Petra Vlhová.
Petra Vlhová. (Autor: TASR)
Marián Szűcs|13. mar 2021 o 18:00

Sezóna vyvrcholí v Lenzerheide.

BRATISLAVA. Na rade je veľké finále. Lyžiarky čakajú v tejto sezóne už iba posledné štyri individuálne preteky. Všetky v rámci finále Svetového pohára vo švajčiarskom Lenzerheide.

V utorok je na programe tréning zjazdu, ten pondelňajší pre zlé počasie zrušili. Od stredy prídu na rad preteky, jedny v každej disciplíne. Postupne zjazd, super-G, slalom a napokon obrovský slalom.

Petra Vlhová stále bojuje o dva krištáľové glóbusy – o malý za slalom a o veľký za celkový triumf vo Svetovom pohári.

Napínavé finále

V slalome sú okrem Liptáčky v hre ešte Rakúšanka Katharina Liensbergerová a Američanka Mikaela Shiffrinová.

Na čele poradia je Slovenka, na konte má 612 bodov a na zisk glóbusu jej v poslednom slalome sezóny stačí aj druhé miesto.

Program v Lenzerheide

Streda 17. marec: zjazd (11.00)

Štvrtok 18. marec: super-G (9.30)

Piatok 19. marec: tímová súťaž, paralelný obrovský slalom (12.00)

Sobota 20. marec: slalom (prvé kolo 10.30, druhé kolo 13.30)

Nedeľa 21. marec: obrovský slalom (prvé kolo 9.00, druhé kolo 12.00)

Liensbergerová za ňou zaostáva o 22 bodov, Shiffrinová o 37.

O veľký glóbus budú bojovať Vlhová (1352 bodov) a Švajčiarka Lara Gutová-Behramiová (má o 96 bodov menej).

Matematickú šancu má aj jej krajanka Michelle Gisinová, ale jej strata je už príliš veľká (327 bodov, pritom v hre ich je už iba 400).

„Finále bude veľmi napínavé a zaujímavé,“ predpovedá bývalá lyžiarka a expertka RTVS Veronika Velez-Zuzulová.

Preteky len pre najlepších

Finále Svetového pohára je oproti bežným pretekom výnimočné. Počet štartujúcich je totiž obmedzený.

V každej disciplíne môže štartovať len 25 najlepších lyžiarov v danej sezóne. Nie sú žiadni náhradníci, žiadne dodatočné miestenky.

Ak niekto z top 25 nemôže štartovať napríklad pre zranenie, na jeho miesto sa neposunie lyžiar z 26. priečky v hodnotení disciplíny. Jeho miesto skrátka prepadá.

Právo štartu v každej disciplíne v rámci finále Svetového pohára majú automaticky aj lyžiari, ktorí majú v celkovom hodnotení aspoň 500 bodov.

A štartovať môžu ešte aktuálni šampióni zo seniorských i juniorských majstrovstiev sveta v danom roku a disciplíne. A takisto aj olympijskí víťazi v danom roku, to však nie je prípad tejto sezóny, keďže nie je olympijská.

Okrem Vlhovej aj Adam Žampa

Vlhová je v top 25 v hodnotení každej disciplíny – v slalome je prvá, v obrovskom slalome šiesta, v super-G ôsma a v zjazde dvanásta.

Aj keby bola napríklad v hodnotení zjazdu mimo elitnej skupiny, vo finále by v ňom štartovať mohla, lebo komfortne spĺňa podmienku o 500 bodoch.

Svetový pohár

Celkové poradie: 1. Petra Vlhová 1352 bodov, 2. Lara Gutová-Behramiová 1256 bodov, 3. Michelle Gisinová 1025 bodov

Poradie v slalome: 1. Petra Vlhová 612 bodov, 2. Katharina Liensbergerová 590 bodov, 3. Mikaela Shiffrinová 575 bodov.

Trebárs Liensbergerová má v celkovom hodnotení Svetového pohára 763 bodov. Hoci z nich až 590 získala v slalome, v Lenzerheide by mohla štartovať vo všetkých disciplínach vďaka tomu, že celkovo má na konte viac ako 500 bodov.

Okrem Vlhovej bude v Lenzerheide štartovať aj druhý zástupca slovenského lyžovania Adam Žampa, ktorý je v hodnotení obrovského slalomu momentálne na 24. mieste. Keďže má však celkovo na konte iba 106 bodov, v inej disciplíne v Lenzerheide nastúpiť nemôže.

Body získa len prvých pätnásť

Finále Svetového pohára je špecifické aj spôsobom bodovania. Keďže je počet štartujúcich obmedzený, body nezíska prvá tridsiatka, ako to býva v bežných pretekoch Svetového pohára.

Dostane ich iba najlepších pätnásť lyžiarov v cieli. Počet bodov za konkrétnu priečku zostáva rovnaký.

Petra sa napriek všetkému dokázala zmobilizovať a to, čo teraz ukazuje, je naozaj veľké.


Veronika Velez-Zuzulová

Víťaz získa sto bodov, druhý v poradí 80 bodov, tretí 60 a pätnásty v cieli berie šestnásť bodov.

Velez-Zuzulová verí, že záverečné počty dopadnú v prospech Petry Vlhovej.

„Petra mala vynikajúci začiatok sezóny. Potom prišli problémy v obrovskom slalome a bolo na nej cítiť, že je neistá, ešte k tomu prišla o vedúcu pozíciu vo Svetovom pohári. Ale napriek všetkému sa dokázala zmobilizovať a to, čo teraz ukazuje, je naozaj veľké,“ uviedla Velez-Zuzulová.

Marián Szűcs
Marián Szűcs je zástupcom šéfredaktora a senior editorom Sportnet.sk. Predtým bol vedúcim športového spravodajstva v denníku SME. Ako novinár bol na troch olympiádach a viacerých vrcholných podujatiach v hokeji, lyžovaní či vodnom slalome.