115,12 (0)

6.

Rusko

115,43 (6)

ČUNOVO. Slovenské kajakárky Jana Dukátová, Soňa Stanovská a Eliška Mintálová získali bronzové medaily hneď v prvej súťaži na MS vo vodnom slalome v súťaži hliadok.

Titul si vybojovali Britky, striebro reprezentantky Českej republiky.

Domáce reprezentantky dosiahli v kanáli v Čunove čas 107,72 s a so štyrmi trestnými sekundami zaostali o 6,48 s za víťaznými Britkami v zložení Kimberley Woodsová, Fiona Pennieová a Mallory Franklinová.

Druhé Češky mali s dvoma trestnými sekundami manko 5,47 s. Štvrté skončili Slovinky, ktoré dosiahli len o 51 stotín horší výsledný čas ako trio Sloveniek.

Piate boli reprezentantky Nového Zélandu a šieste miesto obsadili slalomárky Ruskej kanoistickej federácie.

Slovenky boli chvíľu prvé

Slovenské reprezentantky sa na trati s osemnástimi bránkami predstavili ako piate v poradí ešte pred najväčšími favoritkami.

Nevyhli sa dvom chybám na tretej a desiatej bránke a pripísali si tam po dve trestné sekundy.

Aj tak im v cieli patrila priebežná prvá pozícia, z ktorej ich neskôr odsunuli Češky a Britky.

"Myslím si, že jazda bola relatívne dobrá, vedeli sme na seba reagovať. Škoda tých "ťukov", to ma trošku mrzí. Mohla z toho byť ešte lepšia pozícia. Štyri sekundy sú štyri sekundy. Máme bronz a treba sa z toho tešiť," povedala po pretekoch Mintálová.

Bronz v súťaži hliadok má veľkú cenu aj pre Janu Dukátovú, ktorá sa na MS v Čunove lúči s dlhoročnou úspešnou kariérou.

Mali spolu len jeden krátky tréning

Skúsená Dukátová priznala, že spolu so svojimi reprezentačnými kolegyňami nemali veľa času na spoločný tréning:

"V uplynulej dobe sa nám v hliadkach príliš nedarilo, veľakrát sme odchádzali bez medaily aj tam, kde sme ju mohli získať. Sme radi, že sa nám to podarilo teraz v domácom prostredí a hneď v prvej kategórii.

Máme za sebou jeden desaťminútový tréning hliadok, kde sme si na seba ledva zvykli, takže je to super. Vstávali sme skoro a napokon sme tu v tomto počasí museli vyčkávať. Tak to niekedy býva, treba sa prispôsobiť. Teším sa, že hneď po prvom dni máme medailu," reagovala Dukátová.

Organizátori museli posunúť štart o viac ako polhodinu, v priestoroch areálu v Čunove od rána pršalo a fúkal aj silný vietor.

"Tým, že sa štart posunul o tridsať minút, už sme boli prezlečené a chceli sme sa ísť rozjazdiť. Do toho pršalo a fúkalo, tak sme zase museli ísť do tepla. Myslím si, že jazda bola napriek všetkému veľmi dobrá. Ja som v reprezentácii v K1 prvýkrát a hneď mám medailu, takže som spokojná," uviedla Stanovská.

Začali siedmu desiatku v medailách

Pohľad do historických štatistík vraví, že Slovensko si vo vodnom slalome vybojovalo medailu s poradovým číslom 61 na majstrovstvách sveta.

Aktualizovaná slovenská bilancia má podobu: 25 zlatých - 18 strieborných - 18 bronzových medailí.

Túto zbierku môžu slovenskí vodní slalomári výrazne vylepšiť ešte počas stredy, keďže v Areáli vodných športov Divoká voda v Čunove sú na programe súťaže hliadok aj v zostávajúcich troch tímových súťažiach - 3x K1 muži, 3x C1 muži a 3x C1 ženy.

Domov»Ďalšie športy»Vodné športy»Skvelý úvod. Slovenky získali na MS v Čunove medaily hneď v prvý deň