Matej Tóth vyhral zlato. Získal som športovú nesmrteľnosť, tvrdí

Matej Tóth (Autor: TASR)
Sportnet|18. aug 2016 o 18:16

Slovenský chodec získal zlato na olympiáde v Riu.

RIO DE JANEIRO, BRATISLAVA. Slovenský chodec Matej Tóth sa stal olympijským víťazom na 50 km. Vo štvrtkových pretekoch na pláži Pontal triumfoval v čase 3:40:58 h, s 18-sekundovým náskokom pred obhajcom zlata z Londýna Austrálčanom Jaredom Tallentom.

Tóth tak pre Slovensko získal prvú olympijskú atletickú medailu v ére samostatnosti.

Tridsaťtriročný chodec VŠC Dukla Banská Bystrica nastúpil necelé tri km pred cieľom a dokázal svoj únik doviesť do úspešného konca.

Matej Tóth dokráčal k zisku zlatej olympijskej medaily: fotogaléria

13.6.2020

Bronz spočiatku patril Japoncovi Hirookimu Araiovi, ktorý zaostal o 26 sekúnd. Araia však dodatočne diskvalifikovali a na bronzovú pozíciu sa posunul pôvodne štvrtý Kanaďan Evan Dunfee. O pár hodín neskôr ale uznali protest Japoncov a Arai bol znova bronzový.

Tóth potvrdil pozíciu jedného z favoritov a k vlaňajšiemu titulu majstra sveta pridal do svojej zbierky aj cenný kov z olympiády.

Po striebre vodného slalomára Mateja Beňuša v C1 a zlate deblkanoistov Ladislava a Petra Škantárovcov tak vybojoval v Riu pre Slovensko tretiu medailu.

"Som rád, že som si to mohol vychutnať, že to nebol úplne zdrvujúci finiš. Aj keď som mal toho už naozaj dosť, bolo to krásne a užil som si tých záverečných sto metrov," uviedol Tóth.

Ďalší slovenský reprezentant Dušan Majdán dobehol na 26. mieste v osobnom maxime (3:58:25), na víťazného krajana stratil 17:27 min. Martinovi Tišťanovi premiéra pod piatimi kruhmi nevyšla, keď ho diskvalifikovali ešte pred desiatym kilometrom, všetky tri červené karty dostal za ohnuté koleno.

Hneď po štarte nastúpil Diniz a na piatom kilometri už mal polminútový náskok na hlavnú skupinu, ktorú viedol Tóth. Francúzsky spolufavorit nastolil neskutočné tempo, postupne budoval náskok pred svojimi prenasledovateľmi, zároveň však vyvstávali otázky, či to držiteľ svetového rekordu "neprepálil".

Tóth nešiel oddychovať, ale oslavovať. (Autor: TASR)

Slovenský reprezentant reagoval, viackrát sa pokúšal rozhýbať skupinu a odpútať od zvyšnej osmičky, tá ale jeho snahy likvidovala. V polovici pretekov strácal na Diniza 1:40 min.

Manko začali prenasledovatelia kresať, až keď nastúpil Kanaďan Dunfee. Po dvoch hodinách a 20 minútach prišiel šok, keď vysilený Diniz zastavil držiac si brucho a iba s vypätím síl sa dokázal zavesiť na Dunfeeho.

Preteky zrazu dostali nový rozmer a boj o medaily sa otvoril. V silnejúcej horúčave, umocnenej vysokou vlhkosťou vzduchu, vyčerpaní chodci postupne odpadávali a pred 40. kilometrom klesol k zemi aj Diniz. 

Vysilený víťaz sa tešil z druhej zlatej medaily slovenskej výpravy v Riu. (Autor: TASR)

Na pomoc mu pribehli ošetrovatelia, Francúz však dokázal vstať a pokračovať. Dunfee sa nedokázal päťčlennej skupinke, v ktorej čakal na atak aj Tóth, výraznejšie vzdialiť a desať km pred cieľom ho prenasledovatelia pohltili. Čelná skupina sa potrhala a taktovky sa zhostil Austrálčan Tallent.

Obhajca olympijského prvenstva z Londýna si vytvoril pred konkurentmi približne polminútový náskok. Šesť kilometrov pred cieľom sa ho vydal stíhať Tóth.

Sekundu po sekunde začal ukrajovať zo straty, necelé tri km pred cieľom ho dobehol a hneď aj nastúpil. Tallent už nedokázal zareagovať a tak slovenský reprezentant mohol v cieli na Olympijskom štadióne sláviť s národnou vlajkou historické zlato.

"Ešte v poslednej otočke, aj keď som mal veľký náskok, som si stále nebol istý ziskom zlata. Išiel som, čo to dalo. Až keď som si vzal vlajku, som sa obzrel a vtedy som zistil, že je to moje a že už to nepustím," tešil sa zverenec trénera Mateja Spišiaka. "Nedá sa to s ničím iným porovnať. V športovej kariére je to môj okamih číslo jeden. Získal som športovú nesmrteľnosť, nemôže mi to nikto zobrať. Nádhera, niečo úžasné, ťažko to opísať slovami," dodal.

Tóth pred pretekmi vravel, že sa bude držať tempa, ktoré si vopred naplánoval. Svoju taktiku dôsledne dodržiaval. Nespanikáril, keď súperi nastupovali a boli v úniku.

A vyplatilo sa mu to. Postupne všetkých rivalov predbehol.

Pár sto metrov pred cieľom sa už spokojne usmial do kamery na motorke, ktorá šla veľa neho. Zdvihol palec, virtuálne poslal bozk blízkym doma a opäť sa usmial. Už vedel, že vyhrá. 

Po vyše 49-kilometrovom pekle na trati bol uvoľnený a spokojný. Tľapol si s členmi svojho tímu, ktorí stáli popri trati, zobral si vlajku a dokráčal si po zlato.

Traja chodci, ktorí skončili za ním, sa hneď za cieľovou čiarou bezmocne zvalili na zem, nevládali sa udržať na nohách. Tóth však nie. Pózoval s vlajkou, usmieval sa a užíval najväčšie víťazstvo vo svojej kariére.

chôdza na 50 km:

1. Matej TÓTH (SR) 3:40:58 h

2. Jared Tallent (Austr.) +18 s

3. Hirooki Arai (Jap.) + 26

4. Evan Dunfee (Kan.) +40

5. Jü Wej (Čína) +2:02

6. Robert Heffernan (Ír.) +2:57

7. Havard Haukenes (Nór.) +5:35

8. Yohann Diniz (Fr.) +5:45

9. Caio Bonfim (Braz.) +6:04

10. Chris Erickson (Austr.) +7:42

...

26. Dušan MAJDÁN (SR) +17:27, Martina TIŠŤANA (SR) diskvalifikovali

Olympijské hry - atletika
19.08.2016 o 13:00
50 km chôdza - finále (muži)
Prenos
17:06
Vážení športoví priatelia! Užívajte si to! Slovensko má druhé zlato na Hrách XXXI. olympiády v Riu de Janeiro! Ja sa s Vami pre túto chvíľu lúčim a prajem Vám príjemný zvyšok dnešného zlatého dňa!
17:05
Máme za sebou skvelý športový zážitok! Pripravil nám ho náš skvelý elitný chodec Matej Tóth, ktorý splnil úlohu najväčšieho favorita a obdivuhodným výkonom v čase 3:40:58 hod. získal zlatú olympijskú medailu! Striebro napokon putuje do Austrálie zásluhou Jareda Tallenta a bronz pre Japonsko vybojoval Hirooki Arai. Z ďalších dvoch slovenských reprezentantov sa viac darilo Dušanovi Majdánovi, ktorý obsadil peknú 26. priečku, Martin Tišťan bol už v úvodnej fáze pretekov diskvalifikovaný.
17:01
Olympijské preteky mužov v chôdzi na 50 kilometrov sa skončili!
17:00
Tak a v cieli je už aj Dušan Majdán, ktorý prišiel na veľmi peknom 26. mieste v čase 3:58:25 hod.!
16:57
Ďalším obrovským príbehom je výkon 46-ročného Španiela Jesusa Angela Garciu. Ten práve dokončil svoje siedme olympijské preteky na peknom 20. mieste v čase stále pod štyri hodiny.
16:54
Stále nám však zostáva rozum stáť nad skvelým výkonom Mateja Tótha, ktorý si celých päťdesiat kilometrov išiel vlastné preteky, nenechal sa vyrušiť tempom Diniza, Dunfeeho ani Tallenta a na samotnom čele sa objavil až približne na 47. kilometri. Odvtedy však už išiel na absolútnej hranici svojich síl a nič ho nezastavilo na ceste za skvelým olympijským zlatom!
16:49
My stále čakáme na výsledok Dušana Majdána v cieli olympijskej chodeckej päťdesiatky.
16:49
Obrovský príbeh dnes napísal Yohann Diniz. Dvakrát na trati zastal, raz od vyčerpania dokonca odpadol, no napriek tomu olympijské preteky dokončil na veľmi peknom ôsmom mieste!
16:48
Ešte informácia z trate a jej 45. kilometra. Dušan Majdán tiež predvádza skvelý výkon a už mu patrí 28. priečka.

Zdroj foto: RTVS
16:47
Matej Tóth vybohoval vôbec prvú olympijskú medailu z atletickej disciplíny v histórii samostatného Slovenska a hneď je z toho medaila zlatá! Fantízia, Matej! Na Slovensku sa dnes bude dlho oslavovať!
16:46
Štvrtý napokon končí Evan Dunfee, piaty Yu Wei z Číny a šiesty Ír Robert Heffernan.
16:44
OH Rio 2016 online prenos: chôdza na 50 km - Matej Tóth | SPORTNETNa druhom mieste napokon končí Jared Tallent, bronz získava pre Japonsko Hirooki Arai!
16:43
16:43
OH Rio 2016 online prenos: chôdza na 50 km - Matej Tóth | SPORTNETVážení priatelia! Sen sa stal skutočnosťou a MATEJ TÓTH SA STÁVA OLYMPIJSKÝM VÍŤAZOM v chôdzi mužov na 50 kilometrov v čase 3:40:58 hod! Obrovské blahoželanie!
16:42
Matej Tóth sa krok za krokom, sekundu za sekundou približuje k historickému momentu slovenskej atletiky a celého slovenského športu!
16:41
Japonec Hirooki Arai sa dokonca približuje k Jaredovi Tallentovi, ktorého s najväčšou pravdepodobnosťou pripraví o striebornú medailu.

Zdroj foto: RTVS
16:40
Medzitým kolízia na trati medzi Dunfee a Araiom a Kanaďan stráca chodecké tempo.
16:37
OH Rio 2016 online prenos: chôdza na 50 km - Matej Tóth | SPORTNETVážení fanúšikovia! Otvárajte doma šampanské! Matej Tóth už o zlatú medailu nemôže prísť!
16:35
Neuveriteľný výkon teraz predvádza Matej Tóth, ktorý sa každým krokom fantasticky zbavuje Jareda Tallenta!
16:34
OH Rio 2016 online prenos: chôdza na 50 km - Matej Tóth | SPORTNETMatej Tóth sa zbavil Austrálčana a dva kilometre pred cieľom ide sám!
16:33
OH Rio 2016 online prenos: chôdza na 50 km - Matej Tóth | SPORTNETTo, v čo sme dúfali, je realitou! Matej Tóth dostihol Jareda Tallenta a fantasticky bojuje o zlatú olympijskú medailu!
16:31
OH Rio 2016 online prenos: chôdza na 50 km - Matej Tóth | SPORTNETVážení športoví priatelia! Držte doma palce! Matej Tóth je už veľmi, veľmi blízko Jareda Tallenta a každým krokom sa stále viac približuje!
16:30
OH Rio 2016 online prenos: chôdza na 50 km - Matej Tóth | SPORTNETPri pohľade na nášho reprezentanta je evidentné, že aj on si siaha na absolútne dno svojich síl, no Austrálčan je už celkom blízko!
16:28
Matej Tóth ide momentálne skutočne skvele a sťahuje sekundičku po sekundičke! Do cieľa zostáva niečo menej ako štyri kilometre!
16:22
Štvrtý Hirooki Arai stráca ďalšie štyri sekundy. Nás však musí tešiť, že Jared Tallent evidentne začína na trati spomaľovať! Tak čo, zvládne to náš elitný chodec?
16:21
OH Rio 2016 online prenos: chôdza na 50 km - Matej Tóth | SPORTNETČas Jareda Tallenta 5 kilometrov pred cieľom je 3:18:47 hod. Strata Mateja Tótha na druhom mieste je 22 sekúnd! To nie je vôbec bez šance!
16:20
Tak toto sa nám páči! Matej Tóth sa začína zbavovať japonského súpera Hirookiho Araia!
16:19
Medzitým výborná správa zo 40. kilometra o Dušanovi Majdánovi, ktorý sa skvelým výkonom prepracoval už na 30. miesto!
16:18
Opäť len voľným okom, no vyzerá to tak, že aj vedúci Jared Tallent zo svojho tempa trochu poľavil, čo by Matej Tóth mohol využiť!
16:16
Neuveriteľný príbeh Yohanna Diniza má ďalšie pokračovanie. Legendárny Francúz sa opäť na pár sekúnd zastavil, no opäť sa rozhodol pokračovať ďalej! Toto bude určite jeden z najväčších príbehov Hier XXXI. letnej olympiády v Riu de Janeiro!
16:13
Matejovi Tóthovi s Hirookim Araiom sa podarilo zbaviť Evana Dunfeeho a v stíhacej jazde za Jaredom Tallentom tak pokračujú vo dvojici.
16:05
Tak slovenský favorit si to pre túto chvíľu ešte rozmyslel a zatiaľ svoje sily spojil s Japoncom Araiom. Silou vôle sa ich ešte stále drží aj Evan Dunfee.
16:04
V týchto chvíľach už ide skutočne každý za seba a Matej Tóth ide teda fantasticky! Práve sa dotiahol na druhého Japonca Araia a verme, že je len otázkou času, kedy sa vydá osamotene stíhať vedúceho Austrálčana Jareda Tallenta.
16:02
Práve uplynuli tri hodiny dnešných pretekov mužov v chôdzi na 50 kilometrov. Pomaly, ale isto ide do tuhého, boj o medaily zostáva absolútne otvorený!
16:01
Je to až neuveriteľné, ale Yohann Diniz stále pokračuje v pretekoch a aktuálne mu patrí siedma priečka so stratou len niečo vyše jeden a pol minúty.
16:00
OH Rio 2016 online prenos: chôdza na 50 km - Matej Tóth | SPORTNETMedzičasom po 40 kilometroch prešiel ako prvý Jared Tallent v čase 2:56:54. Druhý Hirooki Arai stráca štyri a tretí Matej Tóth sedem sekúnd. Slovák však ide v skupine s donedávna vedúcim Kanaďanom Dunfeeom a Číňanom Wei Yuom.
15:58
Okamžite po dostihnutí Kanaďana sa k útoku odhodlal Jared Tallent spoločne s Japoncom Hirookim Araiom.
15:56
OH Rio 2016 online prenos: chôdza na 50 km - Matej Tóth | SPORTNETTak a to, čo sa dalo očakávať, sa práve stalo realitou! Evan Dunfee je dostihnutý a začína sa mimoriadne tvrdý boj o medaily!
15:53
Ďalším pretekárom, ktorý dnešné preteky nedokončí, je český chodec Lukáš Gdula, ktorý bol diskvalifikovaný.
15:51
Údaj z 35. kilometra hovorí o tom, že Dušan Majdán naďalej stúpa poradím. So stratou 13:25 min. sa momentálne pohybuje na 41. priečke. Sympatický výkon od druhého zo slovenských reprezentantov.
15:48
OH Rio 2016 online prenos: chôdza na 50 km - Matej Tóth | SPORTNETTak toto je absolútne neuveriteľné, čo dnes predvádza Yohann Diniz! Legendárny francúzsky chodec pred malou chvíľou na mieste odpadol od vyčerpania, dokonca potreboval aj lekársku pomoc, no napriek tomu naďalej pokračuje v pretekoch! Obdivuhodný výkon Diniza na hranici ľudských možností!
15:47
Dobrá správa je, že z optického pohľadu sa náskok Evana Dunfeeho začína výrazne zmenšovať.
15:46
Zo skupiny prenasledovateľov Evana Dunfeeho začína už výrazne zaostávať Robert Heffernan. Naopak sa tam ešte stále hrdinsky drží Yohann Diniz, ktorého som už pred pár minútami trochu predčasne odpisoval.
15:40
Yohann Diniz defeinitívne dostihnutý a skúsený Francúz bude rád, ak svoju poslednú chodeckú päťdesiatku v kariére dokončí.
15:38
OH Rio 2016 online prenos: chôdza na 50 km - Matej Tóth | SPORTNETPo 35 kilometroch máme na čele už iného muža ako Yohanna Diniza. Je ním Evan Dunfee z Kanady s časom 2:34:39. Diniz sa zatiaľ drží na druhom mieste s odstupom 10 sekúnd. Matej Tóth, Jared Tallent, Hirooki Arai, Robert Heffernan a Yu Wei strácajú na Dunfeeho len 14 sekúnd!
15:35
Medzičasom sa už Evan Dunfee jasne odpútal od Yohanna Diniza, ku ktorému sa naopak približuje Matej Tóth so svojimi kolegami.
15:33
Ďalší zaujímavý moment zo skupiny Mateja Tótha, z ktorej bol po troch napomenutiach diskvalifikovaný Ekvádorčan Andres Chocho.
15:31
Popri týchto zaujímavých momentoch sme tak trochu zabudli na Dušana Majdána, ktorý sa na medzičase po 30 kilometroch objavil už na 47. mieste so stratou takmer 13 minút.
15:28
Diniz má však evidentné problémy s vlastným tempom a skupina Mateja Tótha má francúzsko-kanadské duo na dohľad!
15:26
OH Rio 2016 online prenos: chôdza na 50 km - Matej Tóth | SPORTNETTak si to predstavte! Vedúci pretekár Yohann Diniz sa na trati úplne zastavil, po chvíli oddychu počkal na Evana Dunfeeho a pokračuje s Kanaďanom!
15:23
Evan Dunfee zo svojho tempa nepoľavuje a Matejovi Tóthovi a spol. sa vzďaľuje.
15:22
Za Dunfeem sa okrem Mateja Tótha pohybuje Jared Tallent, Japonec Hirooki Arai, ale aj Číňan Wei Yu. Opäť mierne zaostáva Robert Heffernan.
15:17
Bohužiaľ, vyzerá to tak, že Evan Dunfee sa začína nášmu Matejovi Tóthovi mierne vzďaľovať.
15:15
OH Rio 2016 online prenos: chôdza na 50 km - Matej Tóth | SPORTNETYohann Diniz prešiel medzičasom na 30. kilometri za 2:11:29 hod. Evan Dunfee na druhom a Matej Tóth strácajú 1:28 min. Skupina za nimi má manko ďalšie štyri sekundy navyše.
15:13
Začínajú nám pribúdať ďalšie diskvalifikácie. Tieto preteky nedokončia napríklad ani Brit Dominic King či Čiľan Edward Ayala.
15:11
Dunfee s Tóthom svoju skupinu poriadne natiahli a menšie problémy začínajú mať Robert Heffernan s Jaredom Tallentom.
15:10
Matej Tóth teraz opäť spoločne s Kanaďanom Evanom Dunfeeom skúšajú nastúpiť svojim kolegom zo skupiny prenasledovateľov.
15:05
Tak konečne sme sa dočkali aj medzičasu Dušana Majdána v polovici trate. Druhý zo slovenských reprezentantov je momentálne na 57. mieste s mankom viac ako 11 minút na vedúceho Yohanna Diniza.
15:02
Ďalším chodcom, ktorý dnešné preteky nedokončí pre viacnásobné porušenie pravidiel, je Kolumbijčan James Rendon.
14:58
Za sebou máme teda polovicu dnešných pretekov a ako to už v chodeckej päťdesiatke býva, môžeme očakávať, že niekde okolo 35. kilometra začnú chodci najmä na tých predných pozíciách siahať na absolútne dno svojich síl. Tak verme, že sa Matejovi Tóthovi a jeho skupinke podarí ešte stiahnuť stratu na vedúceho Yohanna Diniza, ktorý ide zatiaľ skutočne skvele.
14:53
OH Rio 2016 online prenos: chôdza na 50 km - Matej Tóth | SPORTNETYohann Diniz má za sebou polovicu olympijských pretekov v chôdzi na 50 kilometrov a prešiel ich za 1:49:31 hod. Matej Tóth so svojimi konkurentmi za vedúcim Francúzom zaostáva o 1:40 min.
14:47
Nebude to trvať dlho a Yohann Diniz sa ocitne na medzičase 25. kilometri, teda v presnej polovici pretekov.
14:45
V skupine Mateja Tótha opäť slovenský reprezentant spolu s Kanaďanom Dunfeem zvyšujú tempo a prvým, kto mu nestačí, je Japonec Takajuki Tanii.
14:43
Ďalšími diskvalifikovanými chodcami sú Maďar Miklós Srp a Salvádorčan Luis Lopez. Preteky vzdali okrem Porugalčana Vieiru aj Venezuelčan Yerenman Salazar, Vel-Matti Partanen a domáci reprezentant Mario Jose Dos Santos Junior. Na trati tak máme momentálne ešte 73 chodcov.
14:39
Dušanovi Majdánovi sa podarilo dostať na 59. miesto, avšak s dvoma napomenutiami už stráca na Yohanna Diniza viac ako deväť minút.
14:35
Opäť raz tu máme nástup Mateja Tótha! Tentoraz to však už vyzerá celkom nádejne a jeho konkurenti zatiaľ nedokážu reagovať.
14:32
Yohann Diniz ide dnes skutočne skvelo a momentálne svojim časom atakuje olympijský rekord Jareda Tallenta z Londýna 2012.
14:31
OH Rio 2016 online prenos: chôdza na 50 km - Matej Tóth | SPORTNETYohann Diniz má za sebou 20 kilometrov a prešiel ich za 1:27:41 hod. Skupina Mateja Tótha nabrala stratu +1:23 min.
14:27
Tóth sa opäť zaradil do svojej skupinky, na jej čele mu robí spoločnosť Jared Tallent. Mierne začína zaostávať Robert Heffernan.
14:24
Prvým, kto reaguje na nástup Mateja Tótha je Kanaďan Evan Dunfee. Slovenský reprezentant sa však stále nevie odtrhnúť od svojich konkurentov.
14:18
Opäť už po niekoľkýkrát vidíme ten istý obrázok. Matej Tóth sa snaží utrhnúť zo skupiny prenasledovateľov a znížiť stratu na vedúceho Yohanna Diniza. Zatiaľ nereagujú ani Tallent, ani Dunfee, ani Heffernan.
14:15
Dušan Majdan stráca po 15 kilometroch na 71. mieste už viac ako 7 minút.
14:13
Dinizovo tempo je také vysoké, že dvom pretekárom na konci štartového poľa už "nadelil" celé jedno dvojkilometrové kolo.
14:09
OH Rio 2016 online prenos: chôdza na 50 km - Matej Tóth | SPORTNETMedzičas Yohanna Diniza po 15 kilometroch je 1:05:58 hod. Matej Tóth na druhom mieste stráca už 53 sekúnd.
14:08
Yohann Diniz sa už pomaly blíži na 15. kilometer dnešných pretekov, kde sa opäť dozvieme, aký je jeho náskok na jeho najbližších prenasledovateľov. Opticky to však vyzerá tak, že to bude viac ako tá polminúta z desiateho kilometra.
14:04
Réžia priameho prenosu nám ponúkla zábery na portugalského chodca Joaa Vieiru, ktorý sa na občerstvovacej stanici zastavil a preteky pravdepodobne vzdá.
14:02
Po hodine pretekov konštatujeme zvýšené tempo Yohanna Diniza. Francúzovi sa v posledných momentoch darí navyšovať náskok na skupinu Mateja Tótha a Jareda Tallenta.
14:00
Matej Tóth je zatiaľ evidentne najaktívnejším chodcom spomedzi prenasledovateľov vedúceho Diniza a opäť sa pokúsil navýšiť jej tempo.
13:57
Treba povedať, že Yohann Diniz potvrdzuje svoje kvality a jeho výkon tiež zatiaľ znesie veľmi prísne kritériá. V posledných minútach Francúz dokonca mierne zvýšil svoj náskok na Tótha a spol.
Na čele pretekov nič nové. Vpredu je Yohann Diniz, ktorého má však deväťčlenná skupina aj s Matejom Tóthom na dohľad.
Dušan Majdán prešiel métou 10 kilometrov so stratou +4:31 na 73. priečke.
OH Rio 2016 online prenos: chôdza na 50 km - Matej Tóth | SPORTNETTak pozor! Máme tu nepríjemnú správu o slovenskom reprezentantovi Martinovi Tišťanovi! Ten sa stal vôbec prvým diskvalifikovaným pretekárom dnešných pretekov a nedostal sa tak ani na métu 10 kilometrov.
OH Rio 2016 online prenos: chôdza na 50 km - Matej Tóth | SPORTNETYohan Diniz zvládol 10 kilometrov za 44:18. Skupina Mateja Tótha stráca presne 30 sekúnd, čo nie je v takto dlhých pretekoch takmer žiadna strata.
S Matejom Tóthom sa stále drží aj Jared Tallent, Evan Dufnee, Robert Heffernan či dvojica Takjuki Tanii a Hirooki Arai.
Matej Tóth sa opäť nechce uspokojiť s tempom svojich kolegov zo skupiny a znovu sa tak rozhodol nastúpiť.
Máme za sebou prvú polhodinu pretekov mužov v chôdzi na 50 kilometrov a zatiaľ sa vyvíja všetko podľa plánu slovenského medailového ašpiranta Mateja Tótha, ktorý sa nenechal rozhodiť ani skorým nástupom Yohanna Diniza a ide si takopovediac svoje preteky niekde na úrovni výkonu z vlaňajších MS v Pekingu.
Matejovi Tóthovi pomáhajú stiahnuť stratu na veúdceho pretekára spolufavoriti, medzi ktorými nechýba Robert Heffernan, Jared Tallent, Evan Dunfee či Andres Chocho.
Yohann Diniz dostáva prvé napomenutie od rozhodcov!
Matej Tóth sa snaží zvýšiť tempo svojej skupiny a stiahnuť tak náskok vedúceho Diniza.
Dušan Majdán stráca na 70. mieste na Diniza 2:12 min. Martin Tišťan je 76. a stráca 2:14 min. Tišťan už má na konte aj jedno napomenutie od rozhodcov.
OH Rio 2016 online prenos: chôdza na 50 km - Matej Tóth | SPORTNETČas Yohanna Diniza po 5 kilometroch je 22:10 hod. Druhý Matej Tóth na čele skupiny prenasledovateľov stráca 28 sekúnd.
Matej Tóth na čele skupiny prenasledovateľov ide zatiaľ veľmi dobre. Už o malú chvíľu by sa mali chodci dostať na prvý medzičas na méte 5 kilometrov, kde by sme mali byť v otázke náskoku Yohanna Diniza na konkurenciu o niečo múdrejší.
Chodcov na trati čakajú dnes skutočne náročné podmienky. Už teraz, kedy je v Riu len niečo cez osem hodín ráno, teplomer ukazuje približne 23 stupňov Celzia.
Náskok Diniza nie je príliš významný a útok Francúza zatiaľ nevyzerá, že by mal mať nejaký výrazný vplyv na konečný vývoj dnešných náročných pretekov.
Údaje o časoch a pozíciách jednotlivých pretekárov budeme mať vždy po piatich kilometroch.
V "balíku" však zatiaľ vládne pokoj a Matej Tóth na jeho čele to má všetko pod kontrolou.
Hneď od úvodu pretekov sa pred štartovným poľom ocitol jeden z veľkých favoritov Yohann Diniz, ktorý sa vydáva na sólo preteky.
Na trať pretekov sa vydal najvyšší počet pretekárov v histórii olympijských pretekov v tejto disciplíne – presne 80.
Preteky mužov v chôdzi na 50 kilometrov sa práve začali!
Vážení športoví priatelia!

Vítam vás pri sledovaní online textového prenosu z pretekov v chôdzi mužov na 50km. Tieto pre Slovensko toľko očakávané preteky sa začínajú o 13:00.

V týchto pretekoch nás bude reprezentovať trojica chodcov: Matej Tóth, Martin Tišťan a Dušan Majdán. Obrovské nádeje vkladáme najmä do úradujúceho majstra sveta Mateja Tótha, ktorý patrí medzi najväčších adeptov na medailu. Poďme si v krátkosti predstaviť trojicu našich pretekárov a ďalších favoritov na úspech v týchto náročných pretekoch.

MATEJ TÓTH
Matej Tóth je 33-ročný rodák z Nitry, ktorý sa chôdzi venuje už 20 rokov. Je dlhodobou slovenskou jednotkou v tomto atletickom odvetví. Dlhé roky sa špecializoval na kratšiu chodeckú trať – 20 kilometrov – na ktorej bolo jeho najväčším úspechom šieste miesto na ME 2006 v Göteborgu. Zlom prišiel na MS 2009 v Berlíne, kde Tóth obsadil na 50 kilometrov desiate miesto. Odvtedy sa postupne zaradil do užšej svetovej špičky na tejto vzdialenosti. Zoznam jeho pozoruhodných výsledkov je skutočne dlhý: 5. miesto na OH 2008, víťazstvo na Svetovom pohári v Chichuahue 2010, strieborná medaila na ME 2014 v Zürichu... No nad všetkými jasne vyčnieva titul majstra sveta z roku 2015 z čínskeho Pekingu. Tam dosiahol čas 3:40:32 hod. Avšak zverenec Mateja Spišiaka je aj autorom tretieho najlepšieho času histórie, ktorý dosiahol na pretekoch v Dudinciach a má hodnotu 3:34:38 hod.

MARTIN TIŠŤAN
Martin Tišťan je mladý, len 23-ročný rodák z Banskej Bystrice. Chôdzi sa venuje od roku 2008, predtým uprednostňoval iné športy ako napríklad futbal, skok o žrdi či dokonca moderný päťboj. Ako sa sám vyjadril, práve splnenie nominačných kritérií na účasť na olympiáde v Riu de Janeiro je jeho najväčším kariérnym úspechom. Stalo sa tak vlani na pretekoch Európskeho pohára v španielskej Murcii. Na vlaňajšom svetovom šampionáte v Pekingu bol Tišťan približne v polovici trate diskvalifikovaný. Jeho osobný rekord je 4:00:43 hod.

DUŠAN MAJDÁN
Dušan Majdán je 29-ročný rodák z Hnúšte, ktorý sa chôdzi venuje od svojich 13 rokov. Práve dnes si odbije svoju olympijskú premiéru. Jeho jednoznačne najväčším úspechom na 50-kilometrovej trati je 13. miesto z ME 2010 v španielskej Barcelone. Osobný rekord zverenca Romana Benčíka je 3:53:26 hod.

Okrem nášho Mateja Tótha sa v otázke rozdelenia medailí naša pozornosť bude určite musieť sústrediť aj na držiteľa svetového rekordu Francúza Yohanna Diniza, Austrálčana Jareda Talenta či Íra Roberta Heffernana. Pri neúčasti ruských atlétov si však bude určite na medailu „brúsiť zuby“ viacero chodcov, a tak môžeme byť svedkami mimoriadne zaujímavých pretekov.
Vítame vás pri online prenose. Udalosť sa začne o 13:00.
Nachádzate sa tu: