Utorok, 19. októbra, 2021Meniny má Kristián

Smer v Trenčíne odmietol vládny projekt štadióna

V Trenčíne nebudú rekonštruovať štadión. (Autor: TASR/AP)
SITA|23. sep 2014 o 13:49

Rybníček vidí podraz. Poslanci bez zdôvodnenia neschválili výpožičku pozemkov.

TRENČÍN. Trenčianski mestskí poslanci odmietli nový futbalový štadión, ktorý mali postaviť z dotácie vlády a financií od súkromného investora.

Nefinančným vkladom mesta mala byť dlhodobá výpožička pozemkov pod štadiónom, ktorú poslanci na utorkovom zasadnutí mestského zastupiteľstva bez zdôvodnenia neschválili.

Rybníček: Futbal je ohrozený

“Ide o ohrozenie futbalu v Trenčíne. Mantra o nekomunikácii zo strany poslancov je len hlúpa obštrukcia. Rozvoj futbalu nechcú. Nevzniesli jedinú pripomienku, iba dali jasne najavo, a to som pochopil, že poslanci za Smer nový štadión v Trenčíne nechcú."

"Odmietnuť vlastný projekt vlády nie je o zdravom rozume, ale o osobných invektívach,” komentoval rozhodnutie primátor Trenčína Richard Rybníček, podľa ktorého na dotáciu od štátu čaká ďalších štrnásť miest a mesto o ne môže definitívne prísť.

Na podporu futbalovej infraštruktúry sa rozhodla vynaložiť vláda 45 miliónov eur, na rekonštrukciu štadióna v Trenčíne pridelil sumu 2,4 milióna eur.

Futbalový klub AS Trenčín s väčšinovým holandským vlastníkom následne na rekonštrukciu zabezpečil 3,9 milióna eur zo súkromných zdrojov.

Trenčianska samospráva nemá finančné prostriedky, aby naplnila podmienky vlády na poskytnutie príspevku, v zmluve navrhovala vložiť do projektu pozemky na 40 rokov.

Zároveň deklarovala najbližších desať rokov podporovať mládež sumou 200-tisíc eur ročne. Mesto je desaťpercentný akcionár klubu.

Ani nediskutovali

Že projekt neprešiel, zapríčinili najmä poslanci Smeru, ktorí sa zdržali hlasovania, jediný proti zmluve bol Róbert Lifka, ktorý sa do mestského zastupiteľstva dostal za Paliho kapurkovú, veselú politickú stranu.

Líder poslaneckej kandidátky Smeru do nadchádzajúcich novembrových volieb a prednosta v Dubnici nad Váhom Pavol Kubečka po zasadnutí pre médiá uviedol, že poslanci nemali dostatok času na vyhodnotenie zmluvy s klubom a mali k nej výhrady.

Zároveň sa sťažoval na nedostatočnú komunikáciu zo strany klubu.

Rybníček hovorí, že poslanci podrazili nielen Trenčanov, ale aj vládu, ktorá sa rozhodla vyčleniť prostriedky na rekonštrukciu štadiónov.

“Zbabelo, ani nediskutovali. Vysvetlil som im, že ponesú politickú zodpovednosť. Obávam sa, že investor odíde a vyše šesť miliónov eur len tak neleží na zemi. Ale možno to bol aj záujem, aby sa futbal presťahoval, napríklad do Dubnice nad Váhom,” dodal Rybníček.

Mal spĺňať kritériá UEFA

Nezávislý poslanec Ján Kanaba obvinil Smer z toho, že ide o osobnú pomstu členov Smeru primátorovi, keďže generálnym manažérom futbalového klubu je Rybníčkov brat.

“Nenávisť poslanca Kubečku voči primátorovi je proti záujmom občanov mesta a na ich škodu.”

“Pol roka komunikujeme a riešime zmluvu s mestom. Nielen, aby sme zbúrali tribúny, ale aby sme vedeli, ako postavíme nový stánok. Ide o rozumný projekt, ale zároveň je to strategická záležitosť pre ďalší posun futbalu v Trenčíne,” povedal ešte pred hlasovaním poslancov generálny manažér klubu Róbert Rybníček. Verí, že projekt ešte nie je stratený.

“Za šesť rokov sa nám podarilo dostať AS Trenčín na európsku futbalovú mapu. Hráme o špicu v domácej lige. Verím, že mestskí poslanci zrealizujú tento pre Trenčín historický zlom,” komentoval aktuálny stav väčšinový majiteľ klubu Tschen La Ling.

Futbalový štadión by podľa predloženého projektu vyhovoval kritériám UEFA pre zápasy základných skupín Európskej ligy, Ligy majstrov ako aj kvalifikačných zápasov národných mužstiev.

Po skončení prvej fázy výstavby za 6,3 milióna eur by bola kapacita štadióna približne 8 000 divákov.

V prípade ukončenia druhej fázy výstavby a dobudovania aj druhej hlavnej tribúny na mieste dnešnej krytej by bola konečná kapacita štadióna 10 500 divákov.

Súvisiace články