Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

V Košiciach funguje akadémia Juventusu

Carlo Mastellone. Manažér Juventusu Turín na návšteve v Košiciach. (Autor: Judita Čermáková)
Sportnet|Publikované 9. jún 2016 o 00:00

Aktuálny taliansky majster má trinásť akadémií v Afrike, Ázii, Európe, Južnej aj Severnej Amerike a jednu z nich v metropole východu.

Aktuálny taliansky majster ponúka podmienky pre futbalový rast deťom na celom svete. Svojich trinásť akadémií má rozmiestnených v Afrike, Ázii, Európe, Južnej aj Severnej Amerike a jednu z nich v metropole východu.

KOŠICE. Juventus Turín bude spolupracovať s klubom FK Galaktik, ktorý sídli na košickom Sídlisku nad jazerom.

„Už v októbri bola podpísaná zmluva o otvorení prvej a jedinej oficiálnej akadémie na Slovensku. Dá sa povedať, že zatiaľ plynie len nultý ročník tejto spolupráce. Najskôr prebehlo školenie trénerov a teraz tu bol opäť na návšteve manažér Juventusu Turín Carlo Mastellone, aby sme mohli nastaviť systém, ktorý už funguje v Turíne a na tých istých pravidlách musíme fungovať aj my. Medzitým sme zmenili dresy, klubové farby, aby sme sa prispôsobili štýlu Juventusu,“ opisoval manažér košickej akadémie Mile Kovačevič.

Príchod Turínčanov do Košíc prinesie radikálnu zmenu vo fungovaní Galaktiku. Dotkne sa najmä tréningového procesu a podmienok pre futbalový rast mladých hráčov.

Navyše názov klubu sa premenil na Juventus Academy Košice. Tímy však budú naďalej pôsobiť v mládežníckych súťažiach VsFZ a rodičia tam môžu svoje deti prihlasovať ako do každej futbalovej školy.

„Chceme rešpektovať aj to, čo tu bolo predtým, pretože zatiaľ máme zmluvu na tri roky. Nechceme zničiť históriu klubu. Naším cieľom je hlavne spolupráca a snaha pomôcť chlapcom výkonnostne rásť,“ vysvetlil Carlo Mastellone.

Ponúknu najnovšie tréningové metódy

Pracovať pod hlavičkou slávneho veľkoklubu bude pre mladých futbalistov veľkou motiváciou, pretože majú možnosť presadiť sa až do Talianska. Šancu dostanú len tí najlepší.

„My sme išli do sveta s tým cieľom, aby čo najviac detí mohlo trénovať pod špičkovým dohľadom a podľa najnovších metód. Chceme, aby mladí futbalisti mohli pôsobiť v akadémii a samozrejme, je tu možnosť, že si môžeme stiahnuť nejakého výnimočného futbalistu, no iba v súlade s pravidlami UEFA. Máme zároveň aj ľudí, ktorí hráčov sledujú, takže o nich v prípade záujmu budeme vedieť všetko,“ hovoril Mastellone pri návšteve Košíc.

Tréningový proces v akadémii budú zabezpečovať slovenskí kouči, nad ktorým bude mať dohľad koordinátor z Juventusu.

„Akadémia v Košiciach bude mať svojho zodpovedného vedúceho v Taliansku, ktorý tu bude chodiť na návštevy raz do mesiaca. Zároveň bude prebiehať online komunikácia medzi Turínom a akadémiou, v rámci ktorej sa budú posielať presné tréningové plány,“ pokračoval Talian.

Cieľom zlepšiť prácu s mládežou

Expanzia Juventusu Turín do rôznych kútov sveta nemá len športový rozmer. Filozofiou klubu je vychovávať z hráčov aj dobrých ľudí.

„Chceme najmä pozdvihnúť úroveň práce s mládežou. Ak pôjde kvalita hráčov aj tréningového procesu nahor, tak aj ďalšie mužstvá na to budú musieť reagovať. Musíme si priznať, že len malé percento chlapcov sa stane profesionálnymi futbalistami, ale každý z nich bude niekde pracovať a aj k tomu, aby boli dobrí mimo futbalu, má pomôcť naša akadémia. Na jednej strane pomáhame hlavne futbalovým talentom, no zároveň je tu možnosť aj pre ďalších chlapcov, aby sa potešili z toho, že môžu byť súčasťou veľkej futbalovej školy, akou je Juventus,“ dodal Mastellone.

Okrem akadémie chystajú aj kemp

Ešte pred oficiálnym štartom košickej akadémie majú deti možnosť vyskúšať si účinkovanie v kempe Juventusu Turín.

„V lete organizujeme už štvrtý ročník kempov, ktoré sú určené pre deti od sedem do sedemnásť rokov. Jeden prebehne od 3. júla v Slovenskom Grobe a druhý bude od 10. júla v Košiciach. Každoročne sa na dvoch kempoch zúčastní 150 detí. Tento rok prídu traja talianski tréneri z hlavného tréningového strediska Juventusu Vinovo, pred ktorými môžu svoj talent ukázať aj chlapci mimo košickej akadémie,“ povedal Mile Kovačevič.

Súvisiace články