Pondelok, 8. marec, 2021Meniny má Alan, Alana

Hokejisti končia na úradoch práce. Prečo sú futbalisti lepšie chránení?

Jozef Tokoš, športový právnik, agent, analytik. (Autor: archív Jozefa Tokoša)
Pavol Spál|Publikované 25. mar 2020 o 19:06

Prestupov bude menej a futbalisti zlacnejú.

Rozhovor pre denník SME

Pandémia nového koronavírusu prerušila futbalový život. Je v poriadku, že Bardejov poslal futbalistov na úrad práce? Prečo sú futbalisti lepšie chránení ako hokejisti? Je reálne, že sa zastropuje hodnota hráča na hranici sto miliónov eur?

Aj to vysvetľuje v rozhovore pre SME športový právnik, futbalový agent a poradca Únie futbalových profesionálov JOZEF TOKOŠ.

Nakoľko pandémia koronavírusu ovplyvní platy futbalistov na Slovensku?

Určite ovplyvní celý futbalový priemysel, transferové sumy – aj ich počet. Hospodárenie klubov a samozrejme platy hráčov. Treba rozlíšiť medzi dvoma vecami. Pri už existujúcej zmluve nie je možné bez súhlasu druhej strany siahať na základné platy.

A potom je tu rokovanie o nových zmluvách. Pri veľkom počte hráčov budú kluby pri súčasnom stave veľmi zvažovať, akú výšku platu ponúknu. V krátkodobom období, do pol roka či roka, budú platy stagnovať.

Kluby budú obracať každé euro. Problémy môžu nastať u hráčov, ktorých plat nie je oveľa vyšší ako priemerná mzda v danej krajine. A to sa týka aj našich súťaží a najmä druhej ligy.

Hokejisti zo slovenskej ligy sú už roky nahnevaní, že zmluvy, ktoré s klubmi podpisujú, sú často jednostranné a dávajú im minimálne práva. Niektoré kluby ukončili zmluvy hráčom pre koronavírus už v polovici marca. Sú futbalisti lepšie chránení?

Určite áno. Futbalisti majú na rozdiel od hokejistov podpísané pracovnoprávne zmluvy o profesionálnom vykonávaní športu. Sú zamestnancami.

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa
Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články