Štvrtok, 22. apríla, 2021Meniny má Slavomír

Najväčší favoriti Masters skončili hneď v úvode, O'Sullivan má veľkú šancu

Mark Selby. (Autor: Twitter BBC Sport)
Jerguš Radačovský|13. jan 2021 o 10:10

Turnaj pokračuje bez troch najúspešnejších hráčov sezóny.

MILTON KEYNES. Prestížny snookrový turnaj Masters priniesol prekvapivé výsledky už v prvom kole.

Na podujatí, ktoré je súčasťou Triple Crown, už nepokračujú traja najväčší favoriti. Hneď prvú prekážku na turnaji nezvládla svetová dvojka Neil Robertson a štvorka poriadia Mark Selby.

Ešte pred štartom Masters vypadol z boja o titul suverénny líder Judd Trump, ktorý má koronavírus. Spomenutá trojica ovládla šesť z ôsmich turnajov v tejto sezóne.

Mladík predviedol skvelý debut

Robertson v utorok nestačil na Číňana Yana Bingtaa, ktorý predviedol skvelý obrat z 3:5 na 6:5. Austrálčan tak nenadviaže na veľký triumf na UK Championship, keď vo finále zdolal Trumpa 10:9.

Dvadsaťročný Bingtao štartuje na podujatí pre 16 najlepších hráčov prvýkrát a hneď si pripísal veľké víťazstvo.

"Som veľmi prekvapený, že som pri svojom debute porazil Neila Robertsona. Som veľmi spokojný s výsledkom aj hrou v rozhodujúcich momentoch. V nasledujúcom kole urobím maximum," povedal Bingtao pre World Snooker Tour.

Mladého Číňana, ktorý je v rebríčku jedenásty, pochválil aj súper. "Yanovi sa darilo naozaj dobre, najmä v poslednom frejme. Je schopný aj vyhrať celé podujatie," povedal Robertson, ktorý mladíka prirovnal k legendárnemu Stevovi Davisovi. Bývalá svetová jednotka Davis vyhral až 28 bodovaných turnajov.

Maguire: Nebavilo ma tu byť

Predčasne končí aj Angličan Selby, ktorý v tomto ročníku vyhral dva turnaje a netají sa ambíciami, že sa chce vrátiť na čelo svetového poradia.

Trojnásobného majstra sveta vyhradil Škót Stephen Maguire, ktorý prehrával 0:2, ale duel nakoniec zvládol v pomere 6:3.

Škótovi sa v sezóne veľmi nedarilo, keď sa nedostal ďalej než do tretieho kola. Jeho triumf nad favoritom je o to prekvapivejší.

"Určite to je moje najlepšie víťazstvo v sezóne," vyjadril sa pre World Snooker Tour Maguire, ktorý musel riešiť problémy s motiváciou.

"Pred Vianocami som trochu stratil vôľu. Nebavilo ma tu byť. Stále som sa snažil hrať, ale nebavilo ma to. Vianočná prestávka bola dobrá," pokračoval.

V nasledujúcom zápase vyzve práve Bingtaa. "Je na tom najlepšie z mladých Číňanov. Nebojí sa ma. Budem to mať ťažké," uzavrel Maguire.

V hre je ešte O'Sullivan aj obhajca

V hre ostal ešte fenomenálny Ronnie O'Sullivan, ktorému v úvodnom kole čelila desiatka rebríčka Ding Junghui. Číňan v dueli vyhrával 3:0 aj 5:3, ale nakoniec s Angličanom prehral 5:6.

O'Sullivan je po vypadnutí favoritov práve najväčším kandidátom na zisk titulu. Aktuálny majster sveta ovládol Masters až sedemkrát, naposledy sa tešil v roku 2017.

V prvom kole uspel aj obhajca Stuart Bingham, jeho celkový triumf by bol však pomerne prekvapivý, keďže v poslednom období sa mu príliš nedarí.

Zaujímavosťou je, že ďalší legendárny hráč - Stephen Hendry - už oznámil dátum návratu do profesionálneho okruhu, na ktorom hral naposledy v roku 2012.

Predstaví sa v stredu 20. januára v G-skupine v rámci nového podujatia WST Pro Series. Jeho súpermi budú Gary Wilson, Lu Ning, Martin O'Donnell, Liam Highfield, Jamie O'Neill, Zhao Jianbo a Rory McLeod.

Masters - 1. kolo

Stuart Bingham (14-Ang.) - Thepchaiya Un-Nooh (16.-Thaj.) 6:4

Shaun Murphy (7.-Ang.) - Mark Williams (15-Wal.) 6:4

Mark Selby (4.-Ang.) - Stephen Maguire (8.-Škót.) 3:6

Neil Robertson (2.-Aus.) - Yan Bingtao (11.-Čína) 5:6

Joe Perry (19.-Ang.) - David Gilbert (13.-Ang.) 2:6

Kyren Wilson (5.-Ang.) - Gary Wilson (20.-Ang.) 6:2

John Higgins (6.-AŠkót. - Mark Allen (10.-S. Ír.) 6:5

Ronnie O'Sullivan (3.-Ang.) - Ding Junhui (9-Čína) 6:5

Jerguš Radačovský Prvé novinárske skúsenosti so športom získal v Denníku N a následne v denníku SME, kde prišiel v decembri 2018. Venoval sa aj regionálnej žurnalistike. Obľubuje rôzne športy od futbalu cez florbal až po snooker či petang.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články