Utorok, 19. októbra, 2021Meniny má Kristián

Phelps porazený. Prekvapenie zo Singapuru zaskočilo všetkých favoritov

Singapurčan Joseph Schooling oslavuje zlatú olympijskú medailu. Je prvým kto dokázal v Riu obrať o zlato Michaela Phelpsa. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|13. aug 2016 o 06:23

Americký plavec Michael Phelps svoju poslednú individuálnu disciplínu v Riu nevyhral. Zlato a olympijský rekord na 100 motýlik putuje premiérovo do Singapúru zásluhou Josepha Schoolinga. Som úplne mimo. Je to bláznivé, povedal po víťazstve Schooling.

RIO DE JANEIRO. Americký plavec Michael Phelps nepridá do svojej zbierky piatu zlatú olympijskú medailu z Ria. Vo finále na 100 m motýlik skončil na druhej pozícii so stratou 75 stotín sekundy na víťaza Josepha Schoolinga zo Singapuru, ktorý triumfoval v olympijskom rekorde 50,39.

Phelps sa podelil o striebro s majstrom sveta Chadom le Closom z Juhoafrickej republiky a Maďarom Lászlom Csehom, ktorí dosiahli navlas rovnaký čas - 51,14.

"Ani neviem, či som niekedy zažil delenie medzi dvoch ľudí. Trojnásobné je už poriadne divoké," komentoval nezvyčajnú situáciu hviezdny Phelps, ktorý tesne prišiel o štvrté olympijské zlato z jednej disciplíny za sebou.

Phelps porazený - tri druhé miesta: fotogaléria

13.8.2016

Nemôžem sa sťažovať

Obrovskú radosť mal 21-ročný Schooling, ktorý získal pre Singapur prvé plavecké zlato na OH.

"Som úplne mimo. Neviem, či sa to skutočne stalo, je to skrátka bláznivé," rozplýval sa šťastný víťaz, ktorý po triumfe neveriacky krútil hlavou.

"Naozaj som to ešte nespracoval. Ospravedlňujem sa, ak teraz nevyzerám, že by ma ovládali veľké emócie, ale naozaj neviem, čomu mám veriť - či som to už skutočne odplával, alebo sa stále ešte len pripravujem preteky," skonštatoval 21-ročný Ázijčan.

"Phelps sa zapíše do dejín ako najväčší športovec všetkých čias. Som poctený a nadšený, že som mohol prežiť tieto okamihy a mal tú česť pretekať sa s Michaelom, Chadom a všetkými tými chlapcami."

Nečakaný víťaz. O posledné zlato obral Michaela Phelpsa Singapúrčan Schooling. (Autor: TASR/AP)

Celková olympijská bilancia Michaela Phelpsa napriek tomu vyráža dych - v zbierke má 22 zlatých medailí a celkovo 27 cenných kovov z OH (22-3-2).

Najúspešnejší olympijský športovec všetkých čias svoju kvalitu potvrdil, keď po prvej päťdesiatke zaostával, na obrátke bol až šiesty, ale vytrvalými tempami dokázal stratu stiahnuť a dohmatol nakoniec druhý.

"Joe bol dnes náročný súper. Klobúk dolu pred jeho výkonom, šiel výborne. A remízový dohmat troch je celkom 'divočina'. Síce dosť zvláštny, ale slušný spôsob zakončenia mojich posledných individuálnych pretekov v kariére. Nemôžem si sťažovať." dodal Phelps pre agentúru AP.

Michael Phelps v Riu našiel premožiteľa. Na 100 m. motýlik ho porazil Singapúrčan Joseph Schooling. (Autor: TASR/AP)

Rekordér

Fenomenálny Američan sa rozlúči sobotňajším štartom v polohových pretekoch na 4x100 m.

Phelps už v noci na piatok získal trinástu individuálnu zlatú medailu na olympijských hrách, vďaka čomu prekonal "bradatý" rekord tisícročia viažúci sa s menom Leonidasa z Rodosu.

Legendárny antický olympijský hrdina, pred naším letopočtom univerzálny atlét, získal pri štyroch olympijských účastiach (164-152 pred n.l.) celkovo tucet medailí. Phelps je ozdobou nielen svojej éry, ale aj celej histórie. V roku 2008 získal osem zlatých medailí a prekonal tak famózny rekord svojho krajana Marka Spitza z roku 1972.

Michael Phelps je pri výpočte úspechov najlepším plavcom všetkých čias. (Autor: TASR/Ap)

Pre "Žraloka z Baltimore" je Rio 2016 piatou olympiádou, čo sa zatiaľ nepodarilo žiadnemu americkému plavcovi. V olympijskom bazéne štartoval Phelps prvýkrát v Sydney 2000, keď mal iba pätnásť rokov.

Medailu síce nevybojoval, zato však získal ostrohy do budúcej kariéry, ktorú pretkávajú rekordné zápisy.

Výsledky:

1. Joseph Schooling (Sing.) 50,39 s,
2. László Cseh (Maď.), Michael Phelps (USA) a Chad le Clos (JAR) všetci +0,75 s,
5. Ču-chao Li (Čína) +0,93,
6. Mehdy Metella (Fr.) +1,19,
7. Tom Shields (USA) +1,34,
8. Alexander Sadovnikov (Rus.) +1,45

Súvisiace články