Deň 15
Minúta po minúte
Live

Jakob Ingebrigtsen získal zlato v behu na 5000 m na OH 2024 v Paríži.
Jakob Ingebrigtsen získal zlato v behu na 5000 m na OH 2024 v Paríži. (Autor: TASR/AP)
TASR, REUTERS|10. aug 2024 o 20:45

Po neúspechu na 1500 m sa teší zo zlatej medaily v behu na 5000 m.

13:15,99 min

PARÍŽ. Nórsky atlét Jakob Ingebrigtsen si zásluhou silného finišu vybojoval zlatú medailu v behu na 5000 m na OH 2024 v Paríži výkonom 13:13,66 min.

Na stupňoch víťazov ho doplnili strieborný Keňan Ronald Kwemoi za 13:15,04 a bronzový Američan Grant Fischer časom 13:15,13.

Ingebrigtsen si napravil chuť po neúspešnej tisícpäťstovke, na ktorej neobhájil zlato a nezískal ani medailu. Vybojoval si tak celkovo druhé zlato spod piatich kruhov.

Ani jeden cenný kov nezískali Etiópčania, ktorí mali vo finále trojnásobné zastúpenie na čele s lídrom tabuliek Hagosom Gebrhiwetom.

Zhruba 600 m pred cieľom Afričania zaútočili, no Nór sa ich udržal a v úplnom závere nedal súperom šancu.

"Pre mňa je päťtisícka viac ako trojnásobok mojej zvyčajnej vzdialenosti, takže to boli veľmi ťažké preteky," povedal Ingebrigtsen hneď po pretekoch.

"Vzhľadom na to, že úroveň je taká vysoká a tento rok sa beží tak rýchlo, vedel som, že musím byť v najlepšej forme, aby som mohol bojovať o medaily," pokračoval.

"Snažil som sa zostať pokojný, išiel som do toho, dokázal som to dobehnúť. Jednoducho úžasný pocit. Kontrast v športe je jedinečný. Raz sa vám darí a niekedy máte zlú skúsenosť. Je úžasné vyhrať," uviedol.

Nór sa vyjadril aj ku sklamaniu v behu na 1500 m. "Keď narazíte na stenu a nepodáte výkon, aký by ste chceli, je to veľmi ťažké. Pre mňa však platilo, že sa v Paríži zúčastním dvoch disciplín. Dostal som ďalšiu šancu a musel som ju využiť naplno."

Súperi mu na päťtisícke nahrávali tým, že väčšinu pretekov bežali v pomalšom tempe a obrovské 22-členné pole sa držalo pohromade až do posledných kôl.

Ingebrigtsen bol pri útoku Etiópčanov spočiatku zablokovaný v balíku, ale nespanikáril. Uvoľnil si cestu a dostal sa na rameno lídra a potom sa 250 metrov pred cieľom dostal dopredu. Napokon uspel s veľkým náskokom.

Keňan Kwemoi si napokon udržal náskok na zvyšok poľa a bral striebro. Američan Fisher získal v Paríži už druhý bronz, keď sa dostal na pódium aj v behu na 10.000 metrov.

Francúzsko - USA: ONLINE prenos z finále basketbalu na OH 2024 v Paríži.online
dnes 18:30
ONLINE: Francúzsko - USA dnes, basketbal na OH 2024, LIVE (finále)Sledujte online prenos z finále basketbalu na OH 2024 v Paríži: Francúzsko - USA.
dnes 18:30
Vedúci členovia slovenskej výpravy na OH 2024
dnes 17:422
Potešili atlétky, sklamali strelci. Slovenská výprava zhodnotila výsledky v ParížiJedinú medailu získal vodný slalomár Matej Beňuš.
dnes 17:422
Športovci pripravujúci sa na beh 110 m cez prekážky.
Šimon Čopdnes 07:304
(Ne)kultúra na olympijských štadiónoch? Niektorí športovci sa sťažujú na fanúšikovNa olympiáde sa objavilo aj vypískanie národnej hymny.
Srbskí basketbalisti oslavujú zisk bronzu na OH 2024.
dnes 12:586
Majstri sveta odchádzajú z Paríža bez medaily. Súboj o bronz ovládli basketbalisti SrbskaSrbská hviezda Nikola Jokič zaznamenala v zápase triple-double.
dnes 12:586
Viktória Forster.
dnes 15:102
Veľká pocta pre Forster a Salkazanova. Na záverečnom ceremoniáli ponesú vlajku SlovenskaV sobotu to v priestoroch slovenského domu potvrdil vedúci slovenskej výpravy Roman Buček.
dnes 15:102
Mallory Swansonová (hore) a Lindsey Horanová sa tešia po strelenom góle v zápase Brazília - USA vo finále turnaja na OH 2024 v Paríži.
dnes 19:05
Brazília neuspela ani v treťom finále. Americké futbalistky oslavujú piate olympijské zlatoFutbalistky USA ovládli už piaty z celkovo ôsmich olympijských turnajov.
dnes 19:05
Tamirat Tola v cieli maratónu na OH 2024 v Paríži.
dnes 10:11
Etiópsky bežec si podmanil olympijský maratón, na náročnej trati zabehol nový rekordKipchogeho útok na tri zlaté medaily v maratóne bol neúspešný.
dnes 10:11
Tajmuraz Salkazanov (vľavo) po prehre v repasáži s Bielorusom Magomedchabibom Kadimagomedovom.
dnes 11:156
Medailové ambície nenaplnil. Salkazanov sa s Parížom lúči bez vyhratého zápasuSlovenský reprezentant sa dostal do repasáže vďaka postupu jeho premožiteľa do finále.
dnes 11:156
Volejbalisti Francúzska.
dnes 14:31
Poliaci odvrátili štyri mečbaly, no nestačilo to. Domáci volejbalisti oslavujú zlatoBronz si odniesli reprezentanti USA.
dnes 14:31
Josef Dostál.
dnes 14:04
Česko získalo už druhé zlato v kanoistike, olympijské prekliatie zlomil DostálČeský reprezentant získal svoju prvú zlatú medailu.
dnes 14:04
Nafissatou Thiamová.
dnes 09:47
Belgičanka dovŕšila zlatý hetrik. Vnímam to ako zápis do histórie, hovoríSedembojárka vyrovnala zápis poľskej kladivárky Anite Wlodarczykovej.
dnes 09:47
Tony Estanguet
dnes 16:141
Seina bola veľká výzva, ale zvládli sme ju. Estanguet považuje olympiádu za úspešnúOrganizátorom spôsobil komplikácie dážď.
dnes 16:141
Nórska brankárka Katrine Lundeová sa raduje so spoluhráčkou
dnes 16:38
Má po štyridsiatke a tretie zlato. Brankárka doviedla Nórsko k historickému úspechuNórky sa čele historického rebríčka vyrovnali Dánkam.
dnes 16:38
OH 2024 v Paríži
dnes 18:14
Na Seine sa plaviť nemohli. Rusom a Bielorusom povolili účasť na záverečnom ceremoniáliNa otváracom ceremoniáli sa zúčastniť nemohli.
dnes 18:14
Thomas Bach
dnes 19:19
Olympiáda v Paríži je pre neho posledná. Bach končí na poste prezidenta MOVVo funkcii bol od roku 2013.
dnes 19:19
Plávanie v Seine na OH 2024
dnes 19:411
Po plávaní v Seine skončili v rukách lekárov. Traja Nemci vracali a mali hnačkyLeonie Becková uviedla, že vracala až deväťkrát.
dnes 19:411
Zápasník Razambek Žamalov získal zlato na OH 2024 v Paríži.
dnes 20:20
V osemfinále zdolal Salkazanova. Reprezentant Uzbekistanu si vybojoval zlatoVo finále uspel tiež jasným výsledkom.
dnes 20:20
Nikola Ogrodníková
dnes 21:561
Česko sa dočkalo medaily aj v atletike, získala ju skúsená oštepárkaVšetky tri medailistky získali premiérové cenné kovy.