Slovákov trápi covid-19 aj po presune do Košíc. Hrozia kontumácie?

Tréneri slovenskej hádzanárskej reprezentácie - vpravo hlavný Peter Kukučka, vedľa neho asistent Radoslav Antl. (Autor: TASR)
Daniel Dedina|12. jan 2022 o 06:00

Diváci napokon nepotrebujú test.

KOŠICE. Hrozba menom covid-19 straší momentálne športovcov viac než najkvalitnejší súperi. V živej pamäti je nedávne zrušenie majstrovstiev sveta v hokeji hráčov do 20 rokov počas rozbehnutého turnaja.

V strehu sú aj účastníci majstrovstiev Európy v hádzanej, ktoré odštartujú vo štvrtok 13. januára. Ich dejiskami budú aj Bratislava a Košice, kde svoje zápasy v základnej skupine odohrá slovenská reprezentácia.

V záverečnej príprave pred šampionátom mal pozitívny výsledok testu jeden zo slovenských hráčov. Výsledkom bolo zrušenie dvojzápasovej záverečnej previerky proti Rakúsku.

Problémy neobišli slovenskú výpravu ani po presune do Košíc.

Skrátená doba karantény

Pravidelné testovanie odhalilo ďalší pozitívny prípad. Podľa informácií Sportnetu ide o asistenta reprezentačného trénera Radoslava Antla.

Nasvedčuje tomu aj skutočnosť, že niekdajší vynikajúci krídelník sa v utorok večer nezúčastnil na úvodnom tréningu v košickej Steel aréne.

„Jeden z členov realizačného tímu bol pozitívne testovaný na Covid-19. Posledné dni bol v izolácii, vzhľadom na podozrenie z ochorenia. Nestretol sa s nikým z realizačného tímu ani s hráčmi,“ skonštatovala pre Sportnet Nina Šurinová, marketingová manažérka Slovenského zväzu hádzanej.

Uviedla, že postupujú podľa platného hygienického konceptu Európskej hádzanárskej federácie pre EURO 2022 a platných vyhlášok.

„Tím pokračuje ďalej v príprave a neohrozuje to jeho účasť v prvom zápase proti Nórsku,“ zdôraznila Šurinová.

Dobu karantény pre hráčov skrátila EHF zo štrnástich na päť dní. Podľa RTVS chce týmto krokom udržať úroveň turnaja a jeho regulárnosť. Potrebné sú zároveň dva negatívne PCR testy.

„Podrobnosti o prípadných kontumáciách budú známe v najbližších hodinách,“ doplnila televízia vo svojom spravodajstve.

Diváci test nepotrebujú

Žiadny ďalší pozitívny prípad podľa zväzových predstaviteľov v slovenskom tíme aktuálne neevidujú. Testovanie do začiatku šampionátu sa deje na dennej báze. Následne bude na programe každý nezápasový deň.

Slovenskí hádzanári postupne nastúpia na stretnutia proti Nórsku (13.1.), Litve (15.1.) a Rusku (17.1.). Do ďalšej fázy turnaja postúpia najlepšie dva tímy z každej skupiny.

Slovenskí hádzanári si v utorok prvýkrát zatrénovali v košickej Steel aréne. (Autor: Peter Jesenský)

„Hráčov a členov realizačného tímu intenzívne sledujeme. V prípade najmenšieho podozrenia je daná osoba umiestnená v karanténnej izbe a okamžite testovaná,“ doplnila Šurinová.

Počas stretnutí v slovenskej časti turnaja sa kapacita štadiónov môže naplniť maximálne na 25 percent.

Diváci musia spĺňať podmienku OP, to znamená byť plne očkovaní alebo po prekonaní Covidu, nie viac ako 180 dní. Nutnosť negatívneho testu nie je potrebná.

Daniel Dedina
Daniel Dedina sa venuje širokej škále športov, najčastejšie píše o slovenskom a svetovom futbale. V roku 2019 reportérsky pôsobil na majstrovstách sveta v hokeji i hokejbale, informoval o dianí na štyroch Medzinárodných maratónoch mieru.

Súvisiace články