Piatok, 14. mája, 2021Meniny má Bonifác

Kto strčil hlavu do piesku? (ohlas na komentár)

Petra Vlhová. (Autor: TASR/AP)
Marián Šimo, športový publicista|4. máj 2021 o 17:55

Ad: Delegáti strčili hlavu do piesku. A Vlhovej hrozí megaprúser.

Kto strčil hlavu do piesku?

Podľa komentátora denníka SME Juraja Berzediho delegáti piatkového valného zhromaždenia Slovenského olympijského a športového výboru.

Vyčíta im, že väčšina nepodporila bod č. 12 návrhu uznesenia, podľa ktorého „na základe vyjadrenia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre Medzinárodnú lyžiarsku federáciu“ mal SOŠV odporučiť FIS uznať Zväz slovenského lyžovania za subjekt zodpovedný za tento šport na Slovensku. V titulku ešte postrašil, že v dôsledku toho Vlhovej hrozí megaprúser.

Nad tým sa dá len pousmiať, lebo slávna a právom obdivovaná Petra je už za vodou. Áno, je produktom svojej rodiny, ako väčšina svetových hviezd drahého zjazdového lyžovania, ale to je jedno z mála tvrdení autora, s ktorým možno bez výhrad súhlasiť.

V strašení megaprúserom ako keby sa inšpiroval Jaroslavom Naďom, ktorý pred piatimi mesiacmi výhražne vyhlásil, že „Slovensko prechádza obrodou, ktorá sa netýka iba justície, polície a fungovania štátu, ale aj športu“, a pateticky dodal:

„Ministerstvo obrany a ja ako člen vlády spravím všetko pre to, aby som nikomu nedovolil, ak by náhodou mal taký úmysel, aby zabránil slečne Vlhovej v reprezentácii na najvyššej úrovni“.

Hviezdy si zaslúžia obdiv, ich zneužívanie politikmi je však odporné. A médiá by ho mali pranierovať. Ak však niekto strčil hlavu do piesku, tak ako prví niektorí slovenskí športoví novinári.

Prvý december 2020 ponúkol nadostač argumentov, aby politikom odkázali: Pŕŕŕ! V onen deň splnomocnenec vlády SR pre mládež a šport Karol Kučera na fejsbuku – v štýle šéfa hnutia OĽANO, ktoré ho do funkcie nominovalo – informoval, že „ministerstvo školstva odoberá štatút národného športového zväzu Slovenskej lyžiarskej asociácii a po dohode s FIS tak lyžiarske hnutie na Slovensku dočasne bude spadať pod SOŠV, kým sa nový národný športový zväz nevymenuje“.

Predbehol aj tlačovú besedu, na ktorej Igor Vlha oznámil, že Ski Team Vlha prestúpil do Zväzu slovenského lyžovania majúceho ambície nahradiť SLA, a štátny tajomník MŠVVaŠ pre šport Ivan Husár priznal, že proces odobratia štatútu SLA ešte potrvá niekoľko dní (napokon ich bolo pätnásť).

Prejavom arogancie moci bola najmä prítomnosť ministrov vtedy ešte Matovičovho kabinetu: okrem šéfa rezortu obrany Jaroslava Naďa, ktorého s prižmúrením oboch očí by sa dalo tolerovať s argumentom, že „slečna Vlhová“ je členka armádneho strediska Dukla, sa pred novinárov postavil aj podpredseda vlády a minister financií, dnes už premiér Eduard Heger! Asi na znak hrozby finančnej kontroly v SLA, neskôr v súvislosti so športovým subjektom prvý raz interpretovanej ako „vládny audit v SLA“.

Apropo, konštatoval štrnásť nedostatkov, z nich 13 porušení finančnej disciplíny, ale žiadnu defraudáciu, a ministerstvo školstva informovalo, že „zistenia vládneho auditu nemajú vplyv na rozhodnutie o odňatí osvedčenia o uznaní národného športového zväzu“...

Lyžovanie nie je prvý šport, v ktorého národnom zväze vypukli rozbroje – spomeňme trebárs basketbal, kanoistiku či plávanie. Naostatok však každý vnútorné problémy uzavrel na svojej pôde. Ich riešenie nikdy nesprevádzal okatý nátlak politických špičiek ako v lyžiarskom prípade.

Vyvrcholil na valnom zhromaždení SOŠV, na ktorom postupne vystúpili minister školstva, štátny tajomník aj splnomocnenec vlády SR pre šport, a všetci traja využili či skôr zneužili možnosť najmä na lobovanie za to, aby, podľa nich zdiskreditovanú „starú“ SLA nahradil „nový“ ZSL.

Aby bolo jasno: toto nie je článok na obranu SLA. Jej prezident Ivan Ivanič nemá ani za mak charizmy, pôsobí dojmom tvrdohlavca, a zrejme taký aj je, a viceprezidentský post zastáva Marino Mersich, azda najneobľúbenejší Talian žijúci na Slovensku.

Faktom však zostáva, že v našom lyžovaní vládnu zvady už pol druha desaťročia a drvivá väčšina súvisela s alpským lyžovaním, takže málokto z tých, ktorí sa na tomto úseku angažovali v prvotnom Slovenskom lyžiarskom zväze či následníckej Slovenskej lyžiarskej asociácii, sa môže oprávnene cítiť bez viny – nech dnes stojí na ktorejkoľvek strane.

Lyžovanie je širokospektrálny šport skladajúci sa v úplne najstručnejšom vnímaní zo šiestich odvetví. Zrod tretieho právneho subjektu iniciovaného ľuďmi z problémového úseku logicky nevzbudzuje dôveru funkcionárov, trénerov a pretekárov iných odvetví.

Tvrdenie, že alpské lyžovanie je najpopulárnejšie, patrí do kategórie diskutabilných a neodškriepiteľný fakt, že je medzinárodne z hľadiska Slovenska najúspešnejšie, môže u nich prehlbovať obavu, že budú na vedľajšej koľaji.

To sú alternatívy postojov zvnútra lyžovania. Zvonka je identifikácia hrozieb jednoduchšia, aspoň pre nezainteresovaných, nestranných, nezahľadených do idolov.

Najnebezpečnejšie je to, čoho sme svedkami – politický nátlak a snaha o štátny dirigizmus v športe. Zo strany tých, ktorí ho pred voľbami odsudzovali, a len čo prišli k moci, bez rozpakov ho začali uplatňovať. Mali by si uvedomiť, že Medzinárodný olympijský výbor aj svetové športové federácie veľmi citlivo reagujú na zasahovanie štátu do autonómie športových spolkov a nerozpakujú sa ani pred sankciami.

Vráťme sa k piatkovému valnému zhromaždeniu SOŠV. Pred ním máloktorí delegáti verili verklíkovaným tvrdeniam predstaviteľov Zväzu slovenského lyžovania, že získali podporu výkonného výboru SOŠV – vnímali to ako súčasť ich kampane. Nikto z exekutívy SOŠV nepotvrdil existenciu takého rozhodnutia výkonného výboru. Do návrhu uznesenia sa však predsa dostal v úvode spomínaný kontroverzný bod číslo 12.

Ibaže väčšina delegátov sa nedala opiť rožkom a pochopila, že vonkoncom nejde o formalitu, ako to niektorí – žiaľ, vrátane prezidenta SOŠV a časti novinárov – interpretovali. V prípade jeho schválenia by bolo viacmenej rozhodnuté.

Medzinárodná lyžiarska federácia podmieňuje zmenu zástupcu krajiny odporúčaním národného olympijského výboru – jeho získanie FIS oprávňuje odštartovať prijímací proces nového národného zväzu.

Až potom (v prípade jeho úspešného ukončenia) by prišla na rad skutočná formalita: Slovenský olympijský a športový výbor by na ďalšom valnom zhromaždení musel vylúčiť Slovenskú lyžiarsku asociáciu (bez ohľadu na to, či má alebo nemá na to dôvod) a prijať Zväz slovenského lyžovania. Dôvod: lebo FIS.

Berzedi tvrdí, že šéfovia športových zväzov sa obávali precedensu: „Prísť o teplé miestečká, to v žiadnom prípade. Nesúhlasíme. Radšej strčíme hlavu do piesku. Nech si to vyriešia lyžiari sami.“

Ale kto má riešiť lyžiarske problémy, ak nie lyžiari?!

Okrem toho, aké teplé miestečká spomína? Drvivá väčšina z nich nie sú zamestnanci zväzu, ale dobrovoľní športoví funkcionári!

Pánbohzaplať, že to bude inak, hoci na dlhšie lakte. Tak, ako si svoje problémy vydiskutovali a vyriešili iné športy, nech si ich vyrieši aj lyžovanie – nech si funkcionári oboch strán sadnú za jeden stôl, rokujú a hľadajú východisko. Pod mediátorskou kuratelou SOŠV. Rozhodne nie politikov.

Súvisiace články