Pondelok, 21. júna, 2021Meniny má Alojz

Ideálny scenár sa pre Sagana zrútil, keď sa súper obzrel za seba

Caleb Ewan (Autor: TASR/AP)
Miloslav Šebela|12. máj 2021 o 18:44 (aktualizované 12. máj 2021 o 21:48)

Šprintérsku etapu vyhral Caleb Ewan.

BRATISLAVA. Kolumbijčan Sebastian Molano rozbieha šprinty v tíme UAE Emirates pre svojho krajana Fernanda Gaviriu. Na Giro d’Italia však v druhej etape svojho lídra takmer vytlačil do bariéry

V stredu chcel svoju chybu napraviť a pomôcť mu k víťazstvu. Šprintérska etapa mala veľmi technický dojazd s množstvom zákrut. 

Molano sa pohyboval na čele pelotónu. Keď sa zhruba 250 metrov pred cieľom ocitol na prvej priečke, obzrel sa, či má na zadnom kolese Gaviriu. 

Lenže zistil, že miesto kolegu tam je Peter Sagan. Pre Molana bolo jasné, že nemôže pripraviť šprintérsku pozíciu pre súpera, preto prestal šliapať do pedálov.

Sagan sledoval boj o víťazstvo zozadu

V tej chvíli sa slovenský cyklista ocitol na čele skupiny. Lenže na to, aby začal šprintovať bol príliš ďaleko pred cieľom. Začal strácať rýchlosť a súperi, ktorí boli dovtedy za ním, sa okolo neho prehnali. 

Pokúšal sa zachytiť za Eliou Vivianim, ale už nemal takú rýchlosť a len sa zozadu pozeral ako trojica pred ním bojuje o výhru. 

Ak by sa Molano neobzrel a rozbehol by šprint, pre Sagana by to bol ideálny scenár a reálne mohol pomýšľať na víťazstvo. 

To si vybojoval Austrálčan Caleb Ewan. Keď súperi šprintovali, Ewan bol príliš vzadu. Vďaka veľkému zrýchleniu sa však prehnal okolo nich a zvíťazil. 

"Je to úľava, pretože sme chceli vybojovať víťazstvo, čo najskôr. Tím aj ja sme boli pod tlakom. Teraz máme prvé víťazstvo a mám chuť pridať ďalšie. Myslím, že v závere som ukázal, že mám najlepšie nohy," hovoril v cieli Ewan.

V šprinte dosiahol maximálnu rýchlosť 70 km/h. 

V tomto roku si dal netradičný cieľ - chce vyhrať aspoň jednu etapu na každej z troch Grand Tours: na Gire, na Tour aj na Vuelte. Prvú tretinu splnil. 

Vzhľadom na tento cieľ si bývalý úspešný španielsky cyklista Alberto Contador myslí, že Ewan z Gira odstúpi.

"Pravdepodobne odstúpi, aby sa sústredil na Tour. Preto by mal v najbližších etapách čo najviac bojovať, aby získal, čo najviac víťazstiev," myslí si dvojnásobný víťaz Gira. Citoval ho Eurosport. 

Druhú priečku si vybojoval majster Európy Giacomo Nizzolo. Na Gire má neuveriteľnú bilanciu, keď na druhej priečke skončil už jedenásťkrát. 

„Mal som dobrú pozíciu aj správnu rýchlosť. Keď som sa pripravoval na záverečný šprint, pretekár predo mnou spomalil, tak som nemal v závere ideálnu rýchlosť,“ komentoval dojazd etapy Peter Sagan na stránke Bora-Hansgrohe. 

Favorita odviezla sanitka

Piata etapa nemala byť žiadnou vážnou hrozbou pre favoritov na celkové prvenstvo. Lenže množstvo ostrovčekov a zákrut spôsobilo niekoľko pádov.

Na zemi skončil Pavel Sivakov, ale najmä Mikel Landa, ktorý patril medzi veľkých favoritov na celkové víťazstvo.

Odviezla ho sanitka s podozrením na zlomenú kľúčnu kosť. "Mal veľké bolesti," hovoril pre Cyclingnews športový riaditeľ tímu Franco Pelizotti. 

Landa tvrdil, že je v životnej forme. "Je obrovská škoda, že sa niečo takéto deje v posledných piatich kilometroch," komentovala odstúpenie favorita pre Eurosport legenda klasík Sean Kelly.

Vo veľkej rýchlosti spadol aj víťaz utorkovej etapy a líder súťaže vrchárov Joe Dombrowski. Sivakov aj Dombrowski do cieľa prišli s veľkou stratou. 

Viacero cyklistov dojazd etapy kritizovalo. 

"Bolo tam až príliš veľa prekážok. Po tom, čo sa riešilo v posledných mesiacoch, by podobný záver vôbec nemal byť v etape. Cyklistická  únia zakazuje všetko možné, ale odmieta kriticky postoj voči sebe. Dnes sme podľa mňa prekonali svetový rekord v jazde cez kruhové objazdy. Ak ste videli dnešný dojazd, určite chápete, že sa to dalo naplánovať inak," hneval sa Jos van Emden. Cituje ho denník Het Nieuwsblad. 

Ružový dres lídra si udržal Talian Alessandro de Marchi.

V bodovacej súťaži je situácia vyrovnaná. Piatich šprintérov delí len 22 bodov. Na prvú priečku sa posunul Nizzolo, no vedie len o štyri body pred Vivianim. Peter Sagan je zatiaľ piaty a stráca 22 bodov. 

Vo štvrtok čaká cyklistov na Gire horská etapa do Ascoli Pieno. Cieľ je na vrchole stúpania San Giacomo. To je až pätnásť kilometrov dlhé s priemerným sklonom 6,1 percenta. 

Celkovo cyklisti vo štvrtok prekonajú prevýšenie 3400 metrov. Stúpania však budú skôr dlhšie a tiahle, menej strmé. Je to profil, ktorý by mohol využiť únik, ak by sa podarilo ujsť väčšej skupine. 

Miloslav Šebela sa venuje cyklistike, biatlonu, motorizmu, plávaniu a ďalším individuálnym športom. Reportérsky pokrýval zimné olympijské hry vo Vancouvri, v Soči a Riu, niekoľko šampionátov v cyklistike a dva hokejové. Okrem písania o športe sa aktívne venuje cyklistike, triatlonu a ultratrailu.

Súvisiace články