Petra Vlhová ovládla obrovský slalom.
Petra Vlhová ovládla obrovský slalom. (Autor: TASR)
Juraj Berzedi|19. mar 2021 o 13:10

Naposledy Slovenka ukázala duševnú silu.

LENZERHEIDE, BRATISLAVA. Ak Petra Vlhová skončí v sobotňajšom slalome v rámci finále Svetového pohára v Lenzerheide prinajhoršom pätnásta, s istotou získa veľký krištáľový  glóbus.

Za predpokladu, že jej rivalka Lara Gutová-Behramiová v slalome nebude štartovať, ako to posledné dni deklaruje, alebo v ňom neskončí v prvej pätnástke.

„Lara je bystrá a vyspelá. Vie zhodnotiť svoje možnosti. Slalomy netrénuje a od elitnej pätnástky je riadne vzdialená,“ myslí si česká lyžiarska expertka Eva Kurfürstová.

Ak sa splnia tieto predpoklady, o veľkom glóbuse bude rozhodnuté ešte pred nedeľňajším obrovským slalomom. Vlhová má totiž v celkovom hodnotení Svetového pohára pred Švajčiarkou náskok 96 bodov.

Na potvrdenie prvenstva ich Slovenka potrebuje ešte päť. V Lenzerheide však boduje len najlepšia pätnástka. Za pätnáste miesto je 16 bodov.

„Musela by sa stať športová tragédia, aby Vlhová nezískala veľký glóbus,“ naznačila Kurfürstová.

Vlhová na veľký glóbus nemyslí

V sobotu však bude mať Slovenka aj ďalší cieľ - získať malý glóbus v hodnotení slalomu. Možno je trochu v úzadí v porovnaní s veľkým glóbusom, ale pre Vlhovú je nesmierne dôležitý.

„V slalome môže ísť uvoľnenejšia, ale stále bude koncentrovaná. Na veľký glóbus nemyslí. Petra i celý tím majú vysokú morálku,“ naznačil lyžiarsky tréner Rastislav Mažgút.

To, že by Vlhová išla v slalome na istotu, aby len potvrdila zisk veľkého glóbusu, je nemysliteľné. Jej hlava je nastavená na víťazstvá.

Vlhovej víkendový program:

V sobotu je slalom: 1. kolo o 10.30, 2. kolo o 13.30.

V nedeľu je obrovský slalom: 1. kolo o 09.00, 2. kolo o 12.00.

Naživo vysiela RTVS 2 i Eurosport. Textový prenos na sportnet.sme.sk.

„Petra pôjde na víťazstvo. Celý tím je tak naladený. Vždy, keď v slalome skončí druhá či tretia, tréner Livio Magoni vidí rezervy,“ vraví Mažgút.

Vlhová má v slalome výbornú formu. Sezónu začala dvoma víťazstvami v Levi, potom skončila štvrtá v Semmeringu, vyhrala v Záhrebe a opäť bola štvrtá vo Flachau.

Na domácom kopci v Jasnej skončila druhá a naposledy v Aare prvá a ôsma. V hodnotení slalomu má spolu 612 bodov.

Shiffrinová má súperkám čo vracať

Na Rakúšanku Katharinu Liensbergerovú má Vlhová náskok 22 bodov a na Američanku Mikaelu Shiffrinovú 37 bodov. Nikto ďalší už malý glóbus získať nemôže.

Podľa aktuálnej formy sú tieto tri lyžiarky odskočené od zvyšku štartového poľa. A ak sa nestane nič nepredvídateľné, v sobotu budú všetky tri na pódiu.

Najlepšie tri lyžiarky si rozdeľujú postupne 100, 80 a 60 bodov. Ak teda Vlhová skončí prinajhoršom druhá, nemôže ju nikto v konečnom hodnotení slalomu predstihnúť.

Mikaela Shiffrinová a Petra Vlhová.
Mikaela Shiffrinová a Petra Vlhová. (Autor: TASR/AP)

Ak by slovenská lyžiarka bola tretia, na to, aby získala malý glóbus, nemôže vyhrať Liensbergerová a ani Shiffrinová. 

„Liensbergerová má famóznu formu, Shiffrinová je veľmi motivovaná, má súperkám čo vracať. A Petra chce potvrdiť svoju pozíciu v slalome od začiatku sezóny,“ približuje Mažgút.

„Som presvedčená, že Petra to zvládne aj v boji o malý glóbus,“ dopĺňa Kurfürstová.

Z posledného slalomu sa vraj poučí

V poslednom slalome v Aare spravila Vlhová v úvodnom kole nečakanú chybu. Takmer spadla. Akoby zázrakom sa však na trati udržala a jazdu dokončila.

„Väčšina pretekárok by takto nezareagovala. Petra si koledovala o pád, ale vrátila sa a dokázala to opäť rozbehnúť,“ nadchýna sa Kurfürstová.

Z 27. miesta po prvom kole sa Slovenka v tom druhom dokázala posunúť až na konečné ôsme miesto. A získala 32 bodov, ktoré ju udržali na čele hodnotenia slalomu.

Shiffrinová potrebuje číry ľad, Liensbergerovej vyhovuje mäkšia trať, ako bola v Aare. Petra má rada tvrdú pistu, aká bola v Jasnej. Môže byť ľadová, ale nie totálne. 


Eva Kurfürstová

„Petra ukázala nielen lyžiarsku, ale aj duševnú silu. Tá chyba jej psychiku zatlačila málinko späť. Ale ona sa zdvihla a vybojovala cenné body,“ vraví česká expertka.

„Mala príliš rovný nájazd do dvojbrány, ale ona sa z toho poučí. Pôjde ďalej ako v ostatných pretekoch. Verím, že svoju daň z chýb si už vybrala,“ doplnil Mažgút.

Trať bude podobná ako v Jasnej

V sobotu môžu rozhodovať aj podmienky. Každá z troch elitných slalomárok je inak stavaná a preferuje odlišné typy tratí.

„Shiffrinová potrebuje číry ľad, Liensbergerová ide na plné chodidlá, má posunuté ťažisko viac vzadu a vyhovuje jej mäkšia trať, ako bola v Aare,“ vysvetľuje Kurfürstová.

„Petra má rada tvrdú pistu, aká bola v Jasnej. Môže byť ľadová, ale nie totálne. Každá z týchto troch lyžiarok je na určitom type trate silnejšia ako tá druhá či tretia,“ dodáva.

V Lenzerheide posledné dni napadol čerstvý sneh, čo by mohlo evokovať, že trať bude mäkšia. Nie je to však úplne tak.

„Je ľadová, ale taká državá. A strmá, taká dobrá,“ priblížil pre Sportnet Vlhovej brat Boris.

„Tak to je výborná správa. Ak to bude trať ako v Jasnej, Petra má výhodu. Jej šance sú ešte vyššie,“ reaguje Mažgút. 

Juraj Berzedi
Juraj Berzedi píše o futbale, ktorý dlhé roky hrával, hokeji, lyžovaní, atletike a vodnom slalome. Ako reportér sa zúčastnil na EURO 2016 vo futbale, aj na zimných olympijských hrách v Pjongčangu 2018. Reportérsky zachytil dianie na troch majstrovstvách sveta v hokeji (2017, 2018, 2019), pravidelne cestuje na Svetové poháre v alpskom lyžovaní a bol aj na dvoch svetových šampionátoch (2017, 2019).