššie. Tak ako každý organizátor, aj my sme v napätí, či sa naplnia predpoklady a počty účastníkov turnaja. Zatiaľ máme len veľmi dobré ohlasy a nikdy sa nám nestalo, že by sa prihlásilo menej tímov ako sme očakávali.“
Posledný mesiac je asi hektický. Ako sa príprava turnaja odzrkadľuje vo vašom súkromnom živote?
„Moje malé deti to asi ešte nevnímajú, manželka však bola so mnou na galavečeri pri príležitosti ocenenia pre náš turnaj. Som jej veľmi vďačný, uvedomujem si, že jej trpezlivosť je veľmi dôležitá, v istom období berie rodinné práce na seba a ja sa venujem svojmu zamestnaniu a organizácii turnaja.“
Vstupovali ste v samých začiatkoch do organizácie turnaja Prengo Cup s tým, že sa stane najmasovejším turnajom na Slovensku?
„Bola to ambícia a sme radi, že sa naplnila. Mali sme motiváciu a inšpirovali sme sa príkladmi, ktoré sme chceli napodobniť, posledné dva-tri roky sa snažíme ísť vlastnou cestou a byť inšpiráciou pre ďalších slovenských organizátorov. Verím, že postupne bude na Slovensku podobných turnajov čoraz viac a organizátorsky sa budeme navzájom posúvať dopredu.“
Prengo Cup je veľký turnaj. Môže ešte rásť? Kde sú jeho rezervy?
„My delíme jedno futbalové ihrisko na štyri malé, takže vynásobme počet futbalových ihrísk na Slovensku krát štyri. Záleží potom už len na nás organizátoroch, ako sa k tomu postavíme a či zvládneme časom zorganizovať aj turnaj mamutích rozmerov alebo si stanovíme nejaký strop a stotožníme sa s myšlienkou, že viac sa už nedá.“
Po skončení turnaja oslavujete každoročne okrem víťazných družstiev pravdepodobne aj vy organizátori.
„Už sa stalo tradíciou, že po turnaji sa stretne celý organizačný štáb, narýchlo zhodnotíme priebeh hracieho dňa a k tomu patrí aj oslava.“
Motivácia pre ďalšie ročníky?
„Prvým cieľom bolo potiahnuť päť rokov, potom sedem rokov, chceli sme dosiahnuť métu 100 prihlásených mužstiev, vždy si stanovujeme nové ciele aby sme posunuli latku vyššie.“
Prengo Cup má v kalendári amatérskych futbalistov už pevné miesto.
„Už počas druhého ročníka sme si povedali, že sa chceme stať tradičnou letnou bodkou za futbalovou sezónou amatérov na Slovensku. Tak ako majú profesionáli v tomto období záverečné turnaje MS alebo Euro, pre futbalistov amatérov a amatérky je tu na konci sezóny Prengo Cup.“
Čo nové ste si pre nich pripravili na nasledujúci rok?
„Prengo Cup 2020 by sme chceli priniesť do mesta. V centre Trnavy by sme radi urobili ihrisko, na ktorom by sa odohrali najdôležitejšie zápasy, to znamená semifinále a finále všetkých kategórií. S tým, že ak majú diváci trochu od ruky cestu do dejiska turnaja, do areálu Slavia, tak im to chceme trochu uľahčiť, priblížiť. Našou ambíciou je priniesť turnaj medzi ľudí.“