Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Zuzula sa teší, niektorí nesúhlasia. Aké sú reakcie na koniec SLA?

Timotej Zuzula - archívna fotografia (Autor: TASR)
TASR|Publikované 1. dec 2020 o 15:45

Robila len antiprogram reprezentácii, tvrdí Zuzula o asociácii.

BRATISLAVA. Reakcie na situáciu ohľadom konca Slovenskej lyžiarskej asociácie (SLA), ktorej Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky odobralo štatút národného športového zväzu, sa rôznia.

V utorok 1. decembra ukončilo v SLA členstvo 46 športových klubov, vrátane tímu Petry Vlhovej. Ako alternatívu si založili občianske združenie Zväz slovenského lyžovania.

Zuzula: SLA devastovala lyžovanie

Timotej Zuzula, otec a tréner bývalej lyžiarskej reprezentantky a priekopníčky elitných výsledkov vo Svetovom pohári Veroniky Zuzulovej, neskrýval nadšenie.

"Trvalo to dosť dlho. Nepamätám si už, kedy sme na to prvýkrát upozorňovali, bol som asi sám. Bolo načase, trvalo to 15 rokov. Veronika na to najhoršie doplatila, nemohla štartovať, neprihlásili ju na dvoje pretekov. Napriek tomu sa stále nič nedialo.

Priznám sa, som z toho prekvapený, nevedel som, čo sa deje, čo to naštartovalo. Zo SLA som odišiel pred dvoma rokmi, celý život lyžujem, viem, ako by malo lyžovanie vyzerať. Nechcel som byť v organizácii, ktorá devastuje lyžovanie na Slovensku.

V demokracii sa musí menšina prispôsobiť väčšine. Lenže v športe sú reprezentanti, ktorí predstavujú kvalitu, menšinou a tá bude vždy prehlasovaná väčšinou, kvantitou. Ak sa vagabundi, ktorých je kvantita, dohodnú, tak menšinu vždy prehlasujú. Budú tých najlepších devastovať a držať pod krkom, ako budú chcieť a ešte si k tomu upravia zákony.

Tento štát dosiaľ neriešil, že by tu mal byť záujem o reprezentáciu, skrátka iba kŕmil peniazmi organizáciu, ktorá robila antiprogram proti reprezentácii Slovenska. Konečne to ľuďom došlo, asi ich niekto osvietil, na to potrebovali dosť veľa rokov, aby pochopili, o čo tu ide. Je to hanba všetkých tých, ktorí riadili šport na Slovensku," reagoval Zuzula.

Hliničan: Len aby neovládol asociáciu jeden úsek

Iný názor na situáciu má predseda úseku snoubordingu SLA Marek Hliničan.

"Sme rozčarovaní, sklamaní a smutní z tohto rozhodnutia. Veci v snoubordingu boli zo strany SLA nasmerované dobre, máme veľa mladých talentov, s ktorými pracujeme a ktorí sa javia, že by v budúcnosti mohli robiť dobré výsledky. Obávam sa, aby jeden úsek neovládol celú SLA, ako tomu bolo v minulosti.

Nerozumiem tomuto kroku, podľa mňa to nie je logické rozhodnutie. Ide sa rušiť celá SLA, v ktorej je zastrešených sedem športov. Na Slovensku je možné všetko, aj keď pravda je niekde inde. Nemôžeme však byť ovládaní jedným športom. Nepáči sa mi to a nemám z toho vôbec dobrý pocit," okomentoval situáciu Hliničan.

Malák: Je to boj o moc

K aktuálnej situácii sa vyjadril predseda bežeckého úseku SLA Michal Malák.

"Na sústredení v Davose nemáme momentálne veľa informácií, ani nikto s nami túto vec nekonzultoval. Nie je mi však jasné, na základe čoho by mali SLA odobrať štatút, keďže sa nezistili žiadne porušenia pravidiel a všetky kontroly i trestné oznámenia dopadli v prospech SLA.

Máme tu právny štát a Zákon o športe a odoberať štatút na základe toho, že niekto sa rozhodne odísť z SLA, sa mi zdá zvláštne. Je otázne, či štatút národného športového zväzu bude odobratý zákonne. Vnímam to ako veľmi nešťastné riešenie, s nami ako zástupcami bežeckého lyžovanie to nikto neriešil a neviem, či vôbec niekto aj počúva iné športy ako iba zjazdové lyžovanie.

Z môjho pohľadu je to boj o moc. O takýchto veciach musí rozhodovať konferencia SLA a niektorí asi nerešpektujú jej výsledky. Niekto tu chce šmahom ruky zrušiť prácu, ktorá sa tu niekoľko rokov postupne tvorila a posúvala lyžovanie dopredu. Zjavne sa to niektorým jednotlivcom nepáči a robia obštrukcie a toto vidím ako obštrukciu v snahe zlikvidovať SLA a dostať moc od iných rúk.

My ako bežecký úsek stojíme za vedením SLA. Vnímali sme rozpory vždy iba v rámci úseku alpských lyžiarov. Zjazdári chcú zmenu a asi sami rozhodovať o všetkom, preto by možno bolo ideálne riešenie pre všetkých, keby dostali šancu vytvoriť si samostatný zväz. Pretože likvidovať SLA a brať jej štatút národného športového zväzu bez nejakého prešľapu alebo pochybenia, je v právnom a demokratickom štáte dosť netradičné.

Zdá sa mi divné, že niekto chce rozhodnúť o nás bez nás. Som z týchto informácií rozčarovaný," povedal Malák.

Autor: TASR

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.