Cehlárik je v kurze, úspech na MS v hokeji ho môže dostať aj do NHL

Peter Cehlárik.
Peter Cehlárik. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|7. jún 2021 o 18:30

Slovák bol najlepší útočník MS v hokeji 2021.

BRATISLAVA. Peter Cehlárik dosiahol na poslednom svetovom šampionáte fantastický úspech, ktorý pred ním dosiahol len jediný slovenský útočník - Miroslav Šatan pred 21 rokmi.

Dvadsaťpäťročný Žilinčan získal ocenenie pre najlepšieho útočníka tohtoročných majstrovstiev sveta v Rige.

Šatan verí, že úspešný šampionát pomôže krídelníkovi späť do kanadsko-americkej NHL.

Cehlárik: Ďakujem najmä spoluhráčom

O zisku prestížneho ocenenia od direktoriátu turnaja sa dozvedel najprv od priateľov a následne zo sociálnych sietí.

„Bol som nadšený. Nepozeral som finále, prednosť som dal rodine a najbližším. Kamaráti mi zavolali, čo sa stalo. Zapol som si sociálne siete a zistil som, čo sa deje.

Veľmi si to vážim. V prvom rade sa chcem poďakovať spoluhráčom, ktorí mi to uľahčili. Rovnako trénerskému štábu za príležitosť byť v tíme a mať pozíciu, v ktorej som mohol byť úspešný. Som naozaj šťastný,“ cituje Cehlárika web Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH).

V minulosti sa podobný úspech podaril najpríklad brankárovi Jánovi Lacovi, ktorý bol v roku 2012 najlepší brankár MS v Helsinkách, Zdeno Chára vtedy najlepším obrancom.

Ešte v roku 2000 sa stal najlepším útočníkom Miroslav Šatan, dnes generálny manažér slovenskej reprezentácie. Odvtedy sa to na ofenzívnom poste nepodarilo žiadnemu slovenskému hokejistovi.

Ocenenia zbierali hráči ako Peter Forsberg, Mats Sundin, Sidney Crosby, Iľja Kovaľčuk, Pavel Daciuk či Jaromír Jágr.

„Skvelé. Je to pre mňa zadosťučinenie. Tí, ktorí ma poznajú, vedia, že si to žiadalo veľa odriekania. Ďakujem všetkým, ktorí mi verili. Byť v takejto spoločnosti je pre mňa skvelá správa. Dodalo mi to viac sebavedomia.

Ale verím, že stále môžem byť lepší. Tieto majstrovstvá neboli síce s najväčšími hviezdami, ale mužstvá prišli s tým, čo mohli. Nič to nemení na fakte, že pre mňa je to veľká vec,“ pokračoval Cehlárik.

Otvorí mu úspech dvere do NHL?

Cehlárik si do Rigy priniesol výbornú formu z Leksandu vo švédskej lige. V Lotyšsku odohral osem zápasov a nazbieral jedenásť bodov za päť gólov a šesť asistencií.

V súčasnosti nemá na sezónu 2021/22 žiadneho oficiálneho zamestnávateľa. Úspech mu otvára nové možnosti v súvislosti s výberom angažmánu pre nasledujúcu sezónu. 

Bude ním ruský šampión Avangard Omsk, ktorý na Slováka získal práva v rámci KHL, alebo príde návrat do NHL?

„Záujem je cítiť aj spoza mora, ale proces bude trošku dlhší. Práva na mňa má stále Boston. Uvidíme, ako sa to vyjasní a ako sa rozhodnem. Trh s voľnými hráčmi a veci v NHL sú posunuté. Verím, že pokiaľ bude reálna šanca mať príležitosť v tíme NHL, dáme to dohromady. Čím skôr budem vedieť viac, tým lepšie. Aj preto, že záujem zo strany Omska je.“

Oceneniu pre Petra Cehlárika sa potešil aj generálny manažér slovenského tímu Miroslav Šatan:

„Z Petrových výkonov som sa tešil počas majstrovstiev sveta. Turnaj mu vyšiel. Aj ja som mal možnosť hlasovať o najlepších na turnaji a svoj hlas som dal práve Petrovi. Veľmi ma potešili, že podobne to videli aj iní lídri tímov. Srdečne mu blahoželám.

Nie je jednoduché zaslúžiť si takúto poctu. Verím, že ho ocenenie môže vystreliť späť do NHL, ktorá určite bude jeho cieľom. Patril do úzkeho kruhu našich lídrov. V budúcnosti sa naňho budeme spoliehať.“

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»MS v hokeji 2021» Cehlárik je v kurze, úspech na MS v hokeji ho môže dostať aj do NHL