Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Nemecký expert chváli Vlhovú, spomenul aj slabé podmienky na Slovensku

Petra Vlhová. (Autor: TASR/AP)
SITA|Publikované 23. nov 2020 o 14:40

Neureuther: Videli sme demonštráciu sily.

BRATISLAVA. Takto pred rokom mala Petra Vlhová po dvoch pretekoch vo Svetovom pohári na konte iba 18 bodov a aj vinou rôznych zdravotných problémov jej nevyšiel vstup do sezóny.

Teraz má za sebou už troje preteky a z nich vydolovala úctyhodných 260 bodov. Nikdy predtým nemala taký skvelý vstup do súťažného ročníka a nikdy predtým nebola na čele Svetového pohára s náskokom 85 bodov.

Taký je momentálne rozdiel medzi rodáčkou z Liptovského Mikuláša a skúsenou Švajčiarkou Michelle Gisinovou na druhom mieste.

"Cítim sa silná, viem to. Je normálne, že mám sebavedomie. Stále sa však snažím byť pri zemi a nie s hlavou v oblakoch. Rýchlo sa môže stať, že ma niekto predbehne," vravela Vlhová po druhom slalomovom triumfe v Levi.

Maximálna známka aj pre trénera

Vlhovej výkony v Levi našli odozvu aj u odborníkov v zahraničí.

Niekdajší taliansky slalomár Paolo de Chiesa na portáli Neveitalia analyzuje preteky v zjazdovom lyžovaní a po víkende v Laponsku vystavil len tri maximálne známky vo svojom hodnotení.

"Desiatku dávam Petre Vlhovej za jej suverénne výkony, jej trénerovi Liviovi Magonimu, že ju tak dobre pripravil a tiež Američanke Shiffrinovej za druhé miesto v prvých pretekoch po dlhej súťažnej odmlke," napísal De Chiesa.

Ešte väčší kompliment si Slovenka a jej tím vyslúžili od Felixa Neureuthera.

Držiteľ troch slalomových medailí z majstrovstiev sveta je po skončení kariéry lyžiarsky expert v televízii ARD a po víkende v Levi nešetril superlatívmi.

"V podaní Vlhovej sme videli demonštráciu sily. Z jej jázd som ani chvíľu nemal pocit, že sa jej niečo môže stať. Kľúčom je pokoj, ktorý vyžaruje v hornej časti tela. To je rozdiel medzi ňou a súperkami," vravel Neureuther.

"Pracujú mimoriadne precízne. Tento tím má jasný cieľ - chce z Vlhovej urobiť najlepšiu lyžiarku na svete. A pevne za tým kráčajú," dodal.

Alpské lyžovanie ako nevlastné dieťa

Víťaz trinástich pretekov Svetového pohára pridal postreh, že Vlhovej výkonnostný progres sleduje už dlhší čas. A to aj napriek slabým podmienkam, ktoré má doma na Slovensku.

"Petra pochádza z krajiny, kde je alpské lyžovanie - napriek najlepším tréningovým možnostiam v Tatrách - iba nevlastným dieťaťom.

S malou lyžiarskou asociáciou a bez profesionálnych štruktúr, ktoré neprodukujú špičkových lyžiarov.

Preto sa jej otec Igor vydal kamenistou cestou hádok s domácou asociáciou. Vybudoval privátny tím, ktorý funguje.

A inšpiroval sa aj príbehom inej skvelej lyžiarky zo Slovenska Veroniky Velez-Zuzulovej. Jej tím sa tiež odtrhol od asociácie, aby sa mohla presadiť," napísal portál sportschau.de.

Autor: SITA

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.