03.06.2021
15:15
Arena Riga
6 - 1
(3:0, 1:1, 2:0)
Ukončené

Draisaitl: Česi pôjdu ďaleko. A Slováci? Nemajú na výber, musia postúpiť

Peter Draisaitl trénoval jendu sezónu HC Košice.
Peter Draisaitl trénoval jendu sezónu HC Košice. (Autor: TASR)
Patrik Fotta|2. jún 2021 o 17:51

Rozhovor s Petrom Draisaitlom.

Je otcom jedného z najlepších útočníkov NHL súčasnosti. Narodil sa v Karvinej. S hokejom začal v Opave. Do 13 rokov vyrastal v Československu. Potom s rodičmi emigroval do Nemecka, kde odohral 17 sezón v najvyššej súťaži. Zaradil sa medzi legendy nemeckého hokeja.

Trénerská kariéra PETRA DRAISAITLA je však spojená aj so Slovenskom. V sezóne 2019/2020 viedol HC Košice a aktuálne je trénerom tímu Bratislava Capitals.

Základná časť majstrovstiev sveta v Rige bola plná prekvapivých výsledkov. Čo vás najviac zaskočilo?

V televízii som videl len zopár zápasov, ktoré som si vopred vybral. Netrúfam si teda zhodnotiť komplexne obe skupiny. Všimol som si však, že Slováci zatiaľ hrajú veľmi dobrý turnaj. Sám som zvedavý, ako ďaleko sa im podarí prebojovať.

Veľké prekvapenie pre mňa je, že do play off nedokázali zo skupiny postúpiť Švédi. S tým asi nikto nepočítal.

Draisaitl je v súčasnosti trénerom Bratislava Capitals.
Draisaitl je v súčasnosti trénerom Bratislava Capitals. (Autor: TASR)

Slovensko má na MS v Rige mladý tím. Vekový priemer je menej ako 25 rokov. Ako sa vám páčia výkony tínedžerov Juraja Slafkovského, Samuela Kňažka či Šimona Nemca?

V prvom rade je veľmi dobré vedieť, že slovenský hokej stále dokáže vyprodukovať talenty, ktoré sú schopné hrať na najvyššej úrovni. Bude veľmi zaujímavé sledovať chlapcov, ktorí majú medzi 17 až 20 rokmi, ako zvládnu prechod na seniorskú klubovú úroveň.

V čom to pre nich môže byť náročné?

Jedna vec je talent, ktorý títo hráči bezpochyby majú. Veľakrát sa však stáva, že ani s ním to nemusia niektorí zvládnuť. Prechod z juniorského hokeja k mužom býva zväčša náročný. Je však pozitívne, že už teraz dostali šancu zahrať si na seniorských majstrovstvách sveta. Navyše dokázali, že im nerobí problém vyrovnať sa s najvyššou úrovňou.

Ako sa vám pozdávajú výkony Dávida Buca, ktorého máte v tíme Bratislava Capitals?

Z toho, čo som videl, som presvedčený, že Dávid odvádza v slovenskom tíme veľmi dobrú prácu. Robí presne to, čo od neho tréneri vyžadujú. Je to hráč, na ktorého sa dá stopercentne spoľahnúť.

Keď som prišiel do Bratislavy, bol kapitánom a nemal som najmenší dôvod na tom niečo meniť. Už to naznačuje, že mal v tíme výraznú rolu. Nielen na ľade, ale predovšetkým v šatni. Považujem ho za vynikajúceho hokejistu, výraznú osobnosť a sme veľmi radi, že ho máme v tíme.

Dávid Buc (vľavo) je podľa Draisaitla výraznou osobnosťou slovenského tímu.
Dávid Buc (vľavo) je podľa Draisaitla výraznou osobnosťou slovenského tímu. (Autor: TASR)

Slováci sa po ôsmich rokoch prebojovali do štvrťfinále. Majú dostatočnú kvalitu na to, aby si zahrali aj o medaily?

Jednoznačne musia ísť ďalej. Slováci hrajú veľmi dobrý turnaj a nastúpia proti Američanom, ktorí podobne ako Kanaďania nemajú na šampionáte najlepšie mužstvo. Slovensko roky čakalo na postup, takže ak chce pomýšľať na medailu, nemá na výber a cez USA musí prejsť.

Ako vnímate výkony českej reprezentácie na šampionáte?

Ak sa nejaký tím v úvode turnaja vytrápi a horko-ťažko aj s odretými ušami postúpi do play off, môže v ňom pozitívne prekvapiť. Verím, že to bude platiť aj pre český tím a dostane sa ďaleko.

Je v českom tíme hráč, o ktorého ste sa ako tréner výraznejšie zaujímali?

Priznám sa, že asi pred štyrmi rokmi, keď som bol trénerom v Kolíne sme mali veľký záujem o Jakuba Vránu. Veľmi sme ho chceli mať v tíme, ale napokon to nevyšlo. Následne sa mu podarilo vybojovať si stabilné miesto v tíme Washington Capitals, s ktorým získal Stanley Cup. To sú príbehy, ktoré mňa ako trénera vždy potešia. Sám som zvedavý, aké výkony ukáže v ďalších zápasoch na MS, v ktorých sa už bude hrať o všetko.

Čechov čaká vo štvrtok súboj s Fínmi. Malo by ísť o najvyrovnanejšiu dvojicu vo štvrťfinále. Podarí sa Čechom nadviazať na výkon, aký predviedli proti Slovensku?

Stretnú sa dve top mužstvá, ktoré už v minulých rokoch proti sebe absolvovali viacero veľkých bitiek na MS. Bude záležať od toho, ktorý z tímov bude mať lepší deň a viac šťastia na svojej strane.

O Jakuba Vránu (vpravo) mal Draisaitl veľký záujem počas pôsobenia v Kolíne.
O Jakuba Vránu (vpravo) mal Draisaitl veľký záujem počas pôsobenia v Kolíne. (Autor: TASR)

Sledovali ste špeciálne na šampionáte nemecký tím, ktorý po výhrach nad Talianskom, Nórskom a Kanadou prekvapivo prehral s Kazachstanom a následne nestačil na Fínsko či USA?

Aj u Nemcov platí to, čo u Slovákov. Nemecký hokej dokázal v poslednom čase vyprodukovať viacero hráčov, ktorí dokážu hrať na najvyššej úrovni. Na MS v Rige majú talentovaných chlapcov a to im ešte niektorí chýbajú.

S mentalitou a tímovým poňatím hry sú pre každého veľmi nebezpečným súperom. Osobne si myslím, že im posledný zápas s Lotyšskom, ktorý vyhrali tesne 2:1, dodá obrovskú motiváciu do play off.

V nemeckom tíme už tradične prevažujú pracovití hráči. Kto je z vášho pohľadu najväčšou hviezdou tímu?

V Nemecku to nikdy nebolo o veľkých menách a individualitách a myslím si, že ani nikdy nebude. Vždy to majú postavené na tíme ako celku. Sledoval som ich zápas s Kanadou. Môžem povedať, že som nevidel tím, ktorý by dokázal zblokovať toľko striel a hrať tak obetavo, ako práve Nemci. To je ich zaručená cesta k úspechu. Navyše majú v tíme aj potrebnú kvalitu aby sa dokázali dostať na šampionáte ďalej.

Vo štvrťfinále sa Nemci stretnú so Švajčiarskom, ktoré je favoritom. V čom môže mať švajčiarsky tím navrch a ako vidíte šance Nemcov na postup?

Bude to zaujímavý zápas. Švajčiari majú viac individuálneho talentu. Rozhodne však Nemci nie sú bez šance na postup. Verím, že to bude vyrovnaný duel.

Kto je pre vás najväčším favoritom na postup do finále MS?

Z toho, čo som mal možnosť vidieť, asi Rusi. Ak by som si mal vybrať na základe sympatií tak by ma potešilo finále Nemecko – Slovensko.

Patrik Fotta
Patrik Fotta pôsobil 6 rokov v denníku Korzár ako športový redaktor. Píše predovšetkým o hokeji, hádzanej, basketbale, či atletike. Ako reportér sa zúčastnil na MS v hokeji 2019 a šesťkrát na Medzinárodnom maratóne mieru.

Súvisiaci obsah