06.02.2022 00:00
Deň 2
Peking 2022
Koniec

Odklad zjazdu zobrali lyžiari športovo. Nechcem neférové podmienky, vraví Kilde

Aleksander Aamodt Kilde.
Aleksander Aamodt Kilde. (Autor: TASR/AP)
SITA|6. feb 2022 o 09:50

Je to súčasť hry, zhodnotil Kjetil Jansrud.

PEKING. Najprv prišiel odklad o tri hodiny a potom definitívne zrušenie. Súťaže zjazdárov na zimných olympijských hrách v Pekingu sa v nedeľu v horskom stredisku Jan-čching nezačali podľa plánovaného programu.

Zjazd mužov odfúkol silný vietor, ktorý v priestore štartu vo výške 2179 m dosahoval rýchlosť takmer 65 km/h.

Náhradný termín konania zjazdu mužov je pondelok 5.00 h SEČ.

Kilde: Nechcem neférové podmienky

Problémy s vetrom mali zjazdári už počas tréningov, ten záverečný v sobotu prerušili už po odjazdení troch pretekárov. 

"Vietor je tu obrovská výzva pre všetkých. Je to škoda, lebo počasie, sneh aj úprava svahu sú na vysokej úrovni.

Musíme sa obrniť trpezlivosťou a čo najlepšie sa pripraviť," uviedol Aleksander Aamodt Kilde, nórsky líder Svetového pohára v oboch rýchlostných disciplínach.

"Osobne by som si dnes rád zalyžoval, ale nie v neférových podmienkach," dodal.

Podobný názor ako nórsky favorit Kilde mal aj Američan Travis Ganong. Piaty muž zjazdu zo ZOH 2014 povedal, že na súťaženie bolo v nedeľu príliš veterno.

"Počas celej mojej kariéry jazdím zjazdy a viem, že odkladanie pretekov k tomu patrí. Opäť sme sa raz dostali do módu vyčkávania na preteky," komentoval Ganong.

Trikrát odložili štart

Organizátori sa nádejali, že preteky budú môcť odštartovať aspoň popoludní miestneho času, preto ho trikrát preložili o hodinu. O 14.00 h už ale bolo príliš neskoro.

Išlo o to, že záver štartovného poľa by na trati výrazne ovplyvnilo slabnúce svetlo, keďže západ slnka sa v týchto čínskych horách očakával už o 17.30 h.

Hodiny čakania nemá nikto rád, najmä keď konečné rozhodnutie nie je v súlade s očakávaniami lyžiarov.

"Je veľmi náročné udržať si koncentráciu, ale zároveň aj správne nabudenie a dostatok energie počas celého dňa. Súťažný adrenalín postupne vyprchá, preto potrebujem opäť dostať vietor do tváre, sneh pod nohy a celkovo sa trochu zresetovať," doplnil Ganong.

Tridsaťšesťročný Nór Kjetil Jansrud je s piatimi medailami (1-2-2) najúspešnejší spomedzi aktívnych lyžiarov na zimných olympijských hrách. V Soči 2014 bral v zjazde bronz a o štyri roky neskôr v Pjongčangu striebro, a hoci už teraz zrejme nemá medailové ambície, vyjadril sa k súčasnej situácii s odkladom pretekov:

"Je to súčasť hry, zažili sme to aj pred štyrmi rokmi v Pjongčangu. Dnešok sa pre nás skončil, ale možno už zajtra sa dočkáme, alebo v niektorý ďalší deň," uviedol Jansrud.

Prvou disciplínou zjazdového lyžovania na ZOH 2022 v Pekingu bude obrovský slalom žien, ktorý sa v pondelok začne 1. kolom už o 2.30 h SEČ.

Jednou z adeptiek na medailu bude aj Slovenka Petra Vlhová, majsterka sveta v tejto disciplíne z roku 2019 a víťazka piatich pretekov Svetového pohára.

Všetky informácie o ZOH Peking 2022

Nachádzate sa tu:
Olympijské hry»Olympiáda Peking 2022»Program a výsledky»Alpské lyžovanie»Odklad zjazdu zobrali lyžiari športovo. Nechcem neférové podmienky, vraví Kilde