Bachov odkaz športovcom z Ruska a Bieloruska: Chceme vás chrániť, nie trestať

Thomas Bach.
Thomas Bach. (Autor: TASR/AP)
SITA|20. máj 2022 o 18:30

V mnohých krajinách sú protiruské a protibieloruské nálady, vraví prezident MOV.

ŽENEVA. Ruská vojenská invázia na Ukrajinu s podporou Bieloruska skomplikovala život ruským a bieloruským športovcom.

Na základe odporúčania Medzinárodného olympijského výboru (MOV) ich začali organizátori medzinárodných športových podujatí vo väčšine členských krajín od konca februára tohto roka hromadne vylučovať.

Napríklad ruské futbalové kluby sa v tejto veci odvolali na Športový arbitrážny súd (CAS).

Nie je garantovaná ich bezpečnosť

Prezident MOV Thomas Bach pripomína, že zákaz štartu športovcov z Ruska a Bieloruska nemá byť pre nich trestom, ale je to pre ich dobro.

"Dovoľte mi znova zdôrazniť, že sú to ochranné opatrenia a nie sankcie. Tieto opatrenia majú chrániť integritu súťaží. Bezpečnosť ruských a bieloruských športovcov už nie je garantovaná, lebo v mnohých krajinách sú po začiatku invázie protiruské a protibieloruské nálady," povedal Bach na online zasadnutí s členmi MOV.

Na zasadnutia pozval aj ruských zástupcov. Bola medzi nimi Jelena Isinbajevová, dvojnásobná olympijská víťazka v skoku o žrdi.

Športovcom rozumie

Bach chápe, že nie všetci ruskí športovci a športoví funkcionári môžu verejne odsúdiť vojnu na Ukrajine. Môže im za to hroziť až 15 rokov väzenia.

"Nie je v tom žiadna spravodlivosť, ak všetkých hodíte do jedného vreca. Uznávame, že za určitých okolností je aj mlčanie forma odkazu. Pozorne sledujeme, kto podporuje vojnu, či už odkazmi, alebo skutkami. Vyvodili sme a vyvodíme adekvátne dôsledky."


Prezident MOV pripomenul, že Rusko po tretí raz porušilo olympijské prímerie - najskôr v roku 2008 počas OH v Pekingu konfliktom v Gruzínsku, v roku 2014 cez ZOH v Soči obsadením Krymu a v tomto roku počas ZOH v Pekingu inváziou.

Rusi podpísali prímerie do skončenia paralympiády, no už dávno predtým rozmiestnili vojská na Ukrajine. Bach priznal, že aj preto už nemá také dobré vzťahy s ruským prezidentom Vladimírom Putinom ani s inými predstaviteľmi najväčšej krajiny sveta.

"Vzťahy MOV s ruskými politickými lídrami sa za ostatné roky dramaticky zhoršili. Došlo aj na vyhrážanie sa konkrétnym osobám."