Pondelok, 18. január, 2021Meniny má Bohdana

Vlhová a ďalší opustili Slovenskú lyžiarsku asociáciu, tá tvrdí, že klamú

Petra Vlhová. (Autor: SITA/AP - Jussi Nukari)
Boris Vanya, Marián Szűcs, Juraj Berzedi, SITA|Publikované 1. dec 2020 o 10:48

Členstvo ukončilo 46 športových klubov.

BRATISLAVA. Petra Vlhová a ďalší lyžiari vystúpili zo Slovenskej lyžiarskej asociácie (SLA). Reagovali tak na dlhodobé neriešenie problémov.

„Členstvo ukončuje nadpolovičná väčšina zjazdárskych klubov, ktorá predstavuje takmer štyridsať percent členskej základne SLA,“ povedala na brífingu Jana Palovičová, delegátka zodpovedná za vedenie alpského úseku SLA.

Kompetentným štátnym inštitúciám vyčíta dlhodobý nezáujem a neschopnosť riešiť problémy v lyžiarskej asociácii. Preto z nej nespokojní členovia vystupujú.

„K tomuto ťažkému kroku sme sa odhodlali preto, že nevidíme žiadny relevantný záujem štátnych orgánov okrem dlhoročných výhovoriek, že si musíme aj tak pomôcť sami,“ naznačila Palovičová na brífingu pred parlamentom.

„Verte, že sme za posledných desať rokov vyčerpali asi päťkrát dookola všetko možné aj nemožné. My sme ten šport, ktorý má štát chrániť, pomáhať mu a podporovať ho,“ doplnila.

Sťažujú sa na Mersicha

Členstvo ukončilo dohromady 46 športových klubov, ktoré v sebe združujú 1317 členov, rovnako aj piati zo šiestich členov predsedníctva alpských disciplín.

Ku kritikom súčasného vedenia SLA patrí aj otec Petry Vlhovej.

Kto je Marino Mersich

Taliansky podnikateľ žijúci na Slovensku sa v roku 2010 stal podpredsedom a o tri roky neskôr 2013 predsedom úseku alspkých disciplín (ÚAD) Slovenskej lyžiarskej asociácie.

Vtedajšia šéfka SLA Janka Gantnerová si jeho pôsobenie pochvaľovala. Verila, že jeho skúsenosti z oblasti finančníctva asociácii pomôžu. Už vtedy sa však medzi ním a elitnými pretekármi objavili rozpory.

Keď v roku 2014 predsedníctvo vyslovilo Gantnerovej nedôveru a vo funkcii skončila, tvrdila, že Mersich na jej odstavení v zákulisí systematicky pracoval.

V apríli 2015 došlo k zjazdárskom hnutí k prevratu a Taliana vystriedal vo funkcii šéfa ÚAD Michal Rajčan. Mersich sa však na základe uznesenia predsedníctva SLA do funkcie načas vrátil a Rajčana v nej potvrdil až súd.

Talian vtedy tvrdil, že s lyžiarskou asociáciou nadobro skončil. Od mája 2016 však už opäť sedí v predsedníctve SLA, tentoraz ako zástupca severskej kombinácie.

„Bol som na ministerstve a hovoril, že nie je možné, že pätnásť rokov ten istý človek robí problémy. Nepomôže žiadna rekonštrukcia, treba ich zrušiť a zlikvidovať. Veď koľko firiem skrachuje aj v privátnom sektore. Aspoň môže vzniknúť niečo nové, lepšie a odolnejšie,“ povedal Vlha pre SME.

Viacero zástupcov prevažne alpského lyžovania vrátane rodičov a členov tímu Petry Vlhovej či bývalej zjazdárky Veroniky Velezovej Zuzulovej je dlhodobo v konflikte so súčasným vedením SLA, najmä a aktuálnym viceprezidentom Marinom Mersichom.

Ako alternatívu k SLA si založili občianske združenie Zväz slovenského lyžovania.

"Prestúpili sme do druhého združenia - Zväzu slovenského lyžovania," potvrdil Vlha.

Aj Palovičová označila za človeka zodpovedného za súčasnú situáciu práve Mersicha.

„Mohla by som hriechy jeho a vedenia SLA vyratúvať hodiny. To tu už bolo a nikam to za tie roky aj tak neviedlo,“ uviedla Palovičová.

Podľa nej Mersich vyštval z SLA jej predchádzajúcich šéfov Františka Repku aj Janu Gantnerovú.

SLA už nemá štatút národného zväzu

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky už odobralo Slovenskej lyžiarskej asociácii štatút národného športového zväzu.

Slovenské lyžovanie bude po dohode s Medzinárodnou lyžiarskou federáciou dočasne patriť pod správu Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV).

A to až dovtedy, kým sa nevymenuje nový národný športový zväz, ktorý by
reprezentoval záujmy lyžiarov na Slovensku.

„Ak by orgány kontroly v športe fungovali tak, ako by mali a hrubo nezanedbávali svoju prácu a povinnosti, nemuselo by dochádzať k toľkým podnetom, či nezodpovedaným otáznikom,“ napísal vládny splnomocnenec pre šport Karol Kučera na svojom facebookovom profile.

„V SLA to už zašlo tak ďaleko, že takmer celé lyžiarske hnutie je rozhodnuté opustiť svoju národnú lyžiarsku asociáciu a prestúpiť do nového Zväzu slovenského lyžovania,“ pokračoval.

„Sú to zástupcovia jednotlivých lyžiarskych disciplín, lyžiarske kluby so svojou základňou a aj reprezentanti na čele s Petrou Vlhovou. Aj preto sa vlak nakoniec pohol a Ministerstvo školstva odoberá SLA štatút národného športového zväzu,“ doplnil Kučera.

Záštita SOŠV by sa mala týkať nielen alpského, ale aj ďalších úsekov a ich reprezentantov, sezóna sa rozbehla aj u bežcov, akrobatov, snoubordistov či v severskej kombinácii, SLA združuje aj skoky a lyžovanie na tráve.

Marino Mersich sa po oznámení, že ministerstvo školstva už odobralo SLA štatút národného športového zväzu, tváril prekvapene.

„Neviem o tom, nemám žiadne takéto informácie. Nečítam médiá, nemám na to čas a nesledujem, čo sa deje každú minútu. Ak je to tak, určite sa k tomu vyjadríme,“ povedal do telefónu.

Šéf SLA: Nespokojní členovia zavádzajú

Vedenie Slovenskej lyžiarskej asociácie zaslalo médiám toto stanovisko:

Tvrdenia p. Palovičovej za nezakladajú na pravde. Zo SLA k dnešnému dňu požiadalo o vystúpenie len 46 členov (klubov), čo je 1,06% všetkých členov SLA. Pritom mnoho členov z týchto klubov o vystúpení zo SLA nič nevie a nesúhlasím s týmto tvrdením a dnes zahrnuli sekretariát otázkami, ako je to vôbec možné.

Zároveň uvádzame, že v poslednom období sa do radov SLA prihlásilo 10 nových klubov. Kluby, ktoré požiadali o vystúpenie zo SLA budú musieť vrátiť alikvotnú finančnú čiastku z príspevku, ktorý im bol SLA na celý rok 2020 poskytnutý, ako aj všetok majetok, ktorý majú zapožičaný zo SLA. Čiže vyjadrenia p. Palovičovej, že 1371 členov vystúpilo zo SLA sa nezakladá na pravde, aj ona samotná je stále riadnou členkou SLA ako aj poverená riadením úseku alpských disciplín!

P. Palovičová hrubým spôsobom zneužila svoj mandát zastupujúeho predsedu úseku alpských disciplín, ako dôveru drvivej väčšiny členov SLA. Zo siedmych úsekov (športových disciplín) sa šesť úsekov okrem odvetvia alpských disciplín dištancuje od mediálnych vyjadrení p. Palovičovej a sú znepokojení týmto jej mediálnym zavádzaním, ktoré vážne poškodilo a poškodzuje dobré meno SLA a vážne ohrozujem fungovanie vrcholových reprezentantov, ako aj všetkých ostatných športovcov na domácej a medzinárodnej športovej scéne.

Týmto vnáša neistotu a chaos medzi všetkých členov SLA. Všetkých športovcov ubezpečujem, že som podnikol všetky kroky, aby ich športová činnosť na domácej a medzinárodnej scéne nebolanijako obmedzená. SLA je jediným riadnym členom FIS a jediným športovým zväzom, ktorý zastrešuje všetkých 7 lyžiarskych disciplín (vrátane zjazdového lyžovania).

Zrušenie členstva SLA vo FIS na základe dnešných vyjadrení p. Palovičovej, alebo iných osôb na základe medzinárodných právnych noriem a dohôd nie je možné. Reprezentantka Petra Vlhová je naďalej riadnou členkou SLA, ktoré ako jediný partner FIS jej zabezpečuje možnosť štartovania na Svetovom pohári a iných medzinárodných podujatiach.

Ivan Ivanič, prezident SLA

Boris Vanya je šéfredaktorom Sportnet.sk. V rokoch 1995 až 2014 pôsobil v denníku Pravda, potom rok v denníku Šport a od roku 2015 v denníku SME. Olympijskú atmosféru zažil v Turíne, Pekingu, Londýne a Soči, ako reportér sa zúčastnil aj na MS v hokeji 2005, 2007 a 2011, na Svetovom pohári v hokeji 2004 a na niekoľkých MS v rýchlostnej kanoistike.
Juraj Berzedi píše o futbale, ktorý dlhé roky hrával, hokeji, lyžovaní, atletike a vodnom slalome. Ako reportér sa zúčastnil na EURO 2016 vo futbale, aj na zimných olympijských hrách v Pjongčangu 2018. Reportérsky zachytil dianie na troch majstrovstvách sveta v hokeji (2017, 2018, 2019), pravidelne cestuje na Svetové poháre v alpskom lyžovaní a bol aj na dvoch svetových šampionátoch (2017, 2019).
Ďalší autori: Marián Szűcs, SITA

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.