Štvrtok, 28. októbra, 2021Meniny má Dobromila

Skvelý úvod. Slovenky získali na MS v Čunove medaily hneď v prvý deň

Jana Dukátová. (Autor: TASR - Pavel Neubauer)
Sportnet, TASR, SITA|22. sep 2021 o 10:05 (aktualizované 22. sep 2021 o 10:45)

Slovensko získalo bronz z K1.

MS vo vodnom slalome 2021

K1 hliadky - ženy:

1.

Veľká Británia

K. Woodsová, F. Pennieová, M. Franklinová

101,24 (0)

2.

Česko

K. Minaříková Kudějová, A. Galušková, L. Nesnídalová

106,71 (2)

3.

Slovensko

E. Mintálová, J. Dukátová, S. Stanovská

107,72 (4)

4.

Slovinsko

108,23 (2)

5.

Nový Zéland

115,12 (0)

6.

Rusko

115,43 (6)

ČUNOVO. Slovenské kajakárky Jana Dukátová, Soňa Stanovská a Eliška Mintálová získali bronzové medaily hneď v prvej súťaži na MS vo vodnom slalome v súťaži hliadok.

Titul si vybojovali Britky, striebro reprezentantky Českej republiky.

Domáce reprezentantky dosiahli v kanáli v Čunove čas 107,72 s a so štyrmi trestnými sekundami zaostali o 6,48 s za víťaznými Britkami v zložení Kimberley Woodsová, Fiona Pennieová a Mallory Franklinová.

Druhé Češky mali s dvoma trestnými sekundami manko 5,47 s. Štvrté skončili Slovinky, ktoré dosiahli len o 51 stotín horší výsledný čas ako trio Sloveniek.

Piate boli reprezentantky Nového Zélandu a šieste miesto obsadili slalomárky Ruskej kanoistickej federácie.

Slovenky boli chvíľu prvé

Slovenské reprezentantky sa na trati s osemnástimi bránkami predstavili ako piate v poradí ešte pred najväčšími favoritkami.

Nevyhli sa dvom chybám na tretej a desiatej bránke a pripísali si tam po dve trestné sekundy.

Aj tak im v cieli patrila priebežná prvá pozícia, z ktorej ich neskôr odsunuli Češky a Britky.

"Myslím si, že jazda bola relatívne dobrá, vedeli sme na seba reagovať. Škoda tých "ťukov", to ma trošku mrzí. Mohla z toho byť ešte lepšia pozícia. Štyri sekundy sú štyri sekundy. Máme bronz a treba sa z toho tešiť," povedala po pretekoch Mintálová.

Bronz v súťaži hliadok má veľkú cenu aj pre Janu Dukátovú, ktorá sa na MS v Čunove lúči s dlhoročnou úspešnou kariérou.

Mali spolu len jeden krátky tréning

Skúsená Dukátová priznala, že spolu so svojimi reprezentačnými kolegyňami nemali veľa času na spoločný tréning:

"V uplynulej dobe sa nám v hliadkach príliš nedarilo, veľakrát sme odchádzali bez medaily aj tam, kde sme ju mohli získať. Sme radi, že sa nám to podarilo teraz v domácom prostredí a hneď v prvej kategórii.

Máme za sebou jeden desaťminútový tréning hliadok, kde sme si na seba ledva zvykli, takže je to super. Vstávali sme skoro a napokon sme tu v tomto počasí museli vyčkávať. Tak to niekedy býva, treba sa prispôsobiť. Teším sa, že hneď po prvom dni máme medailu," reagovala Dukátová.

Organizátori museli posunúť štart o viac ako polhodinu, v priestoroch areálu v Čunove od rána pršalo a fúkal aj silný vietor.

"Tým, že sa štart posunul o tridsať minút, už sme boli prezlečené a chceli sme sa ísť rozjazdiť. Do toho pršalo a fúkalo, tak sme zase museli ísť do tepla. Myslím si, že jazda bola napriek všetkému veľmi dobrá. Ja som v reprezentácii v K1 prvýkrát a hneď mám medailu, takže som spokojná," uviedla Stanovská.

Začali siedmu desiatku v medailách

Pohľad do historických štatistík vraví, že Slovensko si vo vodnom slalome vybojovalo medailu s poradovým číslom 61 na majstrovstvách sveta.

Aktualizovaná slovenská bilancia má podobu: 25 zlatých - 18 strieborných - 18 bronzových medailí.

Túto zbierku môžu slovenskí vodní slalomári výrazne vylepšiť ešte počas stredy, keďže v Areáli vodných športov Divoká voda v Čunove sú na programe súťaže hliadok aj v zostávajúcich troch tímových súťažiach - 3x K1 muži, 3x C1 muži a 3x C1 ženy.

Súvisiace články