Situáciu v Lenzerheide komplikuje množstvo čerstvého snehu.
Situáciu v Lenzerheide komplikuje množstvo čerstvého snehu. (Autor: TASR/AP)
Marián Szűcs|16. mar 2021 o 11:30

Stredajšie preteky sú ohrozené.

LENZERHEIDE. Organizátori museli zrušiť aj druhý tréning pred zjazdom žien i mužov, ktoré sú naplánované na stredu v rámci finále Svetového pohára v lyžovaní v Lenzerheide.

Na trať sa tak nedostala ani slovenská lyžiarka Petra Vlhová, ktorá mala tréning absolvovať s číslom 20.

Dôvodom je množstvo čerstvého snehu na súťažnom kopci. V Lenzerheide navyše prakticky neustále sneží a usporiadatelia tak ani nemajú priestor svah upraviť.

Preteky nemôžu presunúť

Tréningy presunuli na stredu ráno. Mali by sa odjazdiť tesne pred samotnými pretekmi. Muži majú podľa pôvodného plánu súťažiť od 9.30, ženy od 11.00, ale je možné, že sa tieto časy upravia.

Pre podujatie to znamená vážne komplikácie. Podľa pravidiel sa totiž zjazd nemôže uskutočniť, ak predtým lyžiari nemohli na súťažnom kopci absolvovať aspoň jeden tréning.

V rámci finále Svetového pohára tiež podľa pravidiel nie je možné presúvanie pretekov na iný deň. Ak sa nemôžu odjazdiť v stanovenom termíne, zrušia ich bez náhrady.

Absolvovať tréning zjazdu v stredu ráno a vzápätí aj preteky je teda posledná možnosť.

„Nemajú žiadny priestor na nahradenie tých pretekov. Keď sa to neurobí v stredu, tak sa to neurobí vôbec,“ vysvetľuje pre Sportnet bývalá lyžiarka Jana Gantnerová mladšia.

Dobrá správa pre Vlhovú

Nie sú to jediné problémy organizátorov. Pre neustále sneženie je ohrozený aj superobrovský slalom, ktorý sa má ísť vo štvrtok.

Zjazd je v akútnom nebezpečenstve, pretože v stredu by malo v Lenzerheide snežiť celý deň. A ani vyhliadky pre super-G nie sú veľmi dobré,“ píše švajčiarsky portál Blick.ch.

Vlhová bojuje o zisk veľkého krištáľového glóbusu pre celkovú víťazku Svetového pohára.

Momentálne je na čele priebežného poradia a pred jedinou reálnou rivalkou Larou Gutovou-Behramiovou má náskok 96 bodov.

Prípadné zrušenie zjazdu a super-G by bolo dobrou správou pre Liptáčku.

Gutová-Behramiová je totiž špecialistkou na rýchlostné disciplíny a prišla by o šancu výrazne skresať Vlhovej náskok.

V rámci finále Svetového pohára v Lenzerheide majú lyžiarky na programe ešte slalom (sobota) a obrovský slalom (nedeľa).

Marián Szűcs
Marián Szűcs je zástupcom šéfredaktora a senior editorom Sportnet.sk. Predtým bol vedúcim športového spravodajstva v denníku SME. Ako novinár bol na troch olympiádach a viacerých vrcholných podujatiach v hokeji, lyžovaní či vodnom slalome.