Schumacher mu vrátil zašlú slávu. Ferrari pôjde v špeciálnej farbe

Špeciálne lakovanie monopostu Sebastiana Vettela
Špeciálne lakovanie monopostu Sebastiana Vettela (Autor: SITA/AP)
Miroslav Kováčik|11. sep 2020 o 08:22

Tím slávi výnimočné jubileum.

BRATISLAVA. Fanúšikovia Ferrari by najradšej na túto sezónu zabudli. Tím z Maranella sa v seriáli pretekov formuly 1 nesmierne trápi a v doterajších ôsmich podujatiach získali jeho jazdci len chudobných 61 bodov.

V nedeľu však budú mať dôvod na oslavu, pretože v Toskánsku absolvuje Ferrari jubilejnú tisícu veľkú cenu.

Talianska stajňa je historicky najúspešnejším tímom v F1. V jej 70-ročnej histórii získala 15 jazdeckých a 16 konštruktérskych titulov.

Jej pretekári stáli na najvyššom stupienku 238-krát, čo je najviac spomedzi všetkých tímov.

Nezastavili ho vojna ani zákaz

Úspešnú stajňu založil v roku 1929 Enzo Ferrari. Jeho tím spočiatku pôsobil ako pretekárska divízia Alfy Romeo a už vtedy sa na monopostoch objavovalo logo vzpínajúceho sa koníka.

Tento emblém pochádza z čias prvej svetovej vojny, keď zdobil bojové lietadlo Taliana Francesca Baraccu.

V roku 1939 sa spoločné cesty rozdelili, dôvodom boli nezhody Ferrariho s výkonným riaditeľom Alfy Ugom Gobbatom.

Ďalšie štyri roky nemohlo byť na pretekárskych vozidlách uvedené meno Ferrari a pre bombardovanie počas druhej svetovej vojny bol nútený presun výroby z Modeny do Maranella.

Scuderia Ferrari začala písať históriu F1 21. mája 1950 na ikonickom okruhu v Monaku. Dodnes je jediným tímom, ktorý mal zastúpenie vo všetkých ročníkoch.

V tom úvodnom však bola v tieni Alfy Romeo.

Konkurenčný taliansky tím vyhral šesť zo siedmich pretekov, ktoré sa počítali do hodnotenia šampionátu a v poradí jazdcov obsadil kompletné pódium.

Po úspešných rokoch prišla kríza

O rok neskôr sa Ferrari zásluhou Argentínčana Josého Froilána Gonzáleza dočkalo prvého víťazstva v F1 a v nasledujúcich dvoch sezónach získalo majstrovský titul s Albertom Ascarim.

„Mal precízny a osobitý štýl jazdy. Keď bol na čele pretekov, bolo veľmi ťažké ho predbehnúť. Podľa môjho názoru to bolo takmer nemožné," zaspomínal si v minulosti Enzo Ferrari na Ascariho.

Ten zomrel už ako 36-ročný, počas testov v talianskej Monze.

Majstri sveta F1 s tímom Scuderia Ferrari:

Alberto Ascari (Tal.) - 1952, 1953

Juan Manuel Fangio (Arg.) - 1956

Mike Hawthorn (V. Brit.) - 1958

Phil Hill (USA) - 1961

John Surtees (V. Brit.) - 1964

Niki Lauda (Rak.) - 1975, 1977

Jody Scheckter (JAR) - 1979

Michael Schumacher (Nem.) - 2000, 2001, 2002, 2003, 2004

Kimi Räikkönen (Fín.) – 2007

V prvých štyroch desaťročiach získalo Ferrari deväť jazdeckých titulov. O dva z nich sa postaral Rakúšan Niki Lauda, ktorý v červených farbách vyhral 15 veľkých cien.

V roku 1976 mal vážnu nehodu na okruhu Nürburgring, no akoby zázrakom v sezóne pokračoval a titul mu ušiel o jeden bod.

Enzo Ferrari vravieval, že ich najlepšie auto je vždy to nasledujúce. V 80. a 90. rokoch to však neplatilo a toto obdobie patrí medzi najmenej úspešné a radostné v histórii tímu.

Za dve dekády Ferrari nezískalo titul, v roku 1982 zomrel počas kvalifikácie na VC Belgicka talentovaný kanadský pilot Gilles Villeneuve a o šesť rokov neskôr aj zakladateľ tímu Enzo Ferrari.

Päť titulov po sebe

Zašlú slávu vrátila tímu z Maranella až úspešná spolupráca vtedajšieho šéfa tímu Jeana Todta s nemeckým pretekárom Michaelom Schumacherom.

Ten v rokoch 2000 až 2004 získal päť majstrovských titulov a stanovil viac než dve desiatky rekordov.

„Je pre mňa ťažké nájsť správne slová. Keď som prešiel cieľom, vtedy som pocítil prvý príval emócii. Uvedomil som si, že nakoniec sa to podarilo. Viem si predstaviť, čo sa teraz deje v Taliansku. Musí to byť fantastické,“ vravel Schumacher po zisku prvého titulu v službách Ferrari.

Posledným majstrom sveta s tímom Ferrari je Fín Kimi Räikkönen (2007).

Špeciálne lakovanie aj dojemný moment

Jubilejné 1000. preteky Ferrari vo formule 1 sa uskutočnia v jeho domácich podmienkach na okruhu v Mugelle.

Jazdecká dvojica Sebastian Vettel – Charles Leclerc, ako aj ich monoposty, budú odetí do špeciálnych farieb, ktoré budú pripomínať prvé pretekárske auto s menom Ferrari.

„Tisíca veľká cena Scuderie Ferrari je veľmi dôležitý míľnik a treba ju výnimočne osláviť,“ uviedol vo svojom stanovisku viceprezident tímu Piero Ferrari.

"Je to poklona našim koreňom, štartovaciemu bodu úžasného príbehu Ferrari. Je to unikátna spoločnosť, pretože má dušu výrobcu áut aj pretekárskeho tímu," dodal.

Pred nedeľnými pretekmi sa odohrá ďalší zaujímavý moment. V súčasnosti pretekár formuly 2 Mick Schumacher zasadne do monopostu F2004, s ktorým jeho otec získal svoj siedmy titul majstra sveta.

V decembri 2013 mal pri lyžovačke vážnu nehodu, po ktorej upadol do kómy.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Formula 1»Schumacher mu vrátil zašlú slávu. Ferrari pôjde v špeciálnej farbe