Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Sahajda dosiahol traťový rekord. Spokojný však nebol

(Autor: Danica Božová)
Danica Božová|Publikované 2. apr 2019 o 17:38

Východoslovenská veľká cena vytrvalcov pokračovala v Strážskom.

STRÁŽSKE. V cieli 14. ročníka cestného behu Laborecká desiatka privítali organizátori pod vedením bývalého slovenského reprezentanta v atletike Vladislava Lipovského 309 pretekárov.

Minuloročný účastnícky rekord bol tak prekonaný o 61 štartujúcich.

Na rozdiel od predchádzajúcich ročníkov chýbali zahraniční bežci.

Podujatiu prischol tento rok punc slovenského šampionátu v cestnom behu na 10 km.

Konkurencia tak bola obrovská.

Víťazovi sa bežalo ťažko

S 10 km dlhou traťou si najlepšie poradil 29-ročný Košičan v drese BMSC Bratislava Tibor Sahajda, ktorý k vlaňajšiemu titulu slovenského šampióna pridal ďalší.

A ako bonus i nový traťový rekord - 31:16,3 min.

Vyzeralo to tak, že sa mu beží ľahko.

Zverenec trénujúci pod taktovkou Vladislava Molčana to však po dobehnutí vyvrátil.

„Nebolo to v pohode, bežalo sa mi dosť ťažko. Prvá polovica trate bola dobrá, ale druhá päťka nie. Musel som zvoľniť a dobehnúť iba tak, aby som vyhral,“ uviedol Sahajda.

O dôvodoch nepohody sa vyjadril: „Sú rôzne faktory. Možno niečo v tréningovom procese, možno teplo na trati. Na to sa však netreba vyhovárať. Prvenstvo ma teší, ale na tom stavať nemôžem. S výkonom spokojný nie som.“

Urban: Dôležité bolo neprepáliť začiatok

Druhú priečku vybojoval o päť rokov starší bežec, Jozef Urban v drese TJ Obalservis Košice, ktorý tak bol najlepším pretekárom z východoslovenského klubu.

Na jeho výkon na trati sa bol pozrieť i jeho nový kouč Gabriel Valiska, lekár - ortopéd pracujúci v Michalovciach.

„Od štartu až po cieľ som bežal sám. Dôležité bolo neprepáliť začiatok, pretože trať bola ťažká a bolo dosť teplo. Bežal som si svoje preteky svojím tempom a bola z toho druhá priečka. V cieli som na víťaza stratil približne 57 sekúnd. Ušla sa mi strieborná medaila v súťaži jednotlivcov a v súťaži družstiev zlatá, takže som spokojný,“ spresnil Urban.

Bronz v celkovom poradí bral 22-ročný Michal Mojžiš z ŠK Dukla Banská Bystrica.

V súťaži družstiev slovenský titul získali muži TJ Obalservis Košice (Urban, Szabo, Sopko) a ženy Lučatína (Šimonová, Valová, Roháčová).

Ženám kraľovala Valová

V konkurencii 74 žien hrala prvé husle 28-ročná Silvia Valová reprezentujúca Zdravie v pohybe Lučatín (okres Banská Bystrica), pre ktorú to bol premiérový titul v bežeckej kariére.

So stratou jednej minúty za víťazkou dobehla do cieľa 18-ročná Elena Dušková z Interu SC Bratislava, ktorá sa zároveň stala najlepšou juniorkou.

Na stupeň víťazov u žien sa tak postavili celkovo tretia 25-ročná Ivana Kuriačková z ŠK Atóm Levice (zároveň druhá v kategórii žien) a celkovo štvrtá 22-ročná Timea Mihoková v drese Bežeckého klubu Poprad (zároveň tretia v kategórii žien), ktorá sa tak stala najlepšou východniarkou.

Najlepší veteráni

Organizátori v rámci slovenského šampionátu ocenili i najlepších veteránov a veteránky od 35 rokov.

Na rozdiel od väčšiny podujatí, na tejto majstrovskej súťaži všetci boli hodnotení spoločne, pričom ich dosiahnuté časy boli prepočítané podľa vekového koeficientu.

Titul veteránskeho šampióna u mužov získal 42-ročný Jozef Dubašák z AK Steeple Poprad.

Striebro vybojoval bývalý československý reprezentant, dvojnásobný majster Československa v maratóne, 68-ročný Pavol Madár z TJ Obalservis Košice. Bronzom organizátori ovenčili 43-ročného Tomáša Kamasa zo Spišskej Novej Vsi.

Titul veteránskej majsterky Slovenska si do Lučatína odniesla 42-ročná Radka Roháčová.

Spoločnosť na stupni víťazov jej robili strieborná 56-ročná Danica Božová (Bežecký klub Poprad) a bronzová 45-ročná Erika Ondrijová (MTC Vyšná Šebastová).

Autor: Danica Božová

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.