Lara Gutová-Behramiová s medailou za tretie miesto v konečnom hodnotení zjazdu vo Svetovom pohári 2021.
Lara Gutová-Behramiová s medailou za tretie miesto v konečnom hodnotení zjazdu vo Svetovom pohári 2021. (Autor: TASR/AP)
Marián Szűcs|17. mar 2021 o 16:00

O zrušenom zjazde sa vedú spory.

LENZERHEIDE, BRATISLAVA. Zrušenie stredajších pretekov v zjazde v rámci finále Svetového pohára vyvolalo vo Švajčiarsku tvrdú kritiku.

Lyžiarov v tamojšom stredisku Lenzerheide už tri dni nepustilo na trať nepriaznivé počasie a množstvo čerstvého snehu.

Organizátori museli zrušiť tréningy v pondelok, utorok a napokon aj v stredu tesne pred plánovanými pretekmi, kam ich presunuli ako poslednú možnosť.

Potom už úradovali dve pravidlá Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS).

Prvé – preteky v zjazde nemožno absolvovať bez toho, aby lyžiari absolvovali na súťažnom kopci aspoň jeden oficiálny tréning.

Druhé – preteky v rámci finále Svetového pohára nemožno presúvať na iný deň, ani vymieňať poradie disciplín.

Keďže zjazd bol naplánovaný na stredu a v ten deň ho nebolo možné absolvovať, preteky sa automaticky zrušili. Bodka.

Výsmech, vtip, trpkosť

Švajčiarov to rozzúrilo hneď dvojnásobne. Medzi mužmi i ženami totiž majú zástupcu bojujúceho o veľký krištáľový glóbus pre celkového víťaza Svetového pohára.

Medzi ženami je Lara Gutová-Behramiová druhá so stratou 96 bodov na Slovenku Petru Vlhovú. Medzi mužmi je rovnako druhý Marco Odermatt, ktorý na lídra Francúza Alexisa Pinturaulta stráca iba 31 bodov.

Gutová-Behramiová i Odermatt sú navyše špecialistami na rýchlostné disciplíny. Práve v nich mali šancu výrazne skresať, prípadne zmazať náskok svojich súperov.

Naopak, Vlhová aj Pinturault sú silní najmä v technických disciplínach, ktoré v Lenzerheide ohrozené zatiaľ nie sú.

„Pre mnohých je to výsmech,“ uvádza na svojom webe švajčiarska televízia SRF.

„FIS opäť šliape po spravodlivosti. Z pohľadu Švajčiarska je to, samozrejme, obzvlášť trpké,“ píše portál Watson.ch.

„Zjazd zrušili, ale tímová súťaž, ktorá pre boj o glóbusy nič neznamená, sa v piatok pôjde. To je vtip!“ hromží web Blick.ch.

Spravodlivosť vyzerá inak

Švajčiarom prekáža najmä striktné pravidlo, ktoré neumožňuje presun pretekov na iný deň. Napríklad aj na úkor tímovej súťaže.

Tvrdia, že súčasťou finále Svetového pohára by mal byť aj voľný deň, kam by bolo možné presunúť preteky, ktoré sa nedajú odjazdiť podľa plánu.

Je dôležité a správne, ako je to teraz. Každý rok by sa viedli búrlivé diskusie, pretože každý má iné záujmy. Vznikol by chaos.


Tina Weiratherová, bývalá lyžiarka

Podobne to funguje napríklad na majstrovstvách sveta. Aj na nedávnom šampionáte v Cortine d'Ampezzo presúvali prakticky celý program z prvých troch dní podujatia na neskôr.

„Nebola by to zlá vec, keby sme v budúcich rokoch mali k dispozícii takýto deň,“ reagoval pre SRF Odermatt.

Pridala sa k nemu aj Gutová-Behramiová. „Je známe, že super-G a zjazd sú viac závislé od počasia ako slalom a obrovský slalom,“ vysvetlila. Naznačila tiež, že FIS celkovo zvýhodňuje slalomárky.

„Budúcu zimu budeme jazdiť päť super-G a deväť slalomov. Spravodlivosť vyzerá inak,“ uviedla Gutová-Behramiová.

Vznikol by chaos, varuje expertka

FIS argumentuje, že pravidlo o zákaze presúvania pretekov má, naopak, zabrániť špekuláciám a sporným rozhodnutiam, ktoré by neskôr vzbudzovali podozrenia či pochybnosti.

Cieľom je, aby bol záver bojov o glóbusy čo najviac transparentný a aby sa ku všetkým pretekom pristupovalo rovnako.

„Teraz je však výsledok presne opačný než tento zámer – boj o veľké glóbusy je nespravodlivý,“ píše v komentári Adrian Bürgler z Watson.ch.

„Pritom v piatok sa pôjdu športovo bezcenné tímové preteky,“ čuduje sa.

Podľa neho by pravidlá mali byť flexibilnejšie vzhľadom na to, že lyžovanie podlieha aj vplyvom počasia.

„Pri všetkých športoch by spravodlivosť a férovosť mali byť najvyššou prioritou. FIS musí zrušiť toto nezmyselné pravidlo,“ tvrdí Bürgler.

Bývalá lyžiarka a teraz expertka televízie SRF Tina Weiratherová s tým však nesúhlasí.

„Je dôležité a správne, ako je to teraz. Každý rok by sa viedli búrlivé diskusie, pretože každý má iné záujmy. Vznikol by chaos,“ uviedla.

Marián Szűcs
Marián Szűcs je zástupcom šéfredaktora a senior editorom Sportnet.sk. Predtým bol vedúcim športového spravodajstva v denníku SME. Ako novinár bol na troch olympiádach a viacerých vrcholných podujatiach v hokeji, lyžovaní či vodnom slalome.