Utorok, 20. apríla, 2021Meniny má Marcel

Vlhová vie, že v hre je veľa. Je ohrozený jej sobotňajší slalom?

Petra Vlhová v Jasnej. (Autor: Marek Hajkovsky/World Cup Jasná)
Juraj Berzedi|5. mar 2021 o 18:30

Náhradné preteky nie sú možné.

JASNÁ. Vitaj Mikaela. Vitaj Lara. Vitaj Petra. Najlepšie svetové lyžiarky si už pri vstupe do Jasnej mohli prečítať milé privítanie napísané na malej vlajke svojej krajiny.

Cestou do strediska sa postupne zväčšovala snehová nádielka. Na vrchole už bola aj hmla, ktorá môže výrazne skomplikovať preteky Svetového pohára v Jasnej.

Najmä v sobotu. Aj preto sa členovia Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS) rozhodli vymeniť obrovský slalom za slalom.

„Hlavným dôvodom je, že na obrovský slalom potrebujete ďaleko väčšiu viditeľnosť ako na slalom,“ vysvetlila riaditeľka pretekov Jana Palovičová.

Je ohrozený sobotňajší slalom?

Členovia FIS boli celý v piatok spojení s meteorológmi, ktorý im každú hodinu hlásili predpoveď počasia na najbližšie hodiny či dni.

„Predpoveď počasia na sobotu je dobrá, bude veľký mráz. Ale na 90 percent bude nízka oblačnosť, čo je najväčší problém,“ načrtla Palovičová.

Podľa jej informácií má byť v nadmorskej výške 1300 až 1500 metrov. Štart obrovského slalomu je v nadmorskej výške 1650 metrov, štart slalomu o dvesto metrov nižšie.

„Obrovský slalom by sme zrejme nezvládli. Nikto nechcel riskovať, že by sme v sobotu neurobili preteky,“ vravela Palovičová.

Je ohrozený aj sobotňajší slalom? „To percento je veľmi nízke,“ dodala.

Náhradné preteky sú nemožné

Vo Svetovom pohári sa pravidelne jazdí najskôr obrovský slalom a až po ňom nasleduje slalom. Výmena disciplín nie je úplne tradičná.

„Aj preto, že slalomom môžete rozbiť trať na obrovský slalom. V Jasnej však členovia FIS povedali, že to môžeme urobiť, keďže máme fantasticky pripravenú trať,“ tvrdí Palovičová.

Aj pred piatimi rokmi počas Svetového pohára boli v Jasnej v sobotu problémy s počasím. A organizátori napokon presunuli obrovský slalom na pondelok. Tentoraz to nebolo možné.

„Nemali sme možnosť dať náhradný termín, keďže pretekárky hneď odchádzajú do Aare. A v žiadnom prípade sme nechceli zrušiť preteky,“ zdôraznila Palovičová.

„Výmena disciplín mi nevadí. Pevne dúfam, že nezrušia niektorú zo súťaží, pretože mám šancu získať nejaké body,“ vravela v piatok Petra Vlhová.

Vlhová vie, že musí riskovať

Do sobotňajšieho slalomu (1. kolo 9.30, 2. kolo 12.30) odštartuje s jednotkou. A jej cieľom bude čo najviac zmazať stratu na Laru Gutovú-Behramiovú v hodnotení Svetového pohára.

Za Švajčiarkou zaostáva o 187 bodov. Za víťazstvo si maximálne môže pripísať 100 bodov. V hodnotení slalomu je prvá a pred Katharinou Liensbergerovou má náskok 40 bodov.

Rakúšanka je úradujúca majsterka sveta v slalome a ako jediná sa vo všetkých slalomoch Svetového pohára dostala na pódium.

Spolu s Mikaelou Shiffrinovou sa po svetovom šampionáte v talianskej Cortine sústreďovali na tréning technických disciplín, kým Vlhová jazdila tri rýchlostné preteky vo Val di Fassa.

Práve ony dve budú Vlhovej najväčšími súperkami.

„Chcem podať moju jazdu, dám do toho všetko a pôjdem naplno, lebo už nemám čo stratiť. V hre je veľa, ale bez toho, aby som riskovala, by som veľký glóbus nezískala. Budem riskovať a uvidíme, ako to dopadne,“ skonštatovala 25-ročná Slovenka.

Juraj Berzedi píše o futbale, ktorý dlhé roky hrával, hokeji, lyžovaní, atletike a vodnom slalome. Ako reportér sa zúčastnil na EURO 2016 vo futbale, aj na zimných olympijských hrách v Pjongčangu 2018. Reportérsky zachytil dianie na troch majstrovstvách sveta v hokeji (2017, 2018, 2019), pravidelne cestuje na Svetové poháre v alpskom lyžovaní a bol aj na dvoch svetových šampionátoch (2017, 2019).

Súvisiace články